PREP POWER INDEX
Kansas High School Football Power Rankings

about PPI       team-by-team schedules      8-man rankings      scoreboard      past seasons    state playoffs: 1969-2016    team histories 

District standings
11-Man: 2017
                                       PF-points scored  PA-points allowed  Schedule-strength of schedule  Rank-strength of schedule rank within class
Class 6A  
EastRecordPoints
SM East7-187
Blue Valley5-320
Olathe North5-39
Blue Valley North 4-420
Olathe East4-415
Lawrence4-412
SM Northwest4-4-9
SM South3-5-12
Olathe Northwest 3-5-14
Olathe South3-5-29
Blue Valley NW2-6-54
KC Wyandotte1-6-52
SM North1-7-69
Blue Valley West1-7-74
SM West0-8-87
Gardner-Edgerton0-8-88



WestRecordPoints
Free State8-080
Wichita NW7-185
Topeka High7-184
Manhattan7-182
Derby 7-174
Garden City6-227
Hutchinson 5-326
Wichita West5-319
Junction City4-321
Campus4-46
Washburn Rural4-4-1
Dodge City3-5-19
Wichita East3-5-25
Wichita South1-7-73
Wichita SE1-7-78
Wichita North 0-8-98
   
Class 5A  
EastRecordPoints
KC Schlagle8-0101
Aquinas7-178
Pittsburg6-241
St. James 6-239
Shawnee Heights6-236
KC Sumner4-35
Bonner Springs4-45
Topeka Seaman4-44
Mill Valley4-4-8
Blue Valley SW3-5-25
KC Turner 3-5-29
Leavenworth3-5-40
Lansing2-6-25
KC Washington2-6-58
KC Harmon0-8-99
Highland Park0-8-104



WestRecordPoints
Goddard8-095
Bishop Carroll7-169
Maize7-143
Liberal6-241
Great Bend5-337
Wichita Kapaun5-323
Wichita Heights5-323
Valley Center5-3-1
Andover 4-417
Emporia4-4-10
Eisenhower3-5-5
Newton3-5-25
Salina South2-6-44
Topeka West1-7-78
Arkansas City1-7-80
Salina Central0-8-93

Class 4A D-I


District 1WLPts
Basehor-Lw.2042
Tonganoxie2042
Atchison02-42
KC Piper02-42
District 2


Bishop Miege2042
DeSoto110
Spring Hill11-9
Eudora02-33
District 3


Fort Scott2022
Paola1120
Louisburg110
Ottawa02-42
District 4


Labette Co.2042
Coffeyville1119
Chanute11-10
Independence02-42
District 5


Mulvane2042
Ulysses11-6
Wellington11-14
Winfield02-22
District 6


Andover Central2042
Maize South2029
Augusta02-29
Rose Hill02-42
District 7


Andale20-32
Buhler1110
El Dorado110
Circle02-42
District 8


McPherson2042
Hays110
Wamego11-20
Abilene02-22




Class 4A D-II


District 1


Hayden2035
Holton117
Santa Fe Trail11-3
Jeff West02-39
District 2


Baldwin2039
Prairie View2038
Osawatomie02-35
Bishop Ward02-42
District 3


Burlington2037
Iola110
Girard11-12
Anderson Co.02-25
District 4


Frontenac2033
Columbus119
Parsons11-18
Baxter Springs02-24
District 5


Nickerson2042
Collegiate11-1
Wichita Trinity11-8
Clearwater02-33
District 6


Clay Center2042
Smoky Vvalley2042
Chapman02-42
Rock Creek02-42
District 7


Scott City2042
Colby11-3
Concordia11-17
Goodland02-22
District 8


Holcomb2026
Pratt1116
Kingman11-17
Hugoton02-25




Class 3A


District 1


Nemaha Central2035
Sabetha117
Riverside11-16
Hiawatha02-26
District 2


Maur Hill2042
Immac-Maranatha11-9
Pleasant Ridge11-11
Atchison Co.02-22
District 3


Silver Lake2026
Perry-Lecompton1116
Royal Valley11-15
Oskaloosa02-27
District 4


St. Marys2042
Mission Valley11-3
Council Grove11-17
Rossville02-22
District 5


Wellsville2042
Osage City110
West Franklin110
Central Heights02-42
District 6


Humboldt1117
Erie110
Jayhawk-Linn2025
NE-Arma02-42
District 7


Cherryvale110
Galena2042
Riverton11-1
SE-Cherokee02-41
District 8


Caney Valley2042
Neodesha110
Eureka11-17
Fredonia02-25
District 9


Douglass2042
Belle Plaine110
Bluestem11-20
W.Independent02-22
District 10


Conway Springs2041
Cheney110
Chaparral11-17
Garden Plain02-24
District 11


Halstead2042
Hutch-Trinity110
Sterling110
Haven02-42
District 12


Marion2042
Hesston2038
SE-Saline02-38
Hillsboro02-42
District 13


Marysville2042
Riley County2033
Beloit02-33
Minneapolis02-42
District 14


Phillipsburg2042
Norton110
TMP-Marian110
Russell02-42
District 15


Larned2028
Hoisington1114
Ellsworth110
Lyons02-42
District 16


Cimarron2042
Lakin110
Syracuse11-8
SW Heights02-34




Class 2-1A


District 1


Jeff North3063
Doniphan West310
Troy12-5
Horton12-10
McLouth03-48
District 2


Centralia3050
Jackson Heights3046
Valley Heights129
Wabaunsee13-60
Washington Co.03-45
District 3


Lyndon2042
Olpe2042
Chase County02-42
No. Heights02-42
District 4


Pitt Colgan2042
Uniontown1114
Yates Center11-19
Oswego02-37
District 5


Sedgwick3063
Medicine Lodge219
Moundridge22-8
Remington12-15
Inman03-49
District 6


Smith Center2042
Ell-Saline2026
Sacred Heart02-28
Republic Co.02-40
District 7


Plainville2042
LaCrosse2033
Ellis02-34
Oakley02-41
District 8


Elkhart2024
Meade1118
Stanton Co.110
Sublette02-42

















  Class 6A W-L Rating PF PA Schedule Rank
1 Shawnee Mission East 7-1 144.2 358 101 104.0 21
2 Free State 8-0 141.0 310 103 103.7 22
3 Wichita Northwest 7-1 140.9 386 152 108.6 10
4 Derby  7-1 132.7 384 189 111.5 6
5 Manhattan 7-1 131.0 282 94 100.1 29
6 Topeka High 7-1 130.1 396 150 100.9 28
7 Olathe East 4-4 119.4 215 183 112.8 4
8 Garden City 6-2 118.3 191 102 103.1 23
9 Lawrence 5-3 116.2 298 262 114.8 2
10 Olathe North 5-3 116.2 193 207 113.3 3
11 Blue Valley 5-3 114.5 283 199 105.5 16
12 Shawnee Mission Northwest 4-4 111.0 190 220 108.2 12
13 Olathe South 3-5 108.8 151 159 112.1 5
14 Olathe Northwest  3-5 108.1 198 201 109.9 7
15 Wichita West 5-3 107.8 222 164 98.0 30
16 Blue Valley North  4-4 106.0 260 169 104.5 19
17 Hutchinson  5-3 105.1 240 186 105.8 15
18 Washburn Rural 4-4 99.9 206 192 104.8 18
19 Junction City 4-3 98.7 239 165 88.3 31
20 Campus 4-4 98.2 230 221 102.6 24
21 Shawnee Mission South 3-5 97.0 131 189 102.3 25
22 Wichita East 3-5 96.5 101 124 101.5 27
23 Dodge City 3-5 89.8 199 237 104.3 20
24 Blue Valley Northwest 2-6 79.3 163 307 102.0 26
25 Shawnee Mission West 0-8 79.1 87 321 115.5 1
26 Blue Valley West 1-7 73.4 185 375 109.6 8
27 Wichita South 1-7 71.7 83 320 108.4 11
28 Wichita Southeast 1-7 71.5 147 381 107.0 13
29 Shawnee Mission North 1-7 71.5 119 346 106.8 14
30 Gardner-Edgerton 0-8 68.9 113 268 109.5 9
31 Kansas City Wyandotte 1-6 60.4 120 186 83.2 32
32 Wichita North  0-8 53.8 76 432 104.9 17








  Class 5A W-L Rating PF PA Schedule Rank
1 Goddard 8-0 146.0 327 102 111.3 3
2 Bishop Carroll 7-1 143.2 315 169 113.2 2
3 Aquinas 7-1 137.9 308 151 105.3 13
4 Wichita Heights 5-3 129.2 317 169 102.0 19
5 Wichita Kapaun 5-3 129.0 241 132 110.3 5
6 Kansas City Schlagle 8-0 119.5 362 68 71.9 31
7 Shawnee Heights 6-2 119.3 198 134 103.2 17
8 St. James Academy 6-2 117.7 235 192 100.9 20
9 Maize 7-1 117.0 194 149 99.3 23
10 Great Bend 5-3 116.6 216 169 108.3 7
11 Pittsburg 6-2 112.3 272 162 92.1 25
12 Andover  4-4 111.3 203 139 107.0 9
13 Mill Valley 4-4 109.5 228 281 109.6 6
14 Liberal 6-2 109.0 236 139 87.9 28
15 Eisenhower 3-5 108.7 196 202 111.2 4
16 Topeka Seaman 4-4 106.3 197 137 100.9 22
17 Emporia 4-4 105.0 197 194 104.8 15
18 Valley Center 5-3 101.6 147 203 106.0 11
19 Salina South 2-6 98.1 139 253 115.0 1
20 Newton 3-5 96.9 184 257 105.6 12
21 Bonner Springs 4-4 96.5 208 189 106.8 10
22 Blue Valley Southwest 3-5 94.8 244 308 100.9 21
23 Leavenworth 3-5 88.5 89 201 93.0 24
24 Lansing 2-6 80.3 172 161 89.6 26
25 Arkansas City 1-7 79.0 147 284 102.5 18
26 Kansas City Sumner 4-3 77.2 143 189 65.2 32
27 Salina Central 0-8 75.8 140 313 104.8 16
28 Topeka West 1-7 71.7 124 380 105.1 14
29 Kansas City Turner  3-5 69.1 139 260 86.3 29
30 Kansas City Washington 2-6 62.2 112 317 88.8 27
31 Highland Park 0-8 62.0 58 424 107.8 8
32 Kansas City Harmon 0-8 46.2 42 353 84.5 30








  Class 4A Division I W-L Rating PF PA Schedule Rank
1 Bishop Miege 8-0 157.5 362 72 103.2 6
2 Andale 8-0 134.6 325 61 93.3 19
3 DeSoto 7-1 131.8 296 74 99.7 7
4 Tonganoxie 8-0 129.0 319 63 81.1 30
5 McPherson 7-1 128.5 303 57 91.4 22
6 Basehor-Linwood 7-1 125.5 332 46 78.1 31
7 Buhler 6-2 122.2 240 104 103.3 5
8 Maize South 7-1 121.4 298 81 88.9 25
9 Labette County 7-1 120.1 349 69 82.7 29
10 Fort Scott 6-2 113.7 289 172 93.3 20
11 Paola 6-2 113.5 240 128 96.2 11
12 Hays 3-5 110.2 108 140 106.1 2
13 Louisburg 6-2 108.6 219 130 91.7 21
14 Andover Central 4-4 99.8 201 172 96.1 12
15 Atchison  4-4 99.2 149 192 89.2 24
16 Mulvane 5-3 97.8 224 212 98.6 8
17 Coffeyville 4-4 94.1 278 175 83.5 28
18 Kansas City Piper 3-5 92.5 135 179 95.8 13
19 Augusta 4-4 88.3 141 170 95.1 14
20 El Dorado 4-4 87.7 195 164 77.2 32
21 Wellington 4-4 87.6 122 155 93.9 17
22 Spring Hill 2-6 83.8 93 240 107.5 1
23 Eudora 2-6 83.8 126 246 104.7 3
24 Chanute 4-4 83.4 189 243 86.8 26
25 Wamego 4-4 77.1 117 217 86.2 27
26 Winfield 2-6 75.9 125 239 94.4 15
27 Rose Hill 1-7 75.4 139 259 97.7 9
28 Ottawa 1-7 74.9 134 218 96.8 10
29 Ulysses 1-7 67.7 101 259 94.0 16
30 Abilene 2-6 64.1 151 272 89.8 23
31 Circle 0-8 60.5 72 350 103.8 4
32 Independence 2-6 59.4 136 385 93.6 18








  Class 4A Division II W-L Rating PF PA Schedule Rank
1 Scott City 8-0 120.9 261 66 90.0 6
2 Topeka Hayden 4-4 119.6 237 193 102.4 1
3 Holcomb 7-1 111.5 193 71 89.4 7
4 Pratt 7-1 102.3 312 172 85.7 14
5 Columbus 6-2 99.6 255 111 83.8 18
6 Nickerson 6-2 98.3 321 159 83.2 22
7 Clay Center 6-2 98.0 232 158 82.6 24
8 Frontenac 5-3 93.7 258 123 84.3 17
9 Holton 5-3 93.4 244 133 88.5 8
10 Santa Fe Trail 6-2 93.4 232 182 81.4 25
11 Baldwin 5-3 92.9 224 202 87.2 10
12 Burlington 5-3 92.5 294 183 83.6 20
13 Smoky Valley 7-1 91.9 274 102 71.7 31
14 Wichita Collegiate 4-4 89.8 206 218 97.7 2
15 Colby  5-3 86.7 211 152 85.7 13
16 Concordia 4-4 85.2 170 154 83.7 19
17 Prairie View 4-4 84.7 222 169 78.1 28
18 Hugoton 3-5 76.0 135 162 81.3 26
19 Wichita Trinity 4-4 74.5 290 340 86.5 12
20 Goodland 2-6 73.8 180 172 85.3 15
21 Clearwater 1-7 68.9 146 266 91.8 4
22 Iola 3-5 68.7 152 241 79.5 27
23 Kingman 4-4 68.0 131 159 77.3 30
24 Girard 3-5 67.6 160 208 83.4 21
25 Baxter Springs 4-4 64.2 248 162 68.0 32
26 Rock Creek 2-6 60.1 175 235 87.6 9
27 Chapman 1-7 58.9 114 239 83.2 23
28 Jefferson West 2-6 58.5 98 196 84.5 16
29 Osawatomie 1-7 57.3 159 342 90.3 5
30 Parsons 1-7 55.1 170 386 87.2 11
31 Anderson County 1-7 48.8 161 333 77.7 29
32 Bishop Ward 0-8 43.7 30 455 93.9 3








  Class 3A W-L Rating PF PA Schedule Rank
1 Galena 8-0 127.5 285 85 84.5 4
2 Conway Springs 8-0 125.0 438 74 74.7 39
3 Nemaha Central 8-0 122.0 312 72 80.6 16
4 Phillipsburg 8-0 121.6 426 66 82.6 10
5 Wellsville 7-1 121.1 296 111 76.1 31
6 Marysville 7-1 120.0 360 136 75.0 37
7 Sabetha 7-1 117.3 282 75 81.0 14
8 Silver Lake 8-0 117.0 313 97 75.0 38
9 Cimarron 6-2 106.6 298 98 81.7 12
10 Cheney 7-1 105.3 409 167 76.0 32
11 Cherryvale 6-2 103.7 273 124 80.5 18
12 Caney Valley 6-2 103.5 274 69 76.9 30
13 Perry-Lecompton 5-3 102.1 377 156 80.1 20
14 Riley County 7-1 100.5 299 95 72.4 45
15 Humboldt 6-2 100.1 260 90 75.5 34
16 Halstead 4-4 97.3 292 171 80.6 17
17 Hoisington 5-3 97.1 208 152 79.1 25
18 Chaparral 6-2 97.0 352 161 71.1 48
19 Garden Plain 6-2 96.8 302 166 76.9 29
20 Hesston 5-3 96.5 288 243 84.3 6
21 Larned 4-4 95.8 232 235 94.0 1
22 Norton 6-2 93.9 250 170 79.8 21
23 Osage City 6-2 93.5 285 131 79.6 22
24 St. Marys 5-3 92.3 258 138 84.1 7
25 Maur Hill 6-2 92.2 278 98 63.9 59
26 Beloit 5-3 91.3 235 150 77.6 28
27 Lakin 6-2 89.5 273 133 71.7 47
28 Marion 7-1 85.6 306 145 61.1 62
29 Jayhawk-Linn 7-1 84.6 290 121 56.5 64
30 Neodesha 4-4 84.4 220 187 82.1 11
31 Mission Valley 5-3 83.2 279 147 70.4 51
32 Ellsworth 6-2 81.0 220 145 67.1 58
33 Royal Valley 4-4 73.4 145 267 83.7 8
34 Rossville 2-6 71.9 152 274 89.7 2
35 Hutchinson-Trinity 5-3 71.7 198 128 69.1 54
36 Southeast of Saline 3-5 70.5 292 280 68.6 56
37 Council Grove 5-3 70.3 175 194 74.6 40
38 West Franklin 3-5 69.5 213 241 72.7 44
39 TMP-Marian 3-5 68.9 256 261 82.9 9
40 Sterling 5-2 68.3 191 113 63.1 60
41 Russell 4-4 66.6 165 225 69.5 53
42 Fredonia 3-5 64.2 176 302 79.3 24
43 Haven 2-6 62.5 110 287 78.6 26
44 Douglass 2-6 62.2 200 324 81.2 13
45 Riverside 2-6 59.7 100 292 79.4 23
46 Oskaloosa 3-5 58.7 186 236 74.0 41
47 Hiawatha 2-6 58.0 175 303 75.2 35
48 Belle Plaine 2-6 57.5 263 456 78.5 27
49 Eureka 3-5 56.3 196 277 70.1 52
50 Erie  2-6 56.2 119 238 72.4 46
51 Hillsboro 1-7 55.9 128 278 80.7 15
52 Minneapolis 2-6 53.5 160 279 72.8 43
53 Pleasant Ridge 3-5 53.5 132 266 72.9 42
54 Riverton 1-7 51.7 50 354 84.5 5
55 Bluestem 3-5 51.0 166 345 70.7 49
56 Lyons 0-8 46.8 57 327 80.1 19
57 Syracuse 3-5 44.1 139 221 61.5 61
58 Wichita Independent 0-8 42.9 56 377 85.0 3
59 Southeast-Cherokee 0-6 42.2 43 275 70.6 50
60 Southwestern Heights 2-6 41.1 134 280 67.7 57
61 Maranatha 2-6 36.5 144 356 68.9 55
62 Atchison County 0-8 36.1 134 367 75.8 33
63 Central Heights 0-8 30.7 85 362 75.0 36
64 Northeast-Arma 0-8 16.2 98 374 57.5 63








  Class 2-1A W-L Rating PF PA Schedule Rank
1 Lyndon 8-0 117.4 392 72 62.7 29
2 Smith Center 7-1 114.2 368 57 71.4 17
3 Pittsburg-Colgan 6-2 111.0 241 83 73.7 13
4 Jefferson County North 8-0 108.8 368 62 59.4 31
5 Jackson Heights 8-0 106.6 326 72 60.9 30
6 Centralia 6-2 104.6 272 83 78.8 7
7 Olpe 6-2 103.8 252 77 73.6 14
8 Elkhart 6-2 94.4 296 124 64.1 25
9 Sedgwick 4-4 88.7 294 210 71.4 16
10 Plainville 5-3 88.5 227 123 74.6 12
11 Valley Heights 6-2 87.2 348 206 66.0 23
12 LaCrosse 6-2 85.0 262 161 58.9 33
13 Ell-Saline 7-0 79.2 198 77 48.8 35
14 Meade 4-4 77.4 217 168 64.8 24
15 Horton 3-5 66.0 198 231 68.5 21
16 Doniphan West 5-3 61.2 175 254 69.2 19
17 Medicine Lodge 3-5 60.6 145 294 77.1 10
18 Northern Heights 2-6 58.5 124 294 76.6 11
19 Troy 3-5 57.3 173 288 71.5 15
20 Ellis 2-6 56.1 138 285 78.5 8
21 Moundridge 2-6 55.3 143 219 66.6 22
22 Sacred Heart 1-7 53.6 150 348 80.6 5
23 Uniontown 4-4 52.4 156 240 52.3 34
24 Wabaunsee 1-7 51.9 64 294 86.2 1
25 Chase County 1-7 51.5 100 349 78.1 9
26 Stanton County 3-5 47.3 94 280 64.1 26
27 Oakley 1-7 45.5 63 354 84.7 2
28 Remington 1-7 45.2 91 260 69.9 18
29 Yates Center 2-6 44.4 81 370 79.5 6
30 Republic County 0-8 43.1 70 368 80.6 4
31 Washington County 0-8 41.4 28 255 83.0 3
32 Oswego 1-7 40.6 97 350 68.7 20
33 Inman 0-7 33.1 69 292 63.2 27
34 McLouth 0-8 30.4 114 283 59.4 32
35 Sublette 0-8 18.9 28 364 62.9 28