PREP POWER INDEX
Kansas High School Football Power Rankings

STATE PLAYOFFS: 2010-2015

2010
CLASS 6A
First Round
Top bracket
Olathe East 20, Free State 16
SM Northwest 14, SM West 10
Olathe South 28, SM East 24
Olathe North 48, SM North 21
Bottom bracket
Wichita Heights 49, Garden City 7
Junction City 51, Wichita NW 17
Manhattan 47, Derby 28
Dodge City 42, Campus 14

Quarterfinals
Top bracket
Olathe East 14, SM Northwest 7
Olathe North 17, Olathe South 0
Bottom bracket
Wichita Heights 18, Junction City 15
Dodge City 41, Manhattan 20

Semifinals
Olathe North 13, Olathe East 6
Wichita Heights 42, Dodge City 38

Championship
At Topeka
Wichita Heights 48, Olathe North 14

CLASS 5A
First round
Top bracket
Gardner-Edgerton 70, Bonner Springs 0
Shawnee Heights 56, Mill Valley 30
Blue Valley 35, Bishop Miege 34
Topeka Seaman 24, Lansing 20
Bottom bracket
McPherson 42, Andover Central 19
Bishop Carroll 49, Great Bend 13
Emporia 29, Wichita Kapaun 12
Hutchinson 55, Salina Central 42

Quarterfinals
Top bracket
Gardner-Edgerton 54, Shawnee Heights 0
Blue Valley 45, Seaman 14
Bottom bracket
Bishop Carroll 30, McPherson 22
Hutchinson 33, Emporia 7

Semifinals
Blue Valley 45, Gardner-Edgerton 42
Bishop Carroll 21, Hutchinson 0

Championship
At Emporia
Blue Valley 35, Bishop Carroll 14

CLASS 4A
First Round
KC Piper 20, Perry-Lecompton 13
DeSoto 14, Eudora 7
Louisburg 42, Anderson County 20
Chanute 58, Columbus 35
KC Sumner 36, Basehor-Linwood 20
Baldwin 26, Blue Valley SW 7
Paola 34, Fort Scott 14
Independence 34, Coffeyville 29
Topeka Hayden 49, Circle 10
Mulvane 39, Maize South 38
Buhler 55, Hugoton 21
Abilene 47, Clay Center 14
Holton 32, Rose Hill 25
Andale 40, Wellington 14
Ulysses 32, Pratt 7
Hesston 21, Concordia 14
Second Round
DeSoto 34, Piper 15
Louisburg 56, Chanute 35
Baldwin 56, Sumner 36
Paola 28, Independence 0
Hayden 45, Mulvane 13
Buhler 39, Abilene 7
Holton 21, Andale 8
Ulysses 47, Hesston 21
Quarterfinals
Louisburg 21, DeSoto 0
Paola 21, Baldwin 6
Buhler 21, Hayden 0
Holton 42,  Ulysses 20
Semifinals
Louisburg 28, Paola 7
Holton 42, Buhler 7
Championship
Louisburg 24, Holton 16


CLASS 3A
First Round
Caney Valley 39, Eureka 0
SE-Cherokee 37, Central Heights 12
Rossville 57, Burlington 8
Atchison County 42, Marysville 24
Neodesha 43, Riverton 40
Wellsville 61, Frontenac 0
Silver Lake 68, Northern Heights 6
Riley County 28, Sabetha 6
Hutchinson Trinity 26, Remington 24
Wichita Collegiate 42, Chaparral 6
Beloit 34, Ellsworth 14
Norton 68, Cimarron 14
Garden Plain 41, Hillsboro 0
Conway Springs 75, Wichita Independent 28
Smith Center 28, Sterling 6
Scott City 35, Goodland 3
Second Round
Caney Valley 22, SE-Cherokee 7
Rossville 40, Atchison County 22
Wellsville 55, Neodesha 12
Silver Lake 42, Riley County 18
Trinity 26, Collegiate 8
Beloit 42, Norton 35
Conway Springs 20, Garden Plain 6
Smith Center 42, Scott City 35
Quarterfinals
Rossville 18, Caney Valley 16
Silver Lake 28, Wellsville 7
Beloit 38, Hutch Trinity 12
Conway Springs 56, Smith Center 6
Semifinals
Silver Lake 38, Rossville 0
Conway Springs 59, Beloit 22
Championship
Silver Lake 27, Conway Springs 21





CLASS 2-1A
First Round
Pittsburg Colgan 40, Oskaloosa 6
St. Marys 46, Washington County 12
Olpe 35, Valley Falls 6
Centralia 34, Onaga 6
Ell-Saline 14, Sacred Heart 3
Stanton County 52, Ellis 7
LaCrosse 30, Moundridge 0
Meade 47, Atwood 7
Quarterfinals
Colgan 27, St. Marys 7
Olpe 10, Centralia 0
Stanton County 36, Ell-Saline 14
Meade 44, LaCrosse 12
Semifinals
Colgan 35, Olpe 24
Meade 44, Stanton County 26
Championship
Meade 20, Colgan 14


EIGHT-MAN I
First Round
Central-Burden 54, St. Paul 8
Madison 82, Clifton-Clyde 32
Crest 20, Cedar Vale-Dexter 14
Lebo 50, Lakeside 42
Pretty Prairie 58, Ness City 12
Osborne 52, Peabody 6
Hodgeman County 70, Macksville 24
Hill City 50, Lincoln 0
Quarterfinals
Madison 58, Central-Burden 12
Lebo 50, Crest 40
Osborne 50, Pretty Prairie 40
Hill City 26, Hodgeman County 20
Semifinals
Madison 51, Lebo 18
Hill City 48, Osborne 24
Championship
Madison 52, Hill City 44

EIGHT-MAN II
First round
Baileyville 50, Quivira Heights 0
Centre 42, South Haven 26
Hanover 50, Hope 0
Caldwell 71, Waverly 22
Otis-Bison 46, Fowler 0
Cheylin 56, Victoria 6
Ashland 48, Chase 0
Thunder Ridge 76, Wallace County 42
Quarterfinals
Baileyville 58, Centre 12
Hanover 52, Caldwell 28
Otis-Bison 51, Cheylin 6
Ashland 28, Thunder Ridge 22
Semifinals
Baileyville 48, Hanover 22
Otis-Bison 26, Ashland 14
Championship
Baileyville 50, Otis-Bison 34


2011
CLASS 6A
First Round
SM West 52, Leavenworth 7
Olathe East 40, Olathe NW 23
Olathe South 37, Lawrence 14
SM East 38 SM Northwest 21
Wichita Heights 43, Washburn Rural 0
Garden City 35 Wichita South 7
Derby 21, Wichita NW 14
Manhattan 55, Dodge City 0
Quarterfinals
Olathe East 46, SM West 16
Olathe South 55, SM East 42
Wichita Heights 35, Garden City 3
Derby 39, Manhattan 28
Semifinals
Olathe South 38, Olathe East 21
Wichita Heights 34, Derby 14
Championship
Olathe South 41, Wichita Heights 37
 
 
CLASS 5A
First Round
Bishop Miege 59, Highland Park 0
Blue Valley 56, Lansing 7
Shawnee Heights 15, Mill Valley 7
Gardner-Edgerton 76, Bonner Springs 40
Bishop Carroll 24, Salina South 7
Emporia 43, Andover Central 7
Wichita Kapaun 32, McPherson 31
Hutchinson 27, Hays 21
Quarterfinals
Blue Valley 24, Miege 21
Gardner-Edgerton 32, Shawnee Heights 0
Carroll 40, Emporia 7
Hutchinson 42, Kapaun 14
Semifinals
Blue Valley 34, Gardner-Edgerton 14
Hutchinson 29, Carroll 21
Championship
Hutchinson 33, Blue Valley 21

CLASS 4A
First Round
KC Piper 28, Perry-Lecompton 21
Blue Valley SW 27, Baldwin 6
Paola 47, Anderson County 6
Columbus 41, Parsons 13
Basehor-Linwood 49, Hiawatha 6
Eudora 12, Desoto 0
Louisburg 27, Fort Scott 20
Chanute 28, Coffeyville 27
Topeka Hayden 57, Circle 0
Mulvane 43, Maize South 13
Buhler 56, Holcomb 6
Abilene 49, Clay Center 25
Rose Hill 28, Holton 12
Andale 42, Clearwater 7
Ulysses 60, Pratt 14
Hesston 19, Concordia 16
Second Round
Blue Valley SW 41, Piper 14
Paola 48, Columbus 15
Eudora 28, Basehor-Linwood 21
Chanute 21, Louisburg 0
Hayden 19, Mulvane 6
Buhler 49, Abilene 6
Rose Hill 41, Andale 14
Ulysses 26, Hesston 19
Quarterfinals
Paola 35, Blue Valley SW 21
Eudora 20, Chanute 13
Hayden 21, Buhler 14
Rose Hill 56, Ulysses 14
Semifinals
Eudora 13, Paola 10
Rose Hill 40, Hayden 29
Championship
Rose Hill 21, Eudora 0



CLASS 3A
First Round
Caney Valley 64, Bluestem 0
Erie 19, Central Heights 16
Rossville 13, Osage City 0
Rock Creek 46, Atchison County 14
Galena 39, Neodesha 14
Wellsville 24, Frontenac 7
Silver Lake 55, Council Grove 31
Riley County 48, Sabetha 27
Garden Plain 42, Southeast of Saline 29
Wichita Collegiate 58, Medicine Lodge 8
Beloit 58, Sterling 22
Phillipsburg 37, Lakin 28
Sedgwick 41, Hillsboro 20
Conway Springs 46, Douglass 8
Smith Center 52, Ellsworth 15
Scott City 52, Goodland 7
Second Round
Caney Valley 44, Erie 0
Rock Creek 13, Rossville 12
Galena 22, Wellsville 14
Silver Lake 30, Riley County 6
Garden Plain 18, Collegiate 15
Beloit 48, Phillipsburg 7
Conway Springs 55, Sedgwick 13
Scott City 39, Smith Center 20
Quarterfinals
Rock Creek 16, Caney Valley 8
Silver Lake 26, Galena 6
Garden Plain 50, Beloit 34
Conway Springs 39, Scott City 21
Semifinals
Silver Lake 14, Rock Creek 13
Conway Springs 38, Garden Plain 14
Championship
Conway Springs 49, Silver Lake 7





CLASS 2-1A
First Round
Pittsburg Colgan 49, Jeff Co. North 0
Doniphan West 32, St Marys 26
Riverside 26, Lyndon 21
Centralia 46, Wabaunsee 7
Plainville 52, Sacred Heart 21
Stanton County 35, Ellis 34
Lacrosse 34, Moundridge 0
Meade 74,  Oakley 20
Quarterfinals
Colgan 59 Doniphan West 14
Centralia 52 Riverside 18
Plainville 6 Stanton County 0
Lacrosse 21 Meade 12
Semifinals
Centralia 24, Colgan 10
Lacrosse 13, Plainville 6
Championship
Centralia 20, Lacrosse 14



EIGHT-MAN I
First Round
Central-Burden 72, Chetopa 0
Madison 46, Rock Hills 8
Marmaton Valley 46, Udall 45
Lakeside 48, Lebo 20
Macksville 42, Ness City 40
Osborne 70, Little River 44
South Gray 60, Pretty Prairie 12
Central Plains 50, Quinter 22
Quarterfinals
Madison 50, Central-Burden 18
Lakeside 70, Marmaton Valley 28
Osborne 62, Macksville 28
South Gray 52, Central Plains 6
Semifinals
Madison 52, Lakeside 6
South Gray 42, Osborne 38
Championship
Madison 30, South Gray 12
 
EIGHT-MAN II
First Round
Baileyville 62, Linn 16
South Barber 58, Waverly 12
Hope 40, Frankfort 26
South Haven 46, Centre 0
Otis-Bison 68, Moscow 20
Victoria 36, Cheylin 18
Ashland 74 Chase 24
Thunder Ridge 48 Wallace County 0
Quarterfinals
Baileyville 44, South Barber 14
South Haven 46, Hope 14
Otis-Bison 26, Victoria 6
Thunder Ridge 32, Ashland 28
Semifinals
Baileyville 42, South Haven 20
Thunder Ridge 54, Otis-Bison 26
Championship
Thunder Ridge 46, Baileyville 14



2012
CLASS 6A
First Round
Free State 38, Olathe North 22
Olathe East 17, SM East 10
Lawrence 34, Gardner-Edgerton 32
SM West 34, Blue Valley NW 14
Derby 70, Wichita North 7
Dodge 38,  Manhattan 6
Topeka 42, Wichita NW 13
Hutchinson 42, Wichita Heights 7
Quarterfinals
Free State 28, Olathe East 17
SM West 21, Lawrence 14
Derby 42 Dodge City 19
Hutchinson 42, Topeka High 33
Semifinals
SM West 48, Free State 21
Hutchinson 29, Derby 28
Championship
SM West 19, Hutchinson 14

CLASS 5A
First Round
Aquinas 50, Lansing 20
Blue Valley 17, Shawnee Heights 10
Blue Valley West 54, Topeka Seaman 14
Bishop Miege 41, Mill Valley 23
Bishop Carroll 52, Hays 27
Andover 31, Arkansas City 14
Emporia 55, Andover Central 27
Salina South 62, Goddard 21
Quarterfinals
Aquinas 23, Blue Valley 22
Miege 38, Blue Valley West 37 2OT
Carroll 49, Andover 14
Salina South 35, Emporia 20
Semifinals
Bishop Miege 9, Aquinas 7
Bishop Carroll 45, Salina South 21
Championship
Carroll 60, Miege 21


CLASS 4A
First Round
KC Piper 34, Jeff West 21
Baldwin 31, Spring Hill 14
Chanute 13, at Paola 7
Girard 34, Columbus 7
Tonganoxie 35, Atchison 28
Eudora 13, DeSoto 0
Louisburg 17, Fort Scott 0
Coffeyville 57, Frontenac 26
Holton 57, Hesston 26
Wichita Collegiate 35, Winfield 10
Andale 52, Hugoton 13
McPherson 34, Clay Center 17
Maize South 14, Topeka Hayden 7
Mulvane 37, Rose Hill 14
Buhler 28, Ulysses 7
Concordia 50, Abilene 8
Second Round
Piper 27, Baldwin 21
Chanute 53, Girard 6
Eudora 31, Tonganoxie 10
Louisburg 23, Coffeyville 7
Holton 28, Collegiate 0
McPherson 42, Andale 36
Mulvane 7, Maize South 0
Buhler 45, Concordia 14
Quarterfinals
Piper 24, Chanute 22
Eudora 19, Louisburg 0
Holton 31, McPherson 27
Mulvane 15, Buhler 0
Semifinals
Eudora 21, KC Piper 7
Holton 28, Mulvane 6
Championship
Holton 21, Eudora 0



CLASS 3A
First Round
Hiawatha 50, Nemaha Valley 35
Silver Lake 46, St. Marys 6
Wellsville 64, Burlington 15
Caney 52, Galena 9
Sabetha 28, Riley County 8
Rossville 41, Pleasant Ridge 0
Humboldt 48, Central Heights 6
Pittsburg Colgan 34, Neodesha 20
Conway Springs 69, Wichita Independent  38
Garden Plain 49, Marion 14
Sacred Heart 21, Norton 19
Scott City 55, Cimarron 6
Sedgwick 70, Chaparral 31
Hillsboro 34, Haven 13
Beloit 66, Ellsworth 0
Holcomb 28, Hoisington 7
Second Round
Silver Lake 63, Hiawatha 26
Caney Valley 28, Wellsville 6
Rossville 28, Sabetha 27 OT
Colgan 63, Humboldt 28
Garden Plain 33, Conway Springs 28
Scott City 55, Sacred Heart 7
Sedgwick 38, Hillsboro 34
Beloit 60, Holcomb 8
Quarterfinals
Silver Lake 40, Caney Valley 0
Rossville 17, Colgan 7
Scott City 49, Garden Plain 0
Beloit 52, Sedgwick 24
Semifinals
Silver Lake 35, Rossville 14
Scott City 42, Beloit 26
Championship
Scott City 28, Silver Lake 21





CLASS 2-1A
First Round
Centralia 46, Jeff Co. North 7
Olpe 28, Onaga 20
McLouth 42, Jackson Heights 8
Lyndon 44, Wabaunsee 0
LaCrosse 35, Ell-Saline 6
Oakley 14, Stanton County 12
Sterling 26, Smith Center 16
Meade 47, Oberlin 0
Quarterfinals
Centralia 28, Olpe 0
Lyndon 39, McLouth 6
LaCrosse 20, Oakley 8
Meade 32, Sterling 14
Semifinals
Centralia 34, Lyndon 14
Meade 34, LaCross 12
Championship
Meade 28, Centralia 25

EIGHT-MAN I
First Round
South Haven 52, Marais des Cygnes 22
Madison 48, Pike Valley 0
Marmaton Valley 60, Udall 14
Rock Hills 72, Peabody 26
Solomon 54, Kiowa County 42
Hodgeman County 50, Hoxie 12
Pretty Prairie 36, St. John 32
Ness City 50, Minneola 14
Quarterfinals
Madison 66, South Haven 28
Rock Hills 76, Marmaton Valley 48
Solomon 22, Hodgeman County 18
Ness City 46, Pretty Prairie 0
Semifinals
Ness City 48, Solomon 0
Rock Hills 36, Madison 20
Championship
Ness City 40, Rock Hills 8

8-MAN II
First round
Baileyville 55, Goessel 8
Caldwell 50, Waverly 36
Hanover 48, Chase 0
Crest 66, South Barber 50
Bottom bracket
Thunder Ridge 56, Weskan 12
Otis-Bison 54, Rolla 0
Wallace County 56, St. John’s-Tipton 6
Fowler 17, Victoria 14
Quarterfinals
Baileyville 48, Caldwell 0
Hanover 80, Crest 30
Thunder Ridge 28, Otis-Bison 18
Wallace County 37, Fowler 0
Semifinals
Baileyville 50, Hanover 20
Thunder Ridge 44, Wallace County 22
Championship
Baileyville 28, Thunder Ridge 6


2013
CLASS 6A
Class 6A
First Round
Top bracket
Free State 40, SM Northwest 14
Olathe North 14, Blue Valley NW 3
Olathe East 19, Gardner-Edgerton 7
SM East 36, Leavenworth 14


Bottom bracket
Derby 56, Wichita North 7
Manhattan 60, Maize 59 OT
Wichita Heights 55, Topeka High 48
Garden City 40, Wichita NW 36


Quarterfinals
Top bracket
Olathe North 22, Free State 18
SM East 20, Olathe East 13


Bottom bracket
Derby 55, Manhattan 20
Garden City 35, Wichita Heights 28


Semifinals
SM East 37, Olathe North 27
Derby 55, Garden City 17


Championship
At Topeka
Derby 28, SM East 21


CLASS 5A
First Round
Top bracket
Mill Valley 38, Aquinas 6
Blue Valley 42, Shawnee Heights 14
Blue Valley West 42, Topeka Seaman 6
Bishop Miege 52, Lansing 12


Bottom bracket
Bishop Carroll 70, Newton 13
Salina South 56, Wichita West 15
Wichita Kapaun 55, Liberal 40
Salina Central 48, Andover 12


Quarterfinals
Top bracket
Blue Valley 38, Mill Valley 0
Blue Valley West 38, Bishop Miege 24


Bottom bracket
Salina South 21, Bishop Carroll 19
Wichita Kapun 44, Salina Central 42


Semifinals
Friday
Blue Valley 38, Blue Valley West 33
Salina South 34, Wichita Kapaun 24


Championship
At Emporia
Blue Valley 27, Salina South 26


CLASS 4A
First Round
Top bracket
KC Piper 28,  Jeff West 24
Spring Hill 33, Ottawa 15
Paola 24, Fort Scott 7
Independence 33,  Columbus 14
Tonganoxie 52, Bishop Ward 6
Baldwin 19,  St. James 0
Chanute 28, Louisburg 14
Coffeyville 47, Frontenac 12

Bottom bracket
Holton 45, Hesston 0
Mulvane 47, Wichita Collegiate 45
Andale 60, Larned 0
McPherson 47, Clay Center 7
Topeka Hayden 48, Maize South 45 OT
Winfield 14, Rose Hill 12
Buhler 14, Ulysses 7
Abilene 27, Goodland 26

Second Round
Top bracket
KC Piper 20, Spring Hill 14
Paola 42, Independence 13
Baldwin 28, Tonganoxie 10
Coffeyville 42, Chanute 21

Bottom bracket
Holton 35, Mulvane 14
Andale 36, McPherson 7
Topeka Hayden 35 Winfield 27
Buhler 56, Abilene 22

Quarterfinals
Top bracket
Paola 27, KC Piper 21
Coffeyville 35, Baldwin 27

Bottom bracket
Holton 24, Andale 14
Buhler 27, Topeka Hayden 18

Semifinals
Coffeyville 36, Paola 15
Buhler 28, Holton 14

Championship
At Salina
Buhler 31, Coffeyville 14



CLASS 3A
First Round
Hiawatha 25, Riley County 8
Silver Lake 35, St. Marys 0
Wellsville 32, Eureka 12
Pittsburg Colgan 30, Caney Valley 22
Nemaha Valley 6, Sabetha 0
Rossville 49, Pleasant Ridge 0
Humboldt 13, Central Heights 6
Cherryvale 32, Galena 18

Bottom bracket
Conway Springs 54, Wichita Independent 12
Kingman 12, Halstead 0
Phillipsburg 27, Sacred Heart 0
Scott City 43, Lakin 0
Sedgwick 36, Douglass 14
Marion 10, Hutchinson Trinity 0
Beloit 50, SE-Saline 7
Holcomb 21, Hoisington 6

Second Round
Top bracket
Silver Lake 41, Hiawatha 7
Colgan 17, Wellsville 8
Rossville 25, Nemaha Valley 15
Cherryvale 31, Humboldt 0

Bottom bracket
Conway Springs 34, Kingman 23
Scott City 24, Phillipsburg 21
Sedgwick 35, Marion 0
Beloit 57, Holcomb 30

Quarterfinals
Top bracket
Silver Lake 41, Colgan 7
Rossville 48, Cherryvale 0

Bottom bracket
Scott City 20, Conway Springs 7
Beloit 66, Sedgwick 41

Semifinals
Silver Lake 27, Rossville 13
Beloit 36, Scott City 13

Championship
At Hutchinson
Silver Lake 82, Beloit 38





CLASS 2-1A
First Round
Centralia 56, Oskaloosa 8
Olpe 21, Wabaunsee 13
Troy 26, McLouth 14
Lyndon 49, Northern Heights 44

Bottom bracket
LaCrosse 41, Plainville 14
Oakley 42, Elkhart 7
Smith Center 47, Sterling 0
Meade 49, Oberlin 14

Quarterfinals
Top bracket
Centralia 36, Olpe 0
Lyndon 37, Troy 8

Bottom bracket
LaCrosse 12, Oakley 7
Meade 28, Smith Center 0

Semifinals
Centralia 69, Lyndon 21
LaCrosse 38, Meade 24

Championship
At Hays
Centralia 61, LaCrosse 0

EIGHT-MAN I
First Round
Yates Center 38, West Elk 36
Clifton-Clyde 42, Peabody 26
Marais des Cygnes 48, South Haven 18
Osborne 40, Madison 34

Bottom bracket
Central Plains 36, South Central 14
Hodgeman County 34, Rawlins County 32
Kiowa County 50, Solomon 14
Hoxie 44, Spearville 36

Quarterfinals
Top bracket
Clifton-Clyde 42, Yates Center 28
Osborne 68, Marais des Cygnes Valley 52

Bottom bracket
Hodgeman County 44, Central Plains 36
Hoxie 38, Kiowa County 8

Semifinals
Osborne 42, Clifton-Clyde 34
Hodgeman County 58, Hoxie 26

Championship
At Newton
Osborne 56, Hodgeman County 8

Eight-man II
First Round
Top bracket
Baileyville 50, Southern Cloud 0
Waverly 24, Stafford 20
Hanover 52, Hope 0
South Barber 60, Chetopa 34

Bottom bracket
St. John’s-Tipton 48, Weskan 0
Victoria 50, Ingalls 0
Wallace County 53, Thunder Ridge 6
Dighton 54, Fowler 6

Quarterfinals
Top bracket
Baileyville 50, Waverly 0
Hanover 60, South Barber 6

Bottom bracket
St. John’s 22, Victoria 16
Wallace County 51, Dighton 6

Semifinals
Baileyville 60,  Hanover 14
Wallace County 31, St. John’s 6

Championship
At Newton
Baileyville 42, Wallace County 13



2014
CLASS 6A
First Round
Top bracket
SM East 35, Lawrence 7
SM West 26, Olathe South 20
Olathe North 68, SM North 20
Blue Valley 48, SM South 7


Bottom bracket
Derby 39, Wichita East 7
Hutchinson 64, Topeka High 46
Junction City 17, Wichita West 6
Free State 27, Wichita NW 16


Quarterfinals
Top bracket
SM East 41, SM West 0
Olathe North 27, Blue Valley 14


Bottom bracket
Hutchinson 35, Derby 28
Free State 37, Junction City 17


Semifinals
SM East 36, Olathe North 35 2OT
Hutchinson 42, Free State 14


Championship
Saturday, Nov. 29
At Welch Stadium, Emporia
SM East 33, Hutchinson 14

CLASS 5A
First Round
Top bracket
Leavenworth 35, Topeka Seaman 6
Aqunas 23, Bonner Springs 15
Shawnee Heights 45, Lansing 7
Pittsburg 42, Mill Valley 21


Bottom bracket
Bishop Carroll 67, Goddard 0
Wichita Heights 10, Salina Central 7
Salina South 19, Wichita Kapaun 14
Maize South 36, Liberal 0


Quarterfinals
Top bracket
Aquinas 27, Leavenworth 7
Shawnee Heights 34, Pittsburg 14


Bottom bracket
Bishop Carroll 48, Wichita Heights 7
Salina South 49, Maize South 28


Semifinals
Aquinas 42, Shawnee Heights 41
Bishop Carroll 49, Salina South 0


Championship
At Smith Stadium, Pittsburgh State
Bishop Carroll 39, Aquinas 7



CLASS 4A I
First Round
Top bracket
KC Piper 33, Spring Hill 0
Paola 27, Ottawa 21
Bishop Miege 63, Basehor-Linwood 0
Fort Scott 24, Baldwin 12


Bottom bracket
Andover Central 38, Augusta 33
Buhler 49, Ulysses 37
Topeka Hayden 40, Coffeyville 16
Mulvane 28, McPherson 25


Quarterfinals
Top bracket
KC Piper 24, Paola 14
Bishop Miege 47, Fort Scott 0


Bottom Bracket
Buhler 38, Andover Central 14
Topeka Hayden 34, Mulvane 12


Semifinals
Biship Miege 62, KC Piper 7
Topeka Hayden 49, Buhler 19


Championship
At Hummer Sports Complex, Topeka
Bishop Miege 42, Topeka Hayden 35

CLASS 4A II
First Round
Top bracket
Holton 54, Osawatomie 8
Columbus 35, Girard 12
Santa Fe Trail 24, Jeff West 12
Frontenac 48, Burlington 13


Bottom bracket
Andale 49, Smoky Valley 18
Concordia 28, Pratt 20
Clearwater 14, Wamego 7
Holcomb 35, Colby 6


Quarterfinals
Top bracket
Columbus 22, Holton 21
Santa Fe Trail 14, Frontenac 13


Bottom bracket
Andale 47, Concordia 14
Holcomb 49, Clearwater 14


Semifinals
Columbus 44, Santa Fe Trail 12
Andale 57, Holcomb 13


Championship
At Salina Stadium
Andale 49, Columbus 6




CLASS 3A
First Round
Top bracket
Sabetha 28, Nemaha Central 8
Silver Lake 60, Maur Hill 13
Wellsville 52, NE-Arma 0
Caney Valley 35, Riverton 27
Centralia 50, Horton 6
Rossville 56, Pleasant Ridge 0
Pittsburg-Colgan 46, Jayhawk-Linn 7
Galena 26, Neodesha 0


Bottom bracket
Chaparral 47, Bluestem 14
Halstead 54, SE-Saline 13
Minneapolis 59, Beloit 34
Hoisington 48, Cimarron 6
Wichita Collegiate 56, Conway Springs 34
Hesston 42, Hutch-Trinity 28
Norton 49, Riley County 14
Scott City 56, Ellsworth 0


Second Round
Top bracket
Silver Lake 28, Sabetha 7
Wellsville 11, Caney Valley 10
Rossville 35, Centralia 14
Pittsburg Colgan 35, Galena 18


Bottom bracket
Halstead 36, Chaparral 27
Minneapolis 17, Hoisington 14
Wichita Collegiate 61, Hesston 35
Scott City 55, Norton 20


Quarterfinals
Top bracket
Silver Lake 20, Wellsville 14 OT
Rossville 56, Colgan 19


Bottom bracket
Halstead 66, Minneapolis 14
Scott City 26, Wichita Collegiate 6


Semifinals
Friday
Rossville 21, Silver Lake 14
Scott City 20, Halstead 14 OT


Championship
At Gowan Stadium, Hutchinson
Rossville 21, Scott City 14






CLASS 2-1A
First Round
Top bracket
Troy 50, Valley Heights 6
Lyndon 61, Marion 40
Onaga 26, Doniphan West 13
Olpe 56, Mission Valley 14


Bottom bracket
Ell-Saline 28, Sedgwick 20
La Crosse 34, Meade 0
Phillipsburg 22, Sacred Heart 15 OT
Oakley 28, Elkhart 14


Quarterfinals
Top bracket
Troy 23, Lyndon 0
Olpe 33, Onaga 22


Bottom bracket
Ell-Saline 28, La Crosse 12
Phillipsburg 48, Oakley 12


Semifinals
Olpe 36, Troy 28
Ell-Saline 22, Phillipsburg 21


Championship
At Lewis Field, Fort Hays State
Olpe 26, Ell-Saline 24


EIGHT-MAN I
First Round
Top bracket
Marais des Cygnes 42, Cedar Vale-Dexter 34
Osborne 66,  Peabody 44
Udall 62, Uniontown 12
Hanover 70, Madison 22
 
Bottom bracket
Central Plains 50, South Central 14
Spearville 52, Rawlins County 14
Little River 62, Pratt-Skyline 14
Ness City 36, Oberlin 32

Quarterfinals
Top bracket
Osborne 58, Marais des Cygnes 10
Hanover 62, Udall 14

Bottom bracket
Central Plains 42, Spearville 40
Ness City 40, Little River 28

Semifinals
Hanover 74, Osborne 44
Central Plains 32, Ness City 0

Championship
At Fischer Field, Newton
Central Plains 42, Hanover 30

EIGHT-MAN II
First Round
Top bracket
Axtell 78, Sylvan 28
Chetopa 76, Caldwell 54
Pike Valley 58, Chase 34
Argonia-Attica 84, Southern Coffey 40

Bottom bracket
Minneola 44, Satanta 32
Victoria 34, Hoxie 20
Ingalls 56, Stafford 6
Wallace County 45, St. John’s-Tipton 0

Quarterfinals
Top bracket
Axtell 42, Chetopa 34
Argonia-Attica 56, Pike Valley 32

Bottom bracket
Victoria 64, Minneola 12
Wallace County 52, Ingalls 6

Semifinals
Argonia-Attica 70, Axtell 44
Victoria 28, Wallace County 12

Championship
At Fischer Field, Newton
Victoria 52, Argonia-Attica 8



2015

CLASS 6A
First Round
Top bracket
Lawence 56, SM North 32
Blue Valley 37, SM West 14
SM East 49, Blue Valley NW 13
Olathe North 35, Blue Valley North 28

Bottom bracket
Wichita NW 55, Wichita North 19
Free State 49, Wichita West 0
Derby 52, Topeka High 21
Junction City 56, Hutchinson 21


Quarterfinals
Top bracket
Blue Valley 42, Lawrence 17
Olathe North 44, SM East 30

Bottom bracket
Free State 52, Wichita NW 34
Derby 46, Junction City 27


Semifinals
Derby 35, Free State 14
Blue Valley 43, Olathe North 19


Championship
at Emporia
Derby 27, Blue Valley 14

CLASS 5A
First Round
Top bracket
Mill Valley 49, Leavenworth 0
Pittsburg 49, Shawnee Heights 0
Aquinas 55, Topeka Seaman 21
St. James 41, Lansing 20

Bottom bracket
Bishop Carroll 31, Salina South 14
Wichita Heights 41, Goddard 27
Maize South 26, Great Bend 14
Eisenhower 20, Wichita Kapaun 14


Quarterfinals
Top bracket
Mill 56, Pittsburg 21
Aquinas 42, St. James 7

Bottom bracket
Bishop Carroll 44, Wichita Heights 14
Eisenhower 16, Maize South 0


Semifinals
Mill Valley 45, Aquinas 28
Bishop Carroll 34, Eisenhower 7


Championship
at Pittsburg
Mill Valley 35, Bishop Carroll 14



CLASS 4A I
First Round
Top bracket
Basehor-Linwood 41, Lousiburg 34
Eudora 33, Fort Scott 7
Bishop Miege 61, KC Piper 12
Paola 38, DeSoto 21

Bottom bracket
Andover Central 47, Independence 13
Abilene 43, Ulysses 38
Topeka Hayden 21, Augusta 0
Buhler 35, Mulvane 28

Quarterfinals
Top bracket
Eudora 60, Basehor-Linwood 59 2OT
Bishop Miege 65, Paola 14

Bottom bracket
Andover Central 35, Abilene 34
Topeka Hayden 17, Buhler 14

Semifinals
Friday
Bishop Miege 52, Eudora 20
Andover Central 28, Topeka Hayden 2

Championship
At Topeka
Bishop Miege 68, Andover Central 12


CLASS 4A II
First Round
Top bracket
Holton 35, Osawatomie 12
Frontenac 38, Girard 6
Santa Fe Trail 35, Jeff West 22
Columbus 55, Anderson County 7

Bottom bracket
Andale 60, Nickerson 45
Hugoton 20, Colby 14
Wamego 28, Clearwater 27
Holcomb 48, Concordia 0

Quarterfinals
Top bracket
Holton 22, Frontenac 7
Columbus 36, Santa Fe Trail 27

Bottom bracket
Andale 28, Hugoton 27 OT
Holcomb 55, Wamego 14

Semifinals
Holton 23, Columbus 22
Holcomb 26, Andale 13

Championship
At Salina
Holcomb 21, Holton 0
CLASS 3A
First Round
Top bracket
Sabetha 42, Centralia 7
Silver Lake 49, Pleasant Ridge 0
Wellsville 63, Erie 0
Neodesha 31, Cherryvale 26
Nemaha Central 56, Riverside 12
Rossville 49, Maur Hill 0
Pittsburg Colgan 49, Jayhawk-Linn 6
Galena 41, Caney Valley 21

Bottom bracket
Wichita Independent 17, Cheney 13
Halstead 46, SE-Saline 7
Washington County 44, Beloit 34
Hoisington 76, Cimarron 19
Wichita Collegiate 63, Conway Springs 6
Garden Plain 22, Hesston 21 OT
Norton 37, Marysville 0
Scott City 54, Lyons 0

Second Round
Saturday
Top bracket
Sabetha 34, Silver Lake 28
Wellsville 56, Neodesha 7
Rossville 61, Nemaha Central 20
Pittsburg Colgan 28, Galena 14

Bottom bracket
Halstead 48, Wichita Independent 0
Hoisington 50, Washington County 6
Wichita Collegiate 41, Garden Plain 6
Norton 28, Scott City 24

Quarterfinals
Top bracket
Wellsville 31, Sabetha 14
Rossville 42, Pittsburg Colgan 32

Bottom bracket
Halstead 44, Hoisington 8
Wichita 66, Norton 25

Semifinals
Rossville 49, Wellsville 0
Wichita Collegiate 21, Halstead 0

Championship
At Hutchinson
Rossville 20, Wichita Collegiate 19






CLASS 2-1A
First Round
Top bracket
Troy 67, Wabaunsee 20
Lyndon 48, Mission Valley 32
Jackson Heights 24, Jeff North 14
Olpe 35, Northern Heights 6

Bottom bracket
Smith Center 48, Sedgwick 21
Oakley 45, Syracuse 6
Phillipsburg 38, Sacred Heart 13
Meade 42, Ellis 14

Quarterfinals
Top bracket
Troy 58, Lyndon 21
Olpe 26, Jackson Heights 6

Bottom bracket
Smith Center 42, Oakley 21
Phillipsburg 26, Meade 21

Semifinals
Troy 30, Olpe 21
Phillipsburg 40, Smith Center 6

Championship
At Hays
Phillipsburg 30, Troy 29



EIGHT-MAN I
First Round
Top bracket
Central-Burden 70, Uniontown 50
Burlingame 40, Rock Hills 18
West Elk 62, Marais des Cygnes 12
Hanover 50, Rural Vista 0

Bottom bracket
Central Plains 46, Kiowa County 0
Spearville 64, Rawlins County 14
Solomon 46, South Central 44
St. Francis 70, Hodgeman County 24

Quarterfinals
Saturday
Top bracket
Burlingame 74, Central-Burden 54
Hanover 68, West Elk 46

Bottom bracket
Spearville 58, Central Plains 28
Solomon 34, St. Francis 26

Semifinals
Hanover 56, Burlingame 32
Spearville 68, Solomon 36

Championship
at Newton
Spearville 62, Hanover 16

8-MAN II
First round
Top bracket
Axtell 46, Centre 0
Caldwell 72, Crest 44
Pike Valley 26, Chase 24
Argonia-Attica 48, Hartford 0

Bottom bracket
Minneola 68, Satanta 44
Victoria 52, Triplains-Brewster 6
Ingalls 74, Ashland 28
Wallace County 65, Otis-Bison 20

Quarterfinals
Top bracket
Axtell 62 Caldwell 14
Argonia-Attica 74, Pike Valley 24

Bottom bracket
Victoria 46, Minneola 0
Wallace County 74, Ingalls 58

Semifinals
Argonia-Attica 52, Axtell 0
Victoria 40,Wallace County 8

Championship
At Newton
Victoria 36, Argonia-Attica 28