PREP POWER INDEX
Kansas High School Football Power Rankings

STATE PLAYOFFS: 2000-2009

2000
CLASS 6A
Quarterfinals
Olathe North 49, SM South 0
SM North 14, Lawrence 6
Manhattan 28, Wichita SE 14
Hutchinson 38, Wichita West 16
Semifinals
Olathe North 54, SM North 0
Manhattan 31, Hutchinson 17
Championship
Olathe North 42, Manhattan 7

CLASS 5A
Quarterfinals
Pittsburg 14, KC Turner 7
Aquinas 23, Topeka Seaman 21
Salina South 23, Salina Central 20
Bishop Carroll 28, Wichita Kapaun 0
Semifinals
Pittsburg 7, Aquinas 6
Salina South 19, Bishop Carroll 10
Championship
Salina South 16, Pittsburg 13


CLASS 4A
First Round
Labette County 34, Chanute 28
Fort Scott 47, Spring Hill 14
Eudora 27, Basehor-Linwood 6
Hiawatha 10, Holton 7
Ottawa 30, Clay Center 6
Wellington 38, El Dorado 6
Andale 32, Chapman 12
Ulysses 14, Pratt 7
Quarterfinals
Fort Scott 30, Labette County 0
Hiawatha 21, Eudora 12
Wellington 17, Ottawa 0
Ulysses 27, Andale 6
Semifinals
Fort Scott 45, Hiawatha 0
Wellington 28, Ulysses 6
Championship
Fort Scott 20, Wellington 7


CLASS 3A
First Round
Oskaloosa 12, Nemaha Valley 0
Rock Creek 42, Northern Heights 26
Frontenac 27, Jayhawk-Linn 14
Neodesha 18, SE-Cherokee 15
Riley County 24, Hillsboro 12
Wichita Collegiate 17, Conway Springs 0
Smith Center 64, Ellinwood 7
SW Heights 42, Norton 13
Quarterfinals
Rock Creek 35, Oskaloosa 6
Frontenac 40, Neodesha 17
Collegiate 40, Riley County 7
Smith Center 28, SW Heights 0
Semifinals
Frontenac 40, Rock Creek 14
Collegiate 21, Smith Center 20
Championship
Collegiate 42, Frontenac 14


CLASS 2-1A
First Round
Centralia 64, Washington 8
Rossville 30, Jeff County North 14
Pittsburg Colgan 54, Waverly 6
Garden Plain 31, Moundridge 14
Sacred Heart 14, Hutch-Trinity 0
Claflin 28, Stockton 21
St. Francis 28, Quinter 6
Stanton County 48, Sublette 0
Quarterfinals
Centralia 61, Rossville 14
Colgan 39, Garden Plain 0
Claflin 18, Sacred Heart 13
St. Francis 12, Stanton County 0
Semifinals
Colgan 36, Centralia 20
Claflin 26, St. Francis 13
Championship
Colgan 33, Claflin 12


EIGHT-MAN I
First Round
St. Paul 64, Pleasanton 26
Madison 34, Norwich 22
Little River 58, Centre 28
Hanover 48, Axtell 0
Greeley County 46, Mankato 0
Jetmore 48, Quivira Heights 20
South Barber 26, St. John 18
Ashland 54, South Gray 14
Quarterfinals
St. Paul 52, Madison 6
Little River 32, Hanover 24
Greeley County 54, Jetmore 36
South Barber 28, Ashland 14
Semifinals
St. Paul 34, Little River 18
Greeley County 24, South Barber 13
Championship
St. Paul 54, Greeley County 8


EIGHT-MAN II
First Round
Midway-Denton 62, Linn 0
Hope 34, White City 22
LeRoy 46, Cedar Vale  0
St. John’s-Beloit 30, Sylvan 28
Argonia 34, Haviland 20
Northern Valley 50, Eastern Heights 8
Brewster 64, Weskan 14
Hanston 54, Moscow 6
Quarterfinals
Midway 54, Hope 0
Argonia 46, LeRoy 0
Northern Valley 36, St. John’s 16
Hanston 40, Brewster 16
Semifinals
Midway 46, Argonia 0
Hanston 40, Northern Valley 34
Championshp
Midway 48, Hanston 16



2001
CLASS 6A
Quarterfinals
Olathe North 48, Free State 0
SM East 13, Blue Valley North 10
Wichita West 31, Wichita SE 7
Manhattan 20, Hutchinson 14 OT
Semifinals
Olathe North 41, SM East 0
Manhattan 28, Wichita West 0
Championship
Olathe North 21, Manhattan 7

CLASS 5A
Quarterfinals
Pittsburg 27, Bishop Miege 12
Aquinas 27, Topeka Seaman 17
Salina Central 35, Salina South 14
Andover 29, Liberal 28
Semifinals
Pittsburg 17, Aquinas 3
Salina Central 70, Andover 25
Championship
Salina Central 56, Pittsburg 21

CLASS 4A
First Round
Coffeyville 47, Chanute 14
Fort Scott 42, Paola 14
Eudora 40, Basehor-Linwood 16
Sabetha 26, Holton 7
Wamego 19, Santa Fe Trail 13 OT
Wellington 35, Circle 7
Nickerson 13, Smoky Valley 8
Scott City 13, Hugoton 7
Quarterfinals
Fort Scott 21, Coffeyville 14
Sabetha 13, Eudora 12
Wellington 30, Wamego 15
Scott City 35, Nickerson 21
Semifinals
Fort Scott 28, Sabetha 7
Wellington 32, Scott City 14
Championship
Wellington 30, Fort Scott 8


CLASS 3A
First Round
Immaculata 24, Nemaha Valley 22
Silver Lake 55, Northern Heights 0
Frontenac 60, Central Heights 14
Neodesha 41, Baxter Springs 0
Minneapolis 26, Hillsboro 20 OT
Conway Springs 14, Wichita Collegiate 7
Smith Center 57, Ellinwood 6
Norton 49, Lakin 21
Quarterfinals
Immaculata 41, Silver Lake 36
Neodesha 14, Frontenac 13
Conway Springs 49, Minneapolis 14
Smith Center 38, Norton 20
Semifinals
Neodesha 18, Immaculata 8
Conway Springs 42, Smith Center 26
Championship
Conway Springs 16, Neodesha 14


CLASS 2-1A
First Round
Centralia 33, Washington 0
Lyndon 13, Jeff Co. North 12
Pittsburg Colgan 47, Olpe 8
Garden Plain 34, Remington 20
Sterling 20, Solomon 14
Claflin 76, Stockton 0
St. Francis 66, Wichita County 13
Stanton County 36, Bucklin 0
Quarterfinals
Centralia 49, Lyndon 0
Colgan 42, Garden Plain 10
Claflin 48, Sterling 0
St. Francis 36, Stanton County 6
Semifinals
Colgan 34, Centralia 7
Claflin 42, St. Francis 26
Championship
Colgan 23, Claflin 20


EIGHT-MAN I
First Round
Crest 28, St. Paul 20
Pretty Prairie 50, Hartford 26
Little River 50, Centre 0
Hanover 46, Baileyville 18
Greeley County 46, Waconda East 0
Jetmore 54, Quivira Heights 8
South Barber 34, St. John 24
Ashland 49, South Gray 0
Quarterfinals
Pretty Prairie 56, Crest 32
Little River 46, Hanover 0
Jetmore 26, Greeley County 6
South Barber 22, Ashland 21
Semifinals
Little River 58, Pretty Prairie 12
Jetmore 62, South Barber 16
Championship
Jetmore 35, Little River 30


EIGHT-MAN II
First Round
Bern 48, Linn 0
Hope 52, Williamsburg 8
Cedar Vale 70, LeRoy 22
Haviland 44, Argonia 0
Sylvan 70, St. John’s-Beloit 28
Northern Valley 38, Eastern Heights 12
Cheylin 51, Weskan 6
Hanston 52, Deerfield 6
Quarterfinals
Bern 34, Hope 16
Haviland 48, Cedar Vale 14
Sylvan 48, Northern Valley 0
Hanston 48, Cheylin 0
Semifinals
Bern 42, Haviland 32
Hanston 48, Sylvan 0
Championship
Hanston 28, Bern 22


2002
CLASS 6A
First Round
Olathe North 28, SM North 0
SM East 21, Free State 17
Olathe East 11, SM Northwest 7
Lawrence 40, Blue Valley North 21
Hutchinson 35, Wichita SE 15
Wichita NW 14, Emporia 7
Derby 24, Maize 17
Wichita Heights 32, Wichita West 8
Quarterfinals
Olathe North 42, SM East 14
Olathe East 21, Lawrence 19
Hutchinson 21, Wichita NW 7
Derby 20, Wichita Heights 13
Semifinals
Olathe North 12, Olathe East 10
Derby 28, Hutchinson 17
Championship
Olathe North 41, Derby 12

CLASS 5A
First Round
Aquinas 30, Bishop Miege 0
Topeka Seaman 41, Blue Valley West 14
Bonner Springs 17, KC Turner 7
Topeka West 24, Blue Valley 7
Salina South 59, Ark City 0
Great Bend 10, Wichita Kapaun 3
Newton 41, Winfield 0
Salina Central 21, Liberal 19
Quarterfinals
Aquinas 21, Seaman 14
Topeka West 43, Bonner Springs 14
Salina South 23, Great Bend 21
Salina Central 49, Newton 7
Semifinals
Topeka West 24, Aquinas 10
Salina Central 20, Salina South 9
Championship
Salina Central 14, Topeka West 6

CLASS 4A
First Round
Girard 6, Pasons 0
Paola 21, Ottawa 0
Eudora 21, Baldwin 14
KC Piper 27, Hiawatha 6
Fort Scott 25, Labette County 0
Louisburg 62, Osawatomie 0
Topeka Hayden 35, Mill Valley 14
Atchison 24, Tonganoxie 14
Marysville 49, Abilene 0
Andover Central 21, El Dorado 6
Wellington 19, Andale 14
Kingman 14, Goodland 13
Holton 28, Clay Center 21
Rose Hill 34, Andover 21
Mulvane 32, Smoky Valley 21
Scott City 25, Hugoton 0
Second Round
Paola 31, Girard 14
Eudora 20, KC Piper 6
Fort Scott 35, Louisburg 7
Hayden 34, Atchison 14
Marysville 49, Andover Central 20
Wellington 14, Kingman 0
Holton 36, Rose Hill 29
Scott City 28, Mulvane 14
Quarterfinals
Eudora 15, Paola 14 OT
Fort Scott 21, Hayden 10
Wellington 14, Marysville 7
Scott City 34, Holton 14
Semifinals
Fort Scott 21, Eudora 14
Wellington 7, Scott City 0
Championship
Wellington 21, Fort Scott 14



CLASS 3A
First Round
Atchison County 27, Maur Hill 7
Rossville 34, St. Marys 20
Wellsville 21, NE-Arma 0
Cherryvale 36, Baxter Springs 34 OT
Rock Creek 61, Pleasant Ridge 7
Silver Lake 74, Northern Heights 27
Frontenac 47, Central Heights 18
Neodesha 60, SE-Cherokee 13
Eureka 9, Medicine Lodge 0
SE-Saline 12, Hesston 7
Phillipsburg 14, Hoisington 13
TMP-Marian 38, Elkhart 7
Conway Springs 42, Marion 0
Hillsboro 27, Riley County 20
Norton 42, Ellinwood 14
Oakley 30, Lakin 23
Second Round
Rossville 36, Atchison County 12
Cherryvale 14, Wellsville 7
Silver Lake 33, Rock Creek 0
Frontenac 9, Neodesha 7
SE-Saline 49, Eureka 0
TMP-Marian 35, Phillipsburg 8
Conway Springs 28, Hillsboro 7
Norton 52, Oakley 23
Quarterfinals
Rossville 63, Cherryvale 22
Silver Lake 24, Frontenac 20
TMP-Marian 31, SE-Saline 21
Conway Springs 34, Norton 27
Semifinals
Silver Lake 13, Rossville 12
Conway Springs 27, TMP-Marian 24
Championship
Conway Springs 27, Silver Lake 19



CLASS 2-1A
First Round
Frankfort 28, Centralia 8
Jeff Co. North 39, Lyndon 0
Olpe 55, Canton-Galva 14
Sedan 56, Uniontown 0
Jackson Heights 40, Washington 0
Lebo 41, Troy 12
Peabody 14, Herington 6
Pittsburg Colgan 48, Oxford 14
Garden Plain 48, Hutchinson-Trinity 0
Sacred Heart 39, LaCrosse 0
Stockton 27, St. Francis 6
WaKeeney 42, Sublette 12
Inman 28, Sterling 8
Claflin 12, Ell-Saline 7
Atwood 48, Plainville 24
Stanton County 33, Wichita County 8
Second Round
Jeff Co. North 27, Frankfort 0
Sedan 26, Olpe 10
Jackson Heights 40, Lebo 20
Colgan 48, Peabody 8
Sacred Heart 21, Garden Plain 18
WaKeeney 44, Stockton 7
Claflin 47, Inman 0
Atwood 59, Stanton County 28
Quarterfinals
Sedan 50, Jeff Co. North 19
Colgan 42, Jackson Heights 0
Sacred Heart 27, WaKeeney 6
Claflin 34, Atwood 14
Semifinals
Colgan 55, Sedan 14
Claflin 21, Sacred Heart 20
Championship
Colgan 29, Claflin 8



EIGHT-MAN I
First Round
Flinthills 27, Madison 22
St. Paul 38, Hartford 14
Little River 24, Baileyville 14
Pike Valley 40, Waconda East 14
Otis-Bison 42, Macksville 36
South Barber 43, Cunningham 0
Jetmore 50, South Central 0
Victoria 32, Grinnell 14
Quarterfinals
St. Paul 58, Flinthills 12
Pike Valley 34, Little River 8
South Barber 56, Otis-Bison 22
Jetmore 50, Victoria 0
Semifinals
St. Paul 46, Pike Valley 26
South Barber 20, Jetmore 14
Championship
St. Paul 26, South Barber 24

EIGHT-MAN II
First Round
Hanover 32, Bern 24
Hope 64, Southern Cloud 16
Thayer 28, Waverly 0
Burrton 45, Argonia 0
Sylvan 50, Palco 0
Logan 28, Golden Plains 22
Ingalls 48, Weskan 46 OT
Hanston 46, Ashland 22
Quarterfinals
Hope 52, Hanover 30
Burrton 56, Thayer 28
Sylvan 26, Logan 14
Hanston 46, Ingalls 0
Semifinals
Hope 24, Burrton 18
Hanston 72, Sylvan 34
Championship
Hanston 38, Hope 12



2003
CLASS 6A
First Round
Olathe East 55, Lawrence Free State 16
Blue Valley North 16, SM North 13
Olathe North 41 Lawrence 21
SM Northwest 41, SM South 26
Hutchinson 21, Junction City 20
Wichita North 19, Wichita SE 12
Manhattan 40, Maize 6
Derby 28, Wichita NW 14
Quarterfinals
Blue Valley North 21, Olathe East 16
Olathe North 17, SM Northwest 7
Hutchinson 43, Wichita North 6
Manhattan 44, Derby 10
Semfinals
Olathe North 13, Blue Valley North 6
Hutchinson 28, Manhattan 21
Championship
Olathe North 28, Hutchinson 13

CLASS 5A
First Round
Topeka Seaman 45, Bonner Springs 0
Pittsburg 21, Bishop Miege 14
Aquinas 7, Shawnee Heights 0
Blue Valley 55, KC Turner 8
Bishop Carroll 41, Winfield 14
Salina Central 56, Newton 7
Salina South 26, Great Bend 25
Liberal 49, Arkansas City 14
Quarterfinals
Seaman 44, Pittsburg 14
Blue Valley 20, Aquinas 14
Salina Central 32, Carroll 22
Salina South 41, Liberal 6
Semfinals
Blue Valley 35, Seaman 17
Salina South 17, Salina Central 10
Championship
Blue Valley 22, Salina South 21
CLASS 4A
First Round
Fort Scott 12, Parsons 3
Louisburg 35, Osawatomie 34
Baldwin 43, Eudora 18
KC Piper 21, Royal Valley 10
Coffeyville 34, Girard 0
Paola 35, Ottawa 14
Topeka Hayden 55, KC Ward 0
Atchison 39, Tonganoxie 0
Marysville 47, Abilene 6
Wichita Collegiate 20, Circle 3
Andale 22, Mulvane 14
Pratt 13, Ulysses 7
Holton 59, Chapman 18
Andover Central 68, El Dorado 14
Wellington 41, Haven 20
Goodland 35, Kingman 0
Second Round
Fort Scott 32, Louisburg 7
Baldwin 41, KC Piper 20
Coffeyville 33, Paola 24
Hayden 28, Atchison 0
Marysville 39,  Collegiate 7
Andale 18, Pratt 14
Holton 40, Andover Central 32
Wellington 40, Goodland 20
Quarterfinals
Topeka Hayden 42, Coffeyville 21
Fort Scott 20, Baldwin 7
Andale 14, Marysville 8
Holton 41, Wellington 7
Semifinals
Hayden 31, Fort Scott 15
Holton 34, Andale 15
Championship
Holton 34, Hayden 21



CLASS 3A
First Round
Atchison County 55, Immaculata 6
Silver Lake 35, St. Marys 14
Wellsville 48, Humboldt 20
SE-Cherokee 27, Neodesha 13
Rock Creek 16, Pleasant Ridge 14
Rossville 42, Wabaunsee 7
Frontenac 42, Central Heights 7
Cherryvale 58, Baxter Springs 0
Marion 10, Medicine Lodge 0
Hesston 27, Minneapolis 0
Smith Center 53, Russell 0
Oakley 58, Lakin 13
Conway Springs 59, Eureka 7
Hillsboro 18, Riley County 6
Norton 42, Ellinwood 7
Holcomb 21, Elkhart 14
Second Round
Silver Lake 35, Atchison County 7
Wellsville 15, SE-Cherokee 6
Rossville 15, Rock Creek 14
Frontenac 21, Cherryvale 14
Hesston 24, Marion 6
Smith Center 18, Oakley 0
Conway Springs 42, Hillsboro 14
Norton 30, Holcomb 6
Quarterfinals
Silver Lake 35, Wellsville 21
Rossville 36, Frontenac 35 2OT
Hesston 21, Smith Center 6
Conway Springs 20, Norton 13
Semifinals
Silver Lake 41, Rossville 12
Conway Springs 52, Hesston 25
Championship
Conway Springs 40, Silver Lake 7




CLASS 2-1A
First Round
Frankfort 28, Onaga 14
Troy 53, Lyndon 14
Peabody 40, Olpe 12
Oxford 64, Oswego 0
Centralia 21, Washington 20 OT
Lebo 49, Jeff Co. North 7
Moundridge 34, Chase County 0
Pittsburg Colgan 69, Sedan 0
Garden Plain 55, Hutchinson-Trinity 14
Sacred Heart 21, Ellis 0
Hoxie 42, Osborne 12
Meade 18, Trego 12
Sterling 8, Inman 6
Claflin 41, Ell-Saline 0
St. Francis 46, Plainville 8
Stanton County 58, Ness City 6
Second Round
Frankfort 24, Troy 3
Peabody 17, Oxford 7
Centralia 21, Lebo 7
Colgan 38, Moundridge 0
Garden Plain 32 Sacred Heart 14
Hoxie 52, Meade 6
Claflin 37, Sterling 14
St. Francis 26, Stanton County 12
Quarterfinals
Colgan 33, Centralia 7
Frankfort 43, Peabody 21
Garden Plain 40, Hoxie 30
Claflin 34, St. Francis 14
Semifinals
Colgan 35, Frankfort 7
Garden Plain 36, Claflin 20
Championship
Colgan 40, Garden Plain 7



EIGHT-MAN I
First Round
Madison 60, Central-Burden 0
Williamsburg 28, St. Paul 12
Baileyville 46, Little River 0
Pike Valley 50, Mankato 0
Otis-Bison 34, Macksville 28 2OT
South Barber 38, Cunningham 19
Jetmore 46, South Central 0
Victoria 60, Sharon Springs 14
Quarterfinals
Madison 56, Williamsburg 6
Baileyville 34, Pike Valley 8
South Barber 56, Otis-Bison 8
Jetmore 46, Victoria 0
Semifinals
Baileyville 44, Madison 6
Jetmore 32, South Barber 0
Championship
Jetmore 42, Baileyville 6

EIGHT-MAN II
First Round
Bern 34, Hanover 22
Hope 54, Tescott 6
Waverly 44, Thayer 22
Burrton 46, Argonia 0
Sylvan 64, Palco 32
Brewster 86, Northern Valley 66
Weskan 24, Ingalls 22
Hanston 56, Haviland 6
Quarterfinals
Hope 50, Bern 12
Burrton 48, Waverly 18
Sylvan 52, Brewster 6
Hanston 48, Weskan 0
Semifinals
Hope 46, Burrton 0
Hanston 58, Sylvan 30
Championship
Hope 48, Hanston 40


2004
CLASS 6A
First Round
Derby 31, Manhattan 30
Hutchinson 27, Campus 24
Lawrence 17, Blue Valley NW 0
Olathe East 40, SM East 7
Olathe South 35, SM South 7
SM West 26, Free State 20
Wichita Heights 37, Wichita SE 14
Wichita NW 35, Garden City 16
Quarterfinals
Derby 35, Wichita NW 28
Hutchinson 28, Wichita Heights 21
SM West 21, Olathe East 0
Olathe South 20,  Lawrence 14 OT
Semifinals
Hutchinson 38, Derby 24
Olathe South 26, SM West 7
Championship
Hutchinson 30, Olathe South 13

CLASS 5A
First Round
Blue Valley West 41, Mill Valley 7
Great Bend 42, Bishop Carroll 28
KC Turner 34, Gardner-Edgerton 13
Liberal 24, Highland Park 14
Olathe North 47, Blue Valley 21
Pittsburg 20, Aquinas 17
Salina Central 52, Winfield 0
Salina South 21, Newton 14
Quarterfinals
Blue Valley West 45, Pittsburg 21
Great Bend 56, Liberal 13
Olathe North 56, KC Turner 6
Salina South 21, Salina Central 14  OT
Semifinals
Olathe North 49, BV West 35
Salina South 34, Great Bend 17
Championship
Salina South 21, Olathe North 14 OT

CLASS 4A
First Round
Abilene 41, Wichita Collegiate 40
Andale 55, Chaparral 7
Andover 21, Smoky Valley 6
Baldwin 28, Louisburg 6
Coffeyville 14, Chanute 6
Eudora 34, Anderson Counity 30
Fort Scott 55, Parsons 13
Goodland 19, Hugoton 7
Topeka Hayden 29, Marysville 0
Holton 47, Wamego 12
Lansing 10, DeSoto 7
Pratt 28, Buhler 0
Rose Hill 21, Andover Central 13
Tonganoxie 34, Basehor-Linwood 10
Ulysses 43, Clay Center 12
Wellington 14, Augusta 12
Second Round
Eudora 35, Coffeyville 18
Fort Scott 38, Baldwin 6
Goodland 41, Andale 13
Hayden 27, Tonganoxie 14
Holton 69, Lansing 22
Rose Hill 23, Abilene 13
Ulysses 41, Pratt 21
Wellington 28, Andover 14
Quarterfinals
Holton 2,8 Fort Scott 0
Rose Hill 30, Goodland 12
Hayden 42  Eudora 6
Ulysses 28, Wellington 22
Semifinals
Hayden 22, Holton 7
Rose Hill 27, Ulysses 22
Championship
Hayden 31, Rose Hill 13




CLASS 3A
First Round
Burlington 15, Frontenac 14
Caney Valley 27, Sterling 15
Cherryvale 40, Galena 7
Conway Springs 55, Holcomb 13
Atchison County 26, Pleasant Ridge 16
Garden Plain 70, Lakin 14
Hesston 14, Ellinwood 7
Humboldt 20, Wellsville 14
Hutchinson-Trinity 29, Eureka 0
Norton 28, Riley County 0
Phillipsburg 35, Minneapolis 28
Rock Creek 35, Immaculata 14
Rossville 39, Pomona 27
SE-Cherokee 24, Neodesha 14
SE-Saline 20, Hoisington 19
Silver Lake 45, Mission Valley 20
Second Round
Cherryvale 28, Burlington 21
Conway Springs 71, Trinity 0
Garden Plain 52, Caney Valley 13
Phillipsburg 35, Hesston 20
Rossville 18, Atchison County 12
SE-Cherokee 28, Humboldt 14
SE-Saline 21, Norton 7
Silver Lake 38, Rock Creek 20
Quarterfinals
Silver Lake 34, Cherryvale 24
Conway Springs 49, Phillipsburg 6  
Garden Plain 56, SE-Saline 21
Rossville 27, SE-Cherokee 26
Semifinals
Conway 49, Garden Plain 13
Silver Lake 34, Rossville 26
Championship
Conway Springs 28, Silver Lake 0





CLASS 2-1A
First Round
Claflin 24, Sacred Heart 14
Centralia 46, Jeff Co. North 14
Pittsburg Colgan 81, Oxford 6
Hoxie 54, Ellis 14
LaCrosse 33, Satanta 0
Moundridge 56, Remington 24
Oakley 64, Syracuse 12
Peabody 41, Canton-Galva 12
Onaga 49, Lebo 35
St. Francis 30, WaKeeney 8
St Marys 34, Washington 22
Sedan 49, Uniontown 21
Smith Center 61, Oberlin 0
Solomon 15, Lincoln 3
Sublette 41, St John 0
Troy 46, Jackson Heights 7
Second Round
Centralia 37, St. Marys 20
Claflin 31, Hoxie 14
Colgan 48, Moundridge 21
Oakley 49, Sublette 6  
Smith Center 78, Solomon 0
St Francis 58, Lacrosse 14
Sedan 22, Peabody 6
Troy 47, Onaga 21
Quarterfinals
Colgan 40, Centralia 15 
Claflin 21, Oakley 12
Sedan 30, Troy 21
Smith Center 51, St Francis 14
Semifinals
Colgan 47, Sedan 14
Smith Center 30, Claflin 8
Championship
Smith Center 36, Colgan 14



EIGHT-MAN I
First Round
Baileyville 60, Pike Valley 14
Hope 54, Pleasanton 6
Jetmore 46, Quivira Heights 20
Jewell 62, Hanover 22
South Barber 20, Pretty Praire 18
South Central 50, Caldwell 0
Southern Coffey 48, Burlingame 34
Victoria 46, Spearville 0
Quarterfinals
Baileyville 48, Hope 20
Jetmore 14, South Central 0
Jewell 72, Southern Coffey 42
Victoria 14, South Barber 6
Semifinals
Baileyville 24, Jewell 20
Victoria 32,  Jetmore 28 
Championship
Victoria 30, Baileyville 28

EIGHT-MAN II
First Round
Axtell 24, Little River 14
Brewster 72, Northern Valley 70
Hanston 50, South Gray 0
Haviland 58, Ingalls 34
St. Paul 56, Argonia 6
Sylvan 64, White City 18
Waverly 34, South Haven 22
Weskan 56, Palco 8
Quarterfinals
Axtell 24, St Paul 20
Hanston 66, Brewster 20
Sylvan 40, Waverly 28
Weskan 64, Haviland 14
Semifinals
Sylvan 34, Axtell 24 
Hanston 50,  Weskan 40
Championship
Hanston 56, Sylvan 6



2005
CLASS 6A
First Round
Garden City 22, Wichita SE 19
Hutchinson 14, Wichita East 7
Lawrence 40, BV Northwest 6
Manhattan 28, Campus 27
Olathe East 40, SM South 14
Olathe South 16, SM East 7
SM West 40, Free State 18
Wichita NW 49, Junction City 8
Quarterfinals
Hutchinson 22, Manhattan 8
Olathe East 37, SM West 7
Lawrence 21, Olathe South 10
Garden City 21, Wichita NW 10
Semifinals
Hutchinson 32, Garden City 15
Olathe East 22, Lawrence 18
Championship
Hutchinson 24, Olathe East 7

CLASS 5A   
First Round
Aquinas 37, Shawnee Heights 21
Blue Valley 40, Paola 7
Blue Valley West, 31 Pittsburg 21
Bishop Carroll 23, Great Bend 0
Wichita Kapaun 28, Salina South 17
Olathe North 59, KC Turner 14
Salina Central 63, Goddard 20
Topeka Seaman 23, Liberal 7
Quarterfinals
Aquinas 31, Blue Valley West 7
Blue Valley 49, Olathe North 0
Salina Central 28, Kapaun 21
Seaman 31, Carroll 14
Semifinals
Salina Central 35, Seaman 28
Blue Valley 41 Aquinas 7
Championship
Salina Central 29, Blue Valley 21

CLASS 4A
First Round
Andale 47, Kingman 13
Augusta 27, Wellington 7
Baldwin 49, Prairie View 28
Chanute 35, Labette County 14
Chapman 6, Andover 0
Concordia 35, Hugoton 34
Fort Scott 42, Columbus 18
Topeka Hayden 46, Atchison 21
Holton 48, Royal Valley 0
Lansing 31, Perry-Lecompton 28
Louisburg 44, Eudora 30
Pratt 24, Buhler 0
Rose Hill 14, Andover Central 7
Tonganoxie 18, KC Ward 14
Ulysses 41, Clay Center 6
Wichita Collegiate 35, Abilene 0
Second Round
Andale 39, Concordia 14
Augusta 40, Collegiate 28
Chanute 13, Baldwin 7 OT
Chapman 26, Rose Hill 24
Fort Scott 24, Louisburg 14
Hayden 41, Tonganoxie 0
Holton 36, Lansing 7
Ulysses 45, Pratt 10
Quarterfinals
Andale 14, Augusta 13
Hayden 37, Fort Scott 7
Holton 59, Chanute 14
Ulysses 35, Chapman 7
Semifinals
Holton 41, Hayden 0
Ulysses 7, Andale 6
Championship
Holton 28, Ulysses 27 2OT




CLASS 3A
First Round
Caney Valley 47, Halstead 6
Conway Springs 21, Lakin 6
Frontenac 20, Burlington 6
Galena 48, Neodesha 6
Garden Plain 27, Holcomb 0
Hesston 21, Hoisington 0
Hutchinson-Trinity 39, West Elk 16
McLouth 30, Sabetha 7
Phillipsburg 26, Beloit 9
Riley County 15, Norton 14
Rock Creek 35, Pleasant Ridge 14
Rossville 40, Osage City 10
Silver Lake 45, Northern Heights 20
SE-Cherokee 21, Fredonia 6
SE-Saline 42, Lyons 15
Wellsville 33, Humboldt 14
Second Round
Conway Springs 21, Caney Valley 14
Frontenac 47, SE-Cherokee 7
Galena 35, Wellsville 16
Garden Plain 49, Trinity 21
Hesston 23, Riley County 12
Rossville 42, Rock Creek 19
SE-Saline 26, Phillipsburg 13
Silver Lake 21, McLouth 8
Quarterfinals
Rossville 32, Galena 7
Garden Plain 20, Hesston 12
SE-Saline 32, Conway Springs 0
Silver Lake 14, Frontenac 13
Semifinals
Silver Lake 45, Rossville 13
SE-Saline 26, Garden Plain 22
Championship
SE-Saline 30, Silver Lake 28





CLASS 2-1A
First Round
Canton-Galva 39, Olpe 21
Centralia 48, Jeff Co. North 6
Claflin 41, Bennington 26
Pittsburg Colgan 32, Oxford 0
Doniphan West 28, Troy 21
Hoxie 34, Ellis 12
LaCrosse 31,Stanton Co 0
Lebo 36, Frankfort 12
Oakley 41, Atwood 0
Remington 27, Moundridge 21
Sacred Heart 35, Lincoln 0
Smith Center 73, Oberlin 0
St. Francis 42, Ness/Dighton 0
St. Marys 42, Washington 12
St John 33, Sublette 20
Uniontown 41, Sedan 7
Second Round
Colgan 54, Canton-Galva 0
Hoxie 16, Claflin 6
Lebo 49, Centralia 6
Oakley 46, LaCrosse 0
Remington 29, Uniontown 28
St. Francis 48, St. John 0
St Marys 30, Doniphan West 0
Smith Center 58, Sacred Heart 14
Quarterfinals
Colgan 41, Lebo 13
Oakley 22, Hoxie 0
Smith Center 20, St. Francis 14
St. Marys 41, Remington 14
Semifinals
Colgan 35, St. Marys 7
Smith Center 32, Oakley 20
Championship
Smith Center 36, Colgan 16



EIGHT-MAN I
First Round
Baileyville 32, Clifton-Clyde 28
Goessel 48, So. Coffey Co. 20
Hope 52, Pleasanton 6
Jetmore 38, Victoria 20
Kensington 42, Spearville 8
Macksville 28, Caldwell 8
Pike Valley 56, Blue Valley 6
South Barber 51, Pretty Prairie 6
Quarterfinals
Hope 36, Baileyville 0
Kensington 14, Macksville 6 OT
Pike Valley 36, Goessel 28
South Barber 44, Jetmore 36 OT
Semifinals
Hope 56, Pike Valley 36
South Barber 56, Kensington 28
Championship
South Barber 30, Hope 12

EIGHT-MAN II
First Round
Bern 28,  Little River 6
Centre 36, Sylvan 30
Haviland 52, Ingalls 0
Madison 56, Argonia 8
Palco 48, Cheylin 0
South Gray 44, Fowler 12
Waverly 32, South Haven 26
Weskan 52, N Valley 6
Quarterfinals
Bern 38, Madison 28
Palco 32, Haviland 14
South Gray 28, Weskan 26
Waverly 46, Centre 12
Semifinals
Palco 54, South Gray 8
Waverly 54, Bern 14
Championship
Waverly 50, Palco 26


2006
CLASS 6A
First Round
Free State 20 SM East 9
Hutchinson 49 Wichita NW 21
Lawrence 36 Blue Valley North 20
Maize 21 Wichita East 14
Manhattan 21 Garden City 18
Olathe East 33 Olathe South 7
SM West 55 Olathe NW 13
Wichita Heights 28 Wichita SE 21
Quarterfinals
Free State 32 Olathe East 19
Hutchinson 52 Wichita Heights 31
Manhattan 17 Maize 10
SM West 22 Lawrence 6
Semifinals
Hutchinson 35 Manhattan 14
SM West 31 Free State 14
Championship
Hutchinson 21 SM West 14

CLASS 5A
First Round
Aquinas 55 KC Wyandotte 6
Blue Valley 41 Bishop Miege 10
Blue Valley West 52 Shawnee Heights 15
Bishop Carroll 37 Newton 0
Great Bend 54 Liberal 14
KC Turner 36 Lansing 12
Salina Central 28 McPherson 21
Topeka Seaman 21 Wichita Kapaun 7
Quarterfinals
Aquinas 55 Blue Valley West 28
Blue Valley 42 KC Turner 0
Great Bend 21 Seaman 14
Carroll 34 Salina Central 13
Semifinals
Blue Valley 30 Aquinas 14
Great Bend 21 Carroll 14
Championship
Blue Valley 34 Great Bend 3

CLASS 4A
First Round
Andale 62 Goodland 0
Andover Central 34 Mulvane 21
Atchison 25 Clay Center 24
Buhler 42 Russell 8
Chapman 41 Wamego 21
Eudora 47 KC Piper 13
Girard 33 Labette County 8
Topeka Hayden 35 Circle 0
Holton 20 Tonganoxie 0
KC Ward 57 Spring Hill 50
Louisburg 31 Fort Scott 0
Nickerson 14 Smoky Valley 13
Paola 28 Chanute 14
Pittsburg 51 Parsons 7
Rose Hill 21 Wellington 6
Ulysses 50 Pratt 14
Second Round
Andale 35 Buhler 14
Andover Central 35 Chapman 13
Eudora 20 Atchison 12
Girard 35 Louisburg 29
Holton 40 KC Ward 22
Paola 35 Pittsburg 21
Rose Hill 42 Hayden 13
Ulysses 69 Nickerson 0
Quarterfinals
Andale 49 Rose Hill 14
Girard 21 Eudora 14
Paola 28 Holton 12
Ulysses 54 Andover Central 7
Semifinals
Andale 20 Ulysses 14
Paola 26 Girard 7
Championship
Andale 35 Paola 7

CLASS 3A
First Round
Burlington 50 Erie 22
Caney Valley 30 Galena 27
Cheney 49 Wichita Collegiate 28
Fredonia 44 Baxter Springs 34
Frontenac 21 Central Heights 6
Garden Plain 21 Medicine Lodge 0
Hesston 42 Sterling 7
Hillsboro 28 Halstead 7
Hoisington 41 Holcomb 28
Rock Creek 51 Atchison County 12
Rossville 27 Jeff Co. North 13
Sabetha 7 Pleasant Ridge 6
Sacred Heart 53 Phillipsburg 26
Scott City 45 Lakin 12
SE-Saline 36 Norton 14
Silver Lake 63 Mission Valley 6
Second Round
Burlington 36 Caney Valley 6
Frontenac 36 Fredonia 24
Garden Plain 21 Hesston 14
Hillsboro 8 Cheney 7
Sabetha 45 Rossville 7
Sacred Heart 48 Hoisington 45
Scott City 28 SE-Saline 22
Silver Lake 61 Rock Creek 0
Quarterfinals
Garden Plain 28 Scott City 14
Hillsboro 32 Sacred Heart 21
Sabetha 35 Frontenac 15
Silver Lake 21 Burlington 14
Semifinals
Silver Lake 47 Sabetha 17
Garden Plain 31 Hillsboro 26
Championship
Silver Lake 49 Garden Plain 21




CLASS 2-1A
First Round
Canton-Galva 28 Peabody 26
Centralia 45 Valley Heights 14
Pittsburg Colgan 28 Oxford 20
Ellis 61 Lincoln 20
LaCrosse 48 Sublette 13
Lyndon 18 Immaculata 0
Meade 30 Stanton County 28
Minneapolis 38 St. John 36
Moundridge 24 Bennington 9
Oakley 34 Atwood 14
Olpe 61 Solomon 8
Smith Center 69 Plainville 0
St. Francis 30 WaKeeney 6
St. Marys 35 Jackson Heights 8
Uniontown 48 West Elk 30
Washington 20 Troy 13
Second Round
Colgan 66 Canton-Galva 20
Ellis 28 Moundridge 0
LaCrosse 56 Oakley 28
Lyndon 24 Centralia 22
Olpe 23 Uniontown 6
Smith Center 83 Minneapolis 8
St. Francis 36 Meade 0
St. Marys 47 Washington 22
Quarterfinals
Olpe 31 Lyndon 10
Smith Center 46 LaCrosse 0
St. Marys 22 Colgan 15
St. Francis 32 Ellis 14
Semifinals
Smith Center 6 St. Francis 2
St. Marys 22 Olpe 20
Championship
Smith Center 56 St. Marys 26

EIGHT-MAN I
First Round
Claflin 36 Pretty Prairie 34
Clifton-Clyde 76 Wakefield 12
Jetmore 62 Spearville 12
Kensington 46 Hanover 0
Macksville 44 South Gray 12
Madison 52 Marmaton Valley 20
South Barber 50 Goessel 40
Waverly 60 Flinthills 14
Quarterfinals
Jetmore 42 Claflin 22
Macksville 44 South Barber 42
Madison 32 Clifton-Cylde 20
Waverly 58 Kensington 32
Semifinals
Jetmore 46 Macksville 44
Waverly 46 Madison 24
Championship
Waverly 58 Jetmore 20

EIGHT-MAN II   
First Round
Argonia 46 Cedar Vale 0
Bucklin 44 Moscow 32
Hope 52 Axtell 38
Sharon Springs 60 Palco 12
St. Paul 50 South Haven 42
Sylvan 42 Blue Valley 16
Victoria 40 Brewster-Triplains 30
Wilson 52 Ingalls 48
Quarterfinals
Hope 34 St. Paul 0
Sharon Springs 38 Bucklin 24
Sylvan 18 Argonia 12
Victoria 50 Wilson 0
Semifinals
Hope 38 Sylvan 32
Victoria 64 Sharon Springs 20
Championship
Victoria 40 Hope 12


2007
CLASS 6A
First Round
Olathe North 35, Topeka High 6
SM Northwest 41, SM South 9
Olathe South 46, Free State 29
Olathe East 35, Blue Valley North 0
Hutchinson 41, Maize 13
Wichita Southeast 42, Emporia 34
Junction City 39, Derby 14
Goddard 32, Wichita NW 14
Quarterfinals
Olathe North 32, SM Northwest 16
Olathe South 21, Olathe East 17
Hutchinson 56, Wichita SE 6
Goddard 20, Junction City 13
Semifinals
Olathe South 24, Olathe North 6
Hutchinson 55, Goddard 28
Championship
Hutchinson 37, Olathe South 14

CLASS 5A
First Round
Blue Valley West 70, KC Sumner 6
Bishop Miege 27, Shawnee Heights 21 OT
Aquinas 44, Bonner Springs 14
Gardner-Edgerton 21, Lansing 14
Salina Central 28 Wichita Kapaun 15
Great Bend 38,Topeka Seaman 14
Bishop Carroll 47, Newton 6
McPherson 42, Liberal 9
Quarterfinals
Blue Valley West 55, Miege 0
Aquinas 21, Gardner-Edgerton 0
Salina Central 28, McPherson 14
Carroll 17, Great Bend 14
Semifinals
Blue Valley West 20, Aquinas 17
Carroll 17, Saliina Central 7
Championship
Blue Valley West 31, Carroll 19

CLASS 4A
First Round
Columbus 35, Labette County 14
Fort Scott 22, Paola 6
Baldwin 41, KC Ward 7
Marysville 22, Perry-Lecompton 21
Pittsburg 47, Independence 0
Louisburg 38, Chanute 14
Basehor-Linwood 13, Eudora 8
Holton 42, Atchison 21
Topeka Hayden 32, El Dorado 13
Wellington 28, Andover Central 14
Buhler 25, Abilene 21
Andale 53, Goodland 7
Wamego 21, Chapman 6
Mulvane 38, Rose Hill 28
Smoky Valley 56, Nickerson 10
Ulysses 34, Clearwater 14
Second Round
Columbus 34, Fort Scott 27
Baldwin 28, Marysville 7
Louisburg 34, Pittsburg 27
Holton 38, Basehor-Linwood 0
Hayden 21, Wellington 6
Andale 47, Buhler 27
Mulvane 30, Wamego 27
Ulysses 34, Smoky Valley 8
Quarterfinals
Baldwin 56, Columbus 22
Louisburg 10,  Holton 3
Andale 29, Hayden 28
Ulysses 20, Mulvane 17
Semifinals
Louisburg 21, Baldwin 14
Andale 52, Ulysses 7
Championship
Andale 31, Louisburg 14

CLASS 3A
First Round
Riley County 14, Pleasant Ridge 13
Silver Lake 73, Northern Heights 20
Central Heights 49, Erie 24
Galena 24, Caney 16
Rock Creek 28, Horton 22
Rossville 19, Oskaloosa 0
Frontenac 39, Wellsville 18
Riverton 33, Neodesha 0
Garden Plain 54, Medicine Lodge 7
Hesston 56, Sterling 21
Sacred Heart 55, Beloit 30
Hoisington 55, Holcomb 25
Conway Springs 32, Wichita Collegiate 29 OT
Hillsboro 48, Sedgwick 13
Norton 32, Ellsworth 12
Scott City 36, Southwestern Heights 0
Second Round
Silver Lake 24, Riley County 7
Central Heights 35, Galena 28
Rossville 47, Rock Creek 13
Riverton 13, Frontenac 7
Garden Plain 42, Hesston 0
Hoisington 45, Sacred Heart 35
Conway Springs 35, Hillsboro 26
Scott City 39, Norton 0
Quarterfinals
Silver Lake 48, Central Heights 19
Rossville 31, Riverton 13
Garden Plain 55, Hoisington 7
Conway Springs 6, Scott City 0
Semifinals
Silver Lake 42, Rossville 0
Garden Plain 42,Conway Springs 0
Championship
Garden Plain 48, Silver Lake 7




CLASS 2-1A
First Round
Pittsburg Colgan 57, Sedan 3
Troy 38, Valley Heights 16
Lyndon 12, Wathena 6
Olpe 21, Canton-Galva 13
Centralia 35, Washington County 6
St. Marys 42, Immaculata 20
Humboldt 61, West Elk 19
Solomon 28, Peabody 27
St. John 25, Ell-Saline 12
Smith Center 83, Plainville 0
Oakley 56, Atwood 14
LaCrosse 54, Stanton County 27
Minneapolis 34, Moundridge 21
Ellis 48, Osborne 0
St. Francis 44, Hoxie 8
Meade 25, Sublette 22
Second Round
Lyndon 24, Troy 22
Colgan 35, Olpe 8
St. Marys 30, Centralia 20
Humboldt 42, Solomon 6
Smith Center 64, St. John 0
Oakley 12, LaCrosse 0
Minneapolis 39, Ellis 38
St. Francis 36, Meade 14
Quarterfinals
Colgan 55, Lyndon 7
St. Marys 24, Humboldt 6
Smith Center 56, Oakley 0
St. Francis 47, Minneapolis 14
Semifinals
Colgan 28, St. Marys 14
Smith Center 44, St. Francis 6
Championship
Smith Center 40, Colgan 14


EIGHT-MAN I
First Round
Hanover 48, St. John's Beloit-Tipton 0
Madison 56, Flinthills 10
Clifton-Clyde 50, Marais des Cygnes 0
Marmaton Valley 60, Lebo 42
Claflin 38, Norwich 6
Macksville 54, Deerfield 8
Pretty Prairie 44, Goessel 26
Pawnee Heights 22, Jetmore 16
Quarterfinals
Hanover 36, Madison 0
Clifton-Clyde 58, Marmaton Valley 8
Macksville 40, Claflin 14
Pawnee Heights 42, Pretty Prarie 26
Semifinals
Hanover 28, Clifton-Clyde 26
Macksville 38, Pawnee Heights 34
Championship
Macksville 24, Hanover 20

EIGHT-MAN II
First Round
Hope 26, Baileyville 16
South Central 54, Cedar Vale 8
Tescott 28, Axtell 26
South Haven 52, Southern Coffey County 0
Quivira Heights 42, Ashland 2
Victoria 50, Triplains-Brewster 0
Wilson 48, Minneola 42
Sharon Springs 56, Natoma 8
Quarterfinals
Hope 30, South Central 22
South Haven 42, Tescott 22
Quivira Heights 28, Victoria 10
Sharon Springs 46, Wilson 0
Semifinals
South Haven 28, Hope 14
Sharon Springs 26, Quivira Heights 22
Championship
Sharon Springs 48, South Haven 0


2008
CLASS 6A
First Round
Olathe North 22, Olathe East 15
Free State 41, SM Northwest 21
Blue Valley 42, Lawrence 23
Blue Valley NW 27, SM West 14
Junction City 52, Wichita North 20
Wichita Heights 42, Dodge City 12
Derby 44, Goddard 25
Wichita NW 17,  Manhattan 10
Quarterfinals
Blue Valley 24, Blue Valley NW 20
Free State 10, Olathe North 6
Junction City 21, Wichita Heights 13
Derby 55, Wichita NW 14
Semifinals
Lawrence Free 14, Blue Valley 7
Junction City 22, Derby 3
Championship
Junction City 19, Free State 14

CLASS 5A
First Round
Aquinas 49, Topeka Seaman 20
KC Turner 21, Lansing 17
Gardner-Edgerton 18, Shawnee Heights 6
Mill Valley 33, KC Sumner 7
Bishop Carroll 26, Salina Central 19
McPherson 35, Wichita Kapaun 17
Salina South 56, Winfield 24
Hutchinson 55, Liberal 14
Quarterfinals
Aquinas 27, KC Turner 7
Gardner-Edgerton 45, Mill Valley 0
Hutchinson 28, Salina South 0
McPherson 20, Carroll 14
Semifinals
Aquinas 17, Gardner-Edgerton 12
Hutchinson 42, McPherson 21
Championship
Hutchinson 38, Aquinas 0

CLASS 4A
First Round
Holton 48, Basehor-Linwood 8
Baldwin 33, Bishop Miege 18
Paola 28, Iola 10
Columbus 39, Independence 33
Atchison 42, KC Ward 20
Perry-Lecompton 23, DeSoto 0
Louisburg 21, Chanute 14
Coffeyville 32, Labette County 8
Rock Creek 40, Abilene 7
Andover High 59, Mulvane 27
Wellington 41, Pratt 0
Andale 56, Colby 6
Topeka Hayden 42, Clay Center 3
Andover Central 34, El Dorado 7
Clearwater 23, Ulysses 21
Buhler 29, Concordia 27
Second Round
Holton 24, Baldwin 14
Paola 35, Columbus 6
Perry-Lecompton 31, Atchison 13
Louisburg 29, Coffeyville 26
Rock Creek 39, Andover 12
Andale 33, Wellington 17
Hayden 21, Andover Central 20 OT
Buhler 35, Clearwater 30
Quarterfinals
Holton 42, Paola 20
Perry Lecompton 35, Louisburg 23
Andale 46, Rock Creek 12
Hayden 37, Buhler 13
Semifinals
Perry-Lecompton 56, Holton 35
Hayden 20, Andale 12
Championship
Topeka Hayden 42, Perry Lecompton 21

CLASS 3A
First Round
Riverton 52, SE-Cherokee 12
Central Heights 34, Wellsville 20
Rossville 28, Oskaloosa 22
Sabetha 28, Riley County 6
Galena 34, Cherryvale 24
Silver Lake 78, Burlington 0
Pleasant Ridge 50, Mission Valley 0
Marysville 49, Horton 14
Halstead 35, Southeast of Saline 30
Conway Springs 40, Wichita Collegiate 21
Beloit 52, Hoisington 20
Norton 21, Lakin 0
Hutchinson Trinity 16, Hillsboro 7
Garden Plain 46, Douglass 0
Lyons 32, Phillipsburg 27
Scott City 19, Holcomb 0
Second Round
Riverton 54, Central Heights 20
Sabetha 22, Rossville 15
Silver Lake 32, Galena 0
Marysville 41, Pleasant Ridge 6
Conway Springs 59, Halstead 20
Beloit 34, Norton 17
Garden Plain 56, Hutchinson-Trinity 14
Scott City 40, Lyons 13
Quarterfinals
Riverton 64, Sabetha 21
Silver Lake 7, Marysville 6
Conway Springs 44, Beloit 12
Garden Plain 20, Scott City 17
Semifinals
Silver Lake 43, Riverton 12
Conway Springs 45, Garden Plain 25
Championship
Conway Springs 22, Silver Lake 14





CLASS 2-1A
First Round
Solomon 40, Onaga 0
Centralia 62, Lyndon 0
Moundridge 28, Humboldt 12
Pittsburg Colgan 47, Sedan 12
St. Marys 28, Valley Heights 0
Troy 48, Valley Falls 21
Olpe 61, Chase County 6
Pleasanton 45, West Elk 14
Smith Center 62, Trego 0
Sacred Heart 38, Sterling 14
LaCrosse 55, Stanton County 6
St. Francis 52, Oberlin 8
Ellis 42, Washington County 28
Ell-Saline 56, Minneapolis 14
Meade 28, Sublette 10
Oakley 29, Atwood 18
Second Round
Centralia 42, Solomon 6
Colgan 21, Moundridge 7
St. Marys 36, Troy 9
Olpe 28, Pleasanton 7
Smith Center 73, Sacred Heart 20
LaCrosse 38, St. Francis 30
Ellis 36, Ell-Saline 8
Meade 33, Oakley 24
Quarterfinals
Colgan 35, Centralia 28
Olpe 14, St. Marys 7
Smith Center 32, LaCrosse 14
Meade 20, Ellis 8
Semifinals
Olpe 20, Colgan 0
Smith Center 60, Meade 14
Championship
Smith Center 48, Olpe 19

EIGHT-MAN I
First Round
Baileyville 45, Crest 0
Claflin 54, Udall 8
Madison 52, Marais des Cygnes 6
Goessel 46, Flinthills 0
Macksville 36, Minneola 32
Quinter 38, Pike Valley 34
Deerfield 52, Spearville 0
Clifton-Clyde 56, Thunder Ridge 14
Quarterfinals
Baileyville 46, Claflin 22
Madison 42, Goessel 34
Macksville 46, Quinter 22
Clifton-Clyde 56, Deerfield 22
Semifinals
Baileyville 24, Madison 0
Clifton-Clyde 48, Macksville 20
Championship
Baileyville 24, Clifton-Clyde 16

EIGHT-MAN II
First Round
Hanover 82, Tescott 32
St. Paul 22, South Haven 20
Axtell 42, St. John’s Beloit-Tipton 16
Norwich 52, Waverly 6
Quivira Heights 60, South Central 12
Victoria 50, Golden Plains 0
Moscow 32, Cunningham 26 OT
Pawnee Heights 52, Sharon Springs 26
Quarterfinals
Hanover 48, St. Paul 0
Axtell 18, Norwich 14
Victoria 56, Quivira Heights 50
Moscow 32, Pawnee Heights 30
Semifinals
Hanover 46 at Axtell 0
Victoria 56, Moscow 46
Championship
Hanover 46, Victoria 14


2009
CLASS 6A
First Round
Olathe North 42, SM East 14
Free State 38, Olathe East 7
Blue Valley NW 38, Olathe NW 25
Blue Valley 42, SM West 18
Manhattan 35, Maize 6
Wichita Heights 46, Wichita South 14
Derby 24, Wichita NW 14
Dodge City 35, Topeka High 14
Quarterfinals
Olathe North 41, Free State 28
Blue Valley 17, Blue Valley NW 14
Wichita Heights 14, Manhattan 10
Derby 19, Dodge City 7
Semifinals
Olathe North 16,  Blue Valley 14
Wichita Heights 21, Derby 16
Championship
Olathe North 37, Wichita Heights 3

CLASS 5A
First Round
Gardner-Edgerton 49, KC Schlagle 0
Topeka Seaman 53, KC Sumner 34
Shawnee Heights 14, KC Turner 0
Aquinas 47, Mill Valley 21
Hutchinson 55, Liberal 21
Salina South 31, Wichita Kapaun 14
Emporia 35, McPherson 33
Bishop Carroll 63, Newton 28
Quarterfinals
Gardner-Edgerton 56, Topeka Seaman 21
Aquinas 42, Shawnee Heights 21
Hutchinson 42, Salina South 10
Carroll 42, Emporia 6
Semifinals
Gardner-Edgerton 49, Aquinas 7
Hutchinson 42, Wichita Carroll 21
Championship
Hutchinson 52, Gardner-Edgerton 14

CLASS 4A
First Round
Holton 37, Piper 21
Bishop Miege 62, Baldwin 0
Louisburg 40, Anderson County 0
Columbus 36, Coffeyville 28
Jefferson West 41, Basehor-Linwood 27
Eudora 28, DeSoto 0
Paola 48, Chanute 14
Independence 26, Labette County. 14
Topeka Hayden 21, Clay Center 0
Andover 25, Andover Central 13
Wellington 21, Ulysses 0
Andale 54, Concordia 0
Abilene 34, Rock Creek 13
Rose Hill 45, Augusta 0
Hugoton 35, Clearwater 12
Buhler 65, Colby 19
Second Round
Miege 38, Holton 14
Louisburg 26, Columbus 0
Eudora 23, Jeff West 16
Paola 31, Independence 22
Hayden 14, Andover 7
Andale 35, Wellington 17
Rose Hill 24, Abilene 8
Buhler 64, Hugoton 26
Quarterfinals
Miege 35, Louisburg 7
Paola 33, Eudora 13
Hayden 23, Andale 10
Buhler 64, Rose Hill 28
Semifinals
Miege 48, Paola 19
Hayden 35, Buhler 21
Championship
Miege 28, Topeka Hayden 6

CLASS 3A
First Round
Galena 53, Erie 8
Osage City 37, Central Heights 14
Rossville 51, Oskaloosa 8
Riley County 34, Atchison County 7
Cherryvale 28, Riverton 20
Silver Lake 64, Jayhawk-Linn 0
Pleasant Ridge 76, Council Grove 0
Marysville 41, Sabetha 0
Hillsboro 35, Sedgwick 28
Wichita Collegiate 51, Garden Plain 20
Hoisington 35, Phillipsburg 6
Scott City 54, Holcomb 6
Hutchinson Trinity 14, Southeast of Saline 12
Conway Springs 54, Douglass 13
Beloit 28, Lyons 23
Norton 62, Lakin 22
Second Round
Galena 46, Osage City 21
Rossville 42, Riley County 36
Silver Lake 51, Cherryvale 7
Marysville 42, Pleasant Ridge 6
Collegiate 48, Hillsboro 0
Scott City 41, Hoisington 7
Trinity 33, Conway Springs 28
Norton 42, Beloit 20
Quarterfinals
Galena 26, Rossville 15
Marysville 21, Silver Lake 14
Collegiate 19, Scott City 17
Norton 17, Trinity 7
Semifinals
Marysville 31, Galena 21
Collegiate 56, Norton 21
Championship
Collegiate 37, Marysville 30




CLASS 2-1A
First Round
Valley Heights 40, Onaga 0
Centralia 70, Lyndon 17
Moundridge 40, Humboldt 21
Pittsburg Colgan 41, Sedan 6
St. Marys 50, Wabaunsee 16
Valley Falls 40, Troy 8
Olpe 42, Chase County 6
Oswego 59, Uniontown 7
Smith Center 54, Plainville 0
Minneapolis 59, Sterling 40
Meade 40, Sublette 16
St. Francis 44, Oberlin 6
Ellis 54, Washington County 20
Ell-Saline 51, Bennington 12
Elkhart 60, LaCrosse 26
Oakley 50, Atwood 6
Second Round
Centralia 44, Valley Heights 0
Colgan 41, Moundridge 6
St. Marys 42, Valley Falls 8
Olpe 20, Oswego 16
Smith Center 63, Minneapolis 17
Meade 48, St. Francis 6
Ellis 34, Ell-Saline 16
Oakley 50, Elkhart 0
Quarterfinals
Centralia 26, Colgan 14
St. Marys 24, Olpe 21
Smith Center 10, Meade 0
Oakley 3, Ellis 0
Semifinals
Centralia 34, St. Marys 28
Smith Center 33, Oakley 20
Championship
Centralia 20, Smith Center 12 OT
19

EIGHT-MAN I
First Round
Baileyville 44, Madison 12
Goessel 50, Central-Burden 20
Frankfort 46, Lebo 44
Pretty Prairie 48, Udall 0
Macksville 28, Tribune 18
Quinter 56, Rock Hills 6
Greensburg 74, Minneola 28
Clifton-Clyde 56, Hill City 24
Quarterfinals
Baileyville 58, Goessel 24
Pretty Prairie 40, Frankfort 8
Quinter 50, Macksville 0
Clifton-Clyde 68, Greensburg 8
Semifinals
Baileyville 50, Pretty Prairie 6
Quinter 28, Clifton-Clyde 20
Championship
Quinter 28, Baileyville 26

EIGHT-MAN II
First Round
Hanover 64, Wilson 14
Centre 56, South Haven 26
Beloit-St. John's 26, Hope 14
Caldwell 56, Waverly 24
Quivira Heights 46, Haviland 0
Otis-Bison 60, Sharon Springs 30
South Barber 28, Ashland 18
Victoria 48, Golden Plains 12
Quarterfinals
Hanover 48, Centre 0
St. John’s 36, Caldwell 20
Quivira Heights 42, Otis-Bison 6
Victoria 38, South Barber 36
Semifinals
Hanover 58, St. John’s 12
Quivira Heights 42, Victoria 20
Championship
Hanover 66, Quivira Heights 36