PREP POWER INDEX
Kansas High School Football Power Rankings

2007 Playoffs

CLASS 6A
First Round
Top Bracket
Olathe North 35, Topeka High 6
SM Northwest 41, SM South 9
Olathe South 46, Free State 29
Olathe East 35, Blue Valley North 0
Bottom Bracket
Hutchinson 41, Maize 13
Wichita Southeast 42, Emporia 34
Junction City 39, Derby 14
Goddard 32, Wichita Northwest 14
Quarterfinals
Top Bracket
Olathe North 32, SM Northwest 16
Olathe South 21, Olathe East 17
Bottom Bracket
Hutchinson 56, Wichita Southeast 6
Goddard 20, Junction City 13
Semifinals
Olathe South 24, Olathe North 6
Hutchinson 55, Goddard 28
Championship
Hutchinson 37, Olathe South 14
 
CLASS 5A
First Round
Top Bracket
Blue Valley West 70, KC Sumner 6
SM Miege 27, Shawnee Heights 21 OT
Aquinas 44, Bonner Springs 14
Gardner-Edgerton 21, Lansing 14
Bottom Bracket
Salina Central 28 Wichita Kapaun 15
Great Bend 38,Topeka Seaman 14
Wichita Carroll 47, Newton 6
Liberal 42, McPherson 9
Quarterfinals
Top Bracket
Blue Valley West 55, SM Miege 0
Aquinas 21, Gardner-Edgerton 0
Bottom Bracket
Salina Central 28, McPherson 14
Wichita Carroll 17, Great Bend 14
Semifinals
Blue Valley West 20, Aquinas 17
Wichita Carroll 17, Saliina Central 7
Championship
Blue Valley West 31, Wichita Carroll 19
 
CLASS 4A
Top Bracket
Columbus 35, Labette County 14
Fort Scott 22, Paola 6
Baldwin 41, KC Ward 7
Marysville 22, Perry-Lecompton 21
Pittsburg 47, Independence 0
Louisburg 38, Chanute 14
Basehor-Linwood 13, Eudora 8
Holton 42, Atchison 21
Bottom Bracket
Topeka Hayden 32, El Dorado 13
Wellington 28, Andover Central 14
Buhler 25, Abilene 21
Andale 53, Goodland 7
Wamego 21, Chapman 6
Mulvane 38, Rose Hill 28
Smoky Valley 56, Nickerson 10
Ulysses 34, Clearwater 14
 
Second Round
Columbus 34, Fort Scott 27
Baldwin 28, Marysville 7
Louisburg 34, Pittsburg 27
Holton 38, Basehor-Linwood 0
Bottom Bracket
Topeka Hayden 21, Wellington 6
Andale 47, Buhler 27
Mulvane 30, Wamego 27
Ulysses 34, Smoky Valley 8
 
Quarterfinals
Top Bracket
Baldwin 56, Columbus 22
Louisburg 10,  Holton 3
Bottom Bracket
Andale 29, Topeka Hayden 28
Ulysses 20, Mulvane 17
Semifinals
Louisburg 21, Baldwin 14
Andale 52, Ulysses 7
Championship
Andale 31, Louisburg 14
 
CLASS 3A
Top Bracket
Riley County 14, Pleasant Ridge 13
Silver Lake 73, Northern Heights 20
Central Heights 49, Erie 24
Galena 24, Caney 16
Rock Creek 28, Horton 22
Rossville 19, Oskaloosa 0
Frontenac 39, Wellsville 18
Riverton 33, Neodesha 0
Bottom Bracket
Garden Plain 54, Medicine Lodge 7
Hesston 56, Sterling 21
Sacred Heart 55, Beloit 30
Hoisington 55, Holcomb 25
Conway Springs 32, Wichita Collegiate 29, OT
Hillsboro 48, Sedgwick 13
Norton 32, Ellsworth 12
Scott City 36, Southwestern Heights 0
 
Second Round
Top Bracket
Silver Lake 24, Riley County 7
Central Heights 35, Galena 28
Rossville 47, Rock Creek 13
Riverton 13, Frontenac 7
Bottom Bracket
Garden Plain 42, Hesston 0
Hoisington 45, Sacred Heart 35
Conway Springs 35, Hillsboro 26
Scott City 39, Norton 0
 
Quarterfinals
Top Bracket
Silver Lake 48, Central Heights 19
Rossville 31, Riverton 13
Bottom Bracket
Garden Plain 55, Hoisington 7
Conway Springs 6, Scott City 0
Semifinals
Silver Lake 42, Rossville 0
Garden Plain 42,Conway Springs 0
Championship
Garden Plain 48, Silver Lake 7
 
CLASS 2-1A
Top Bracket
Pittsburg Colgan 57, Sedan 3
Troy 38, Valley Heights 16
Lyndon 12, Wathena 6
Olpe 21, Canton-Galva 13
Centralia 35, Washington County 6
St. Marys 42, Immaculata 20
Humboldt 61, West Elk 19
Solomon 28, Peabody 27
Bottom Bracket
St. John 25, Ell-Saline 12
Smith Center 83, Plainville 0
Oakley 56, Atwood 14
LaCrosse 54, Stanton County 27
Minneapolis 34, Moundridge 21
Ellis 48, Osborne 0
St. Francis 44, Hoxie 8
Meade 25, Sublette 22
 
Second Round
Top Bracket
Lyndon 24, Troy 22
Pittsburg Colgan 35, Olpe 8
St. Marys 30, Centralia 20
Humboldt 42, Solomon 6
Bottom Bracket
Smith Center64, St. John 0
Oakley 12, LaCrosse 0
Minneapolis 39, Ellis 38
St. Francis 36, Meade 14
 
Quarterfinals
Top Bracket
Pittsburg Colgan 55, Lyndon 7
St. Marys 24, Humboldt 6
Bottom Bracket
Smith Center 56, Oakley 0
St. Francis 47, Minneapolis 14
Semifinals
Pittsburg Colgan 28, St. Marys 14
Smith Center 44, St. Francis 6
Championship
Smith Center 40, Pittsburg Colgan 14
 
EIGHT-MAN I
Top Bracket
Hanover 48, St. John's Beloit-Tipton 0
Madison 56, Rosalia Flinthills 10
Clifton-Clyde 50, Marais des Cygnes 0
Marmaton Valley 60, Lebo 42
Bottom Bracket
Claflin 38, Norwich 6
Macksville 54, Deerfield 8
Pretty Prairie 44, Goessel 26
Pawnee Heights 22, Jetmore 16
 
Quarterfinals
Top Bracket
Hanover 36, Madison 0
Clifton-Clyde 58, Marmaton Valley 8
Bottom Bracket
Macksville 40, Claflin 14
Pawnee Heights 42, Pretty Prarie 26
 
Semifinals
Top Bracket
Hanover 28, Clifton-Clyde 26
Bottom Bracket
Macksville 38, Pawnee Heights 34
Championship
Macksville 24, Hanover 20
 
EIGHT-MAN II
First Round
Top Bracket
Hope 26, Baileyville 16
South Central 54, Cedar Vale 8
Tescott 28, Axtell 26
South Haven 52, Southern Coffey County 0
Bottom Bracket
Quivira Heights 42, Ashland 2
Victoria 50, Triplains-Brewster 0
Wilson 48, Minneola 42
Sharon Springs 56, Natoma 8
 
Quarterfinals
Top Bracket
Hope 30, South Central 22
South Haven 42, Tescott 22
Bottom Bracket
Quivira Heights 28, Victoria 10
Sharon Springs 46, Wilson 0
 
Semifinals
Top Bracket
South Haven 28, Hope 14
Bottom Bracket
Sharon Springs 26, Quivira Heights 22
Championship
Sharon Springs 48, South Haven 0