PREP POWER INDEX
Kansas High School Football Power Rankings

                                                          STATE PLAYOFFS: 1980-89

1980
CLASS 6A
Quarterfinals
Wichita East 10, Olathe 6
SM Northwest 14, KC Washington 7
SM West 20, Leavenworth 7
Wichita Southeast 10, SM South 6
Semifinals
SM Northwest 10, SM West 7
Wichita Southeast 14, Wichita East 7
Championship
Wichita Southeast 21, SM Northwest 12

CLASS 5A
Quarterfinals
Pittsburg 15, Arkansas City 14
Fort Scott 20, Emporia 10
Liberal 35, Salina Central 6
Blue Valley-Stanley 7, Paola 0
Semifinals
Fort Scott 21, Blue Valley 7
Liberal 27, Pittsburg 0
Championship
Liberal 20, Fort Scott 10

CLASS 4A
First Round
Clay Center 41, Andale 20
Eureka 14, Prairie View 12
Hiawatha 21, Baldwin 20
Perry-Lecompton 24, Abilene 22
Sacred Heart 28, Colby 14
Aquinas 21, Girard 20
Circle 15, Rose Hill 12
Fredonia 20, Chaparral 7
Quarterfinals
Sacred Heart 28, Perry-Lecompton 6
Circle 12, Eureka 6
Hiawatha 36, Clay Center 29
Fredonia 16, Aquinas 14
Semifinals
Fredonia 13, Circle 6
Hiawatha 36, Sacred Heart 8
Championship
Hiawatha 12, Fredonia 10
CLASS 3A
First Round
Halstead 42, Northern Heights 14
Hesston 10, Central Heights 8
Horton 14, Rossville 0
Neodesha 34, Douglass 14
Plainville 6, Kinsley 0
Silver Lake 41, Sabetha 20
WaKeeney 21, Hoxie 12
Wellsville 46, Chase County 7
Quarterfinals
Plainville 21, WaKeeney 0
Halstead 14, Hesston 3
Silver Lake 15, Horton 14
Wellsville 28, Neodesha 14
Semifinals
Plainville 15, Halstead 14
Silver Lake 21, Wellsville 12
Championship
Plainville 36, Silver Lake 28
CLASS 2A
First Round
Claflin 8, Cimarron 6
Clifton-Clyde 26, Oxford 0
Frontenac 55, St. Paul 8
Jackson Heights 22, Centralia 0
Mankato 8, Frankfort 0
McLouth 25, Troy 16
Meade 20, Elkhart 13
Syracuse 22, Dighton 14
Quarterfinals
McLouth 31, Frontenac 15
Jackson Heights 10, Mankato 0
Clifton-Clyde 24, Claflin 0
Meade 9, Syracuse 8
Semifinals
Meade 38, Clifton-Clyde 30
McLouth 14, Jackson Heights 0
Championship
Meade 28, McLouth 0
CLASS 1A
First Round
Ashland 35, South Barber 21
Baileyville 26, Downs 8
Bennington 12, Canton-Galva 6
Hope 25, Marais des Cygnes Valley 6
Marquette 25, Wakefield 6
Olpe 27, Little River 8
Quinter 28, Glasco 6
Thayer 29, Cedar Vale 14
Quarterfinals
Olpe 25, Thayer 6
Hope 13, Baileyville 12
Ashland 15, Quinter 14
Marquette 21, Bennington 7
Semifinals
Ashland 33, Marquette 9
Hope 16, Olpe 13
Championship
Ashland 48, Hope 15
EIGHT-MAN
First Round
Hanston 38, Pawnee Heights 16
Macksville 26, Cunningham 22
Minneola 30, Pratt-Skyline 14
Palco 36, Grinnell 24
Sylvan Grove 60, Pike Valley 26
Kensington 42, Waconda East 38
Sharon Springs 40, Jennings 23
Dorrance 26, Norwich 20
Quarterfinals
Minneola 44, Sharon Springs 0
Sylvan Grove 38, Kensington 24
Dorrance 48, Palco 8
Macksville 36, Hanston 20
Semifinals
Minneola 56, Macksville 36
Sylvan Grove 24, Dorrance 12
Championship
Minneola 30, Sylvan Grove 14


1981
CLASS 6A
Quarterfinals
Derby 14, Garden City 7
SM Northwest 10, Lawrence 7
SM West 27, SM South 24
Wichita East 24, Manhattan 0
Semifinals
Wichita East 14, Derby 0
SM Northwest 27, SM West 7
Championship
SM Northwest 12, Wichita East 0

CLASS 5A
Quarterfinals
Emporia 55, Chanute 21
Goddard 14, Hays 0
Olathe South 12, Washburn Rural 0
Wichita Kapaun 41, Winfield 7
Semifinals
Kapaun 26, Goddard 9
Emporia 53, Olathe South 22
Championship
Kapaun 37, Emporia 7

CLASS 4A
First Round
Baldwin 30, Tonganoxie 8
Fredonia 20, Columbus 0
Hiawatha 24, Perry-Lecompton 13
Norton 7, Ulysses 6
Pratt 25, Nickerson 14
Sacred Heart 36, Clay Center 30
Aquinas 27, Osawatomie 21 (2OT)
Wellington 21, Andover 0
Quarterfinals
Baldwin 14, Hiawatha 7
Fredonia 7, Aquinas 0
Norton 14, Pratt 0
Wellington 35, Sacred Heart 0
Semifinals
Wellington 43, Norton 14
Baldwin 18, Fredonia 7
Championship
Baldwin 52, Wellington 14

CLASS 3A
First Round
Belleville 16, Herington 12
Central Heights 7, SE-Cherokee 0
Hillsboro 28, Clearwater 0
Hoxie 41, Lakin 7
Neodesha 48, Belle Plaine 0
Plainville 21, Ness City 0
Silver Lake 49, Osage City 0
Wellsville 39, Sabetha 12
Quarterfinals
Hillsboro 14, Belleville 10
Hoxie 21, Plainville 0
Neodesha 14, Central Heights 0
Silver Lake 14, Wellsville 13
Semifinals
Hoxie 19, Hillsboro 13
Silver Lake 14, Neodesha 12
Championship
Silver Lake 26, Hoxie 9
ClLASS 2A
First Round
Axtell 19, Troy 6
Cimarron 20, Syracuse 9
Claflin 14, Moundridge 7
Clifton-Clye 30, Lincoln 12
Frontenac 34, Jayhawk-Linn 0
Garden Plain 6, Sedan 0
Valley Falls 21, Pomona 0
Victoria 39, Atwood 34
Quarterfinals
Claflin 16, Garden Plain 6
Clifton-Clyde 28, Axtell 6
Frontenac 57, Valley Falls 6
Victoria 8, Cimarron 0
Semifinals
Frontenac 25, Clifton-Clyde 6
Victoria 26, Claflin 0
Championship
Victoria 21, Frontenac 15

CLASS 1A
Quarterfinals
Baileyville 37, Burrton 0
Little River 13, Canton-Galva 0
South Barber 35, Jetmore 14
Waverly 14, Cedar Vale 12
Semifinals
Baileyville 36, Waverly 0
Little River 28, South Barber 14
Championship
Little River 27, Baileyville 12
EIGHT-MAN
First Round
Argonia 62, LeRoy 8
Brewster 26, Grinnell 0
Cunningham 14, Minneola 6 (OT)
Midway-Denton 27, Mankato 26
Dorrance 38, Bennington 20
Fowler 46, Satanta 0
Ransom 20, Logan 14
Waconada East 50, Kensington 20
Quarterfinals
Argonia 43, Dorrance 14
Midway-Denton 29, Waconda East 16
Fowler 39, Brewster 19
Ransom 36, Cunningham 18
Semifinals
Fowler 30, Ransom 0
Midway-Denton 44, Argonia 16
Championship
Midway-Denton 48, Fowler 3


1982
CLASS 6A
Quarterfinals
SM South 10, SM West 3
SM Northwest 18, Lawrence 12
Wichita East 14, Manhattan 7 (2OT)
Derby 32, Dodge City 26 (2OT)
Semifinals
SM Northwest 9, SM South 7
Wichita East 20, Derby 6
Championship
Wichita East 20, SM Northwest 6

CLASS 5A
Quarterfinals
Goddard 22, Salina Central 0
Wichita Kapaun 46, Independence 0
Emporia 14, Pittsburg 11
Bishop Miege 27, Bonner Springs 6
Semifinals
Kapaun 10, Goddard 0
Bishop Miege 14, Emporia 0
Championship
Kapaun 37, Bishop Miege 10

CLASS 4A
First Round
Norton 33, Goodland 27
Chaparral 23, Larned 14
Wellington 6, Andover 0
Marysville 21, Ellsworth 18
Iola 20, Columbus 14
Louisburg 20, Aquinas 0
Santa Fe Trail 34, Lansing 7
Hiawatha 28, Perry-Lecompton 6
Quarterfinals
Norton 47, Chaparral 12
Wellington 42, Maryville 6
Iola 14, Louisburg 13
Santa Fe Trail 26, Hiawatha 12
Semifinals
Wellington 20, Norton 13
Santa Fe Trail 26, Iola 7
Championshp
Wellington 27, Santa Fe Trail 8

CLASS 3A
First Round
Leoti 14, Hoxie 7
Smith Center 36, Ellinwood 14
Clearwater 10, Hillsboro 7
Herington 7, Beloit 6
Wellsville 14, Sabetha 7
Rossville 54, Osage City 7
Neodesha 35, Douglass 0
NE-Arma 32, Humboldt 14
Quarterfinals
Smith Center 34, Leoti 7
Clearwater 13, Herington 7
Wellsville 22, Rossville 2
Neodesha 21, NE-Arma 11
Semifinals
Smith Center 35, Clearwater 7
Wellsville 13, Neodesha 7
Championship
Smith Center 6, Wellsville 0

CLASS 2A
First Round
Uniontown 8, Frontenac 7
Pomona 16, Valley Falls 6
Onaga 22, Jackson Heights 19
Clifton-Clyde 40, Luckey 6
Sterling 28, Moundridge 3
Sedan 41, Garden Plain 20
Johnson 15, Cimarron 7
Stockton 26, Atwood 9
Quarterfinals
Uniontown 25, Pomona 0
Clifton-Clyde 24, Onaga 12
Sterling 19, Sedan 0
Johnson 12, Stockton 10
Semifinals
Clifton-Clyde 40, Uniontown 28
Sterling 12, Johnson 6
Championship
Sterling 33, Clifton-Clyde 6

CLASS 1A
Quarterfinals
Baileyville 21, School for the Deaf 0
Hartford 24, Chetopa 18 (OT)
Little River 29, Canton-Galva 0
Ashland 12, Quinter 7
Semifinals
Baileyville 27, Hartford 0
Little River 20, Ashland 0
Championship
Baileyville 28, Little River 12

EIGHT-MAN
First Round
Brewster 29, Triplains 20
Rolla 47, Hanston 28
Cunningham 12, Minneola 8
Northern Valley 30, Ransom 25
Eastern Heights 36, Miltonvale 28
Midway-Denton 74, Pike Valley 14
Lucas-Luray 46, Bennington 12
South Haven 58, Dexter 34
Quarterfinals
Brewster 59, Rolla 0
Northern Valley 32, Cunningham 22
Midway-Denton 64, Eastern Heights 14
Lucas-Luray 33, South Haven 14
Semifinals
Northern Valley 50, Brewster 22
Midway-Denton 60, Lucas-Luray 12
Championship
Midway-Denton 58, Northern Valley 14


1983
CLASS 6A
Quarterfinals
SM West 24, SM South 7
Lawrence 21, Topeka High 6
Wichita East 14, Manhattan 7
Wichita Southeast 35, Great Bend 7
Semifinals
SM West 28, Lawrence 0
Wichita East 37, Wichita Southeast 6
Championship
Wichita East 20, SM West 8


CLASS 5A
Quarterfinals
Bishop Miege 21, Olathe South 6
Pittsburg 32, Fort Scott 14
Wichita Kapaun 30, Ark City 0
Salina South 18, Bishop Carroll 7

Semifinals
Pittsburg 24, Miege 0
Kapaun 18, Salina South 16

Championship
Pittsburg 10, Kapaun 7

CLASS 4A
First Round
Topeka Hayden 30, Lansing 0
Marysville 7, Maur Hill 0
Iola 27, Santa Fe Trail 14
Fredonia 50, Galena 0
Clay Center 24, Ellsworth 0
Andale 28, Andover 24
Clearwater 21, Pratt 7
Norton 6, Goodland 0

Quarterfinals
M
arysville 10, Hayden 7
Fredonia 28, Iola 0
Clay Center 9, Andale 0
Norton 34, Clearwater 0

Semifinals
Norton 20, Clay Center 13
Fredonia 49, Marysville 7

Championship
Fredonia 13, Norton 6

CLASS 3A
First Round
St. Marys 6, Eudora 3
Wabaunsee 26, Wellsville 7
Riverton 8, Neodesha 7
Yates Center 24, Chase County 6
Belleville 10, Southeast of Saline 0
Sterling 15, Medicine Lodge 0
Osborne 12, Plainville 0
Hugoton 10, Oberlin 7

Quarterfinals
St. Marys 7, Wabaunsee 0
Yates Center 22, Riverton 0
Belleville 16, Sterling 7
Osborne 26, Hugoton 7

Semifinals
St. Marys 14, Yates Center 8
Osborne 20, Belleville 0

Championship
Osborne 12, St. Marys 6 (OT)

CLASS 2A
First Round
Jackson Heights 6, Troy 2
Clifton-Clyde 43, Centre 0
Northern Heights 7, Oskaloosa 6 (2OT)
Pittsburg Colgan 15, Uniontown 13
Garden Plain 20, Oxford 7
St. John 7, Hutch-Trinity 0
Stanton County 12, Ashland 0
Ness City 30, Dighton 7

Quarterfinals
Jackson Heights 21, Clifton-Clyde 20
Colgan 34, Northern Heights 7
Garden Plain 19, St. John 6
Stanton County 21, Ness City 14

Semifinals
Jackson Heights 7, Colgan 6
Stanton County 18, Garden Plain 0

Championship
Stanton County 23, Jackson Heights 6

CLASS 1A
Semifinals
Frankfort 17, Waverly 8
Crest 20, South Barber 14
Championship
Frankfort 34, Crest 0

EIGHT-MAN I
Quarterfinals
Highland 66, Blue Valley 22
Logan 36, Bennington 26
Quivira Heights 21, Canton-Galva 12
Jetmore 10, Grinnell 6
Semifinals
Logan 20, Highland 18
Quivira Heights 33, Jetmore 12
Championship
Quivira Heights 37, Logan 12


EIGHT-MAN II
First Round
North Center 20, Miltonvale 16
Ell-Saline 29, Sylvan 14
Kensington 18, Wilson 6
Northern Valley 14, Triplains 6
South Haven 40, Dexter 14
Protection 73, Haviland 14
Ingalls 56, McCracken 20
Rolla 67, Montezuma 14

Quarterfinals
Ell-Saline 61, North Central 33
Northern Valley 34, Kensington 12
Protection 61, South Haven 18
Rolla 37, Ingalls 14

Semifinals
Northern Valley 42, Ell-Saline 14
Protection 27, Rolla 7

Championship
Protection 58, Northern Valley 6


1984
CLASS 6A
Quarterfinals
SM West 26, SM South 6
Lawrence 41, Emporia 0
Manhattan 27, Wichita East 7
Dodge City 26, Wichita Southeast 21

Semifinals
Manhattan 27, Dodge City 7
Lawrence 17, SM West 0

Championship
Lawrence  29, Manhattan 3

CLASS 5A
Quarterfinals
Olathe South 29, Bishop Miege 7
Paola 39, Pittsburg 6
Wichita Kapaun 21, Ark City 20
Hays 21, Bishop Carroll 20

Semifinals
Paola 35, Olathe South 6
Kapaun 13, Hays 6

Championship
Paola 28, Kapaun 21


CLASS 4A
First Round
Aquinas 20, DeSoto 0
Maur Hill 21, Nemaha Valley 6
Santa Fe Trail 28, Iola 21
Fredonia 67, Columbus 26
Clay Center 14, Abilene 0
Andover 26, Maize 14
Colby 17, Norton 10
Chaparral 12, Pratt 7
Quarterfinals
Maur Hill 38, Aquinas 14
Santa Fe Trail 28, Fredonia 14
Chaparral 13, Colby 7
Andover 21, Clay Center 16
Semifinals
Andover 14, Chaparral 0
Maur Hill 17, Santa Fe Trail 0
Championship
Andover 14, Maur Hill 11


CLASS 3A
First Round
Silver Lake 36, Wellsville 0
Rossville 40, Eudora 12
Sedan 3, Riverton 0
Burlington 19, Chase County 13
Southeast of Saline 28, Minneapolis 6
Medicine Lodge 30, Hesston 27
Plainville 40, Smith Center 13
Hugoton 23, WaKeeney 21
Quarterfinals
Plainville 33, Hugoton 3
Medicine Lodge 23, SE-Saline 20
Silver Lake 14, Rossville 13
Sedan 33, Burlington 14
Semifinals
Silver Lake 24, Sedan 18
Medicine Lodge 18, Plainville 8
Championship
Silver Lake 24, Medicine Lodge 13


CLASS 2A
First Round
Jeff County North 12, Centralia 0
Clifton-Clyde 30, Solomon 12
Oskaloosa 27, Pomona 6
Pittsburg Colgan 37, Uniontown 0
Oxford 28, Pretty Prairie 20
Claflin 21, Moundridge 7
Ashland 13, Stanton County 6
Atwood 38, Ness City 14
Quarterfinals
Clifton-Clyde 40, Jeff North 6
Colgan 42, Oskaloosa 12
Claflin 41, Oxford 14
Atwood 13, Ashland 0
Semifinals
Claflin 7, Atwood 6
Coglan 15, Clifton-Clyde 8
Championship
Colgan 21, Claflin 14


CLASS 1A
Semifinals
Baileyville 28, Marias des Cygnes 8
Madison 16, Cedar Vale 14
Championship
Madison 7, Baileyville 0

EIGHT-MAN I
Quarterfinals
Midway-Denton 56, Blue Valley 20
Mankato 32, Bennington 16
Quivira Heights 8, Central Christian 0
Grinnell 28, Greensburg 6
Semifinals
Quivira Heights 14, Grinnell 8 2OT
Midway-Denton 52, Mankato 44
Championship
Midway-Denton 54, Quivira Heights 34


EIGHT-MAN II
First Round
Bern 53, Wakefield 20
Tipton 50, Tescott 46
Lucas-Luray 63, Kensington 6
Northern Valley 44, Golden Plains 22
Dexter 44, South Haven 38
Coldwater 51, Protection 28
Ingalls 52, Ransom 12
Fowler 28, Rolla 0
Quarterfinals
Ingalls 56, Fowler 9
Tipton 14, Bern 7
Northern Valley 62, Lucas-Luray 13
Coldwater 60, Dexter 20
Semifinals
Ingalls 56, Coldwater 34
Tipton 38, Northern Valley 12
Championship
Ingalls 46, Tipton 18



1985
CLASS 6A
Quarterfinals
SM West 14, SM East 0
Lawrence 42, KC Washington 0
Manhattan 16, Wichita North 14
Dodge City 35, Wichita Southeast 13
Semifinals
SM West 16, Lawrence 0
Dodge City 26, Manhattan 20
Championship
SM West 24, Dodge City 0

CLASS 5A
Quarterfinals
Washburn Rural 31, Bishop Miege 7
Pittsburg 35, Independence 0
Wichita Kapaun 27, Valley Center 0
Bishop Carroll 21, Salina Central 6
Semifinals
Washburn Rural 19, Pittsburg 10
Kapaun 24, Carroll 0
Championship
Washburn Rural 21, Kapaun 13



CLASS 4A
First Round
Aquinas 6, Santa Fe Trail 0
Maur Hill 36, Marysville 24
Spring Hill 19, Paola 15
Fredonia 9, Neodesha 0
Clay Center 21, Beloit 0
Mulvane 13, Augusta 10
Larned 10, Haven 6
Norton 26, Goodland 3
Quarterfinals
Aquinas 14, Maur Hill 7
Fredonia 48, Spring Hill 6
Mulvane 15, Clay Center 14
Norton 35, Larned 7
Semifinals
Aquinas 14, Fredonia 0
Norton 33, Mulvane 8
Championship
Norton 14, Aquinas 0



CLASS 3A
First Round
Nemaha Valley 24, Jeff County North 0
Wellsville 21, St. Marys 0
Humboldt 7, Burlington 6
Sedan 22, Riverton 0
Clifton-Clyde 28, Southeast of Saline 14
Hillsboro 27, Medicine Lodge 0
Lyons 14, Lakin 0
Plainville 29, WaKeeney 7
Quarterfinals
Wellsville 7, Nemaha Valley 6
Sedan 41, Humboldt 14
Clifton-Clyde 20, Hillsboro 14 3OT
Plainville 35,Lyons 7
Semifinals
Wellsville 21, Sedan 14
Plainville 34, Clifton-Clyde 12
Championship
Plainville 14, Wellsville 0


CLASS 2-1A
First Round
Highland 27, Lyndon 7
Centralia 20, Washington 14
Pomona 14, Olpe 6
Pittsburg Colgan 34, St. Paul 0
Caldwell 20, Udall 0
Claflin 8, Moundridge 6
Victoria 35, Dighton 14
Stanton County 15, Meade 0
Quarterfinals
Centralia 31, Highland 6
Colgan 45, Pomona 8
Caldwell 14, Claflin 7 (OT)
Victoria 38, Stanton County 12
Semifinals
Centralia 28, Colgan 27
Victoria 8, Caldwell 6
Championship
Victoria 8, Centralia 6



EIGHT-MAN I
Semifinals
Axtell 28, LeRoy 26
Otis-Bison 34, Mankato 0
Coldwater 55, Pretty Prairie 6
Jetmore 28, Sharon Springs 6
Semifinals
Axtell 38, Otis-Bison 30
Coldwater 46, Jetmore 18
Championship
Coldwater 56, Axtell 16



EIGHT-MAN II
First Round
Midway-Denton 62, Wakefield 34
North Central 40, Glasco 9
Tescott 42, Dexter 18
Haviland 42, South Haven 19
Eastern Heights 52, Lucus-Luray 28
Lenora 14, Brewster 8
Bazine 42, Grinnell (2OT)
Rolla 64, Montezuma 58
Quarterfinals
Midway 54, North Central 19
Tescott 73, Haviland 14
Lenora 24, Eastern Heights 2
Rolla 39, Bazine 22
Semifinals
Midway 26, Tescott 21
Lenora 26, Rolla 20
Championship
Midway 60, Lenora 14




1986
CLASS 6A
Quarterfinals
SM West 13, Blue Valley 6
Lawrence 14, Olathe North 0
Junction City 42, Wichita North 0
Hutchinson 24, Derby 0
Semifinals
Lawrence 26, SM West 14
Junction City 36, Hutchinson 7
Championship
Lawrence 20, Junction City 7

CLASS 5A
Quarterfinals
Washburn Rural 28, KC Sumner 14
Pittsburg 26, Coffeyville 6
Ark City 21, Valley Center 8
Salina Central 24, Liberal 6
Semifinals
Washburn Rural 27, Pittsburg 15
Ark City 14, Salina Central 0
Championship
Washburn Rural 42, Ark City 14

CLASS 4A
First Round
Perry-Lecompton 25, Aquinas 7
Marysville 29, Atchison 13
Osawatomie 13, Gardner-Edgerton 0
Baxter Springs 21, Fredonia 12
Beloit 28, Chapman 7
Augusta 10, Wellington 0
Andale 21, Hoisington 6
Norton 34, Ulysses 0
Quarterfinals
Marysville 22, Perry-Lecompton 13
Baxter Springs 34, Osawatomie 6
Beloit 16, Augusta 14
Norton 20, Andale 14
Semifinals
Norton 28, Beloit 7
Baxter Springs 21, Marysville 20
Championshp
Norton 41, Baxter Springs 20




CLASS 3A
First Round
Sabetha 28, Jeff Co. North 6
St. Marys 8, Silver Lake 6
Burlington 14, Humboldt 0
Sedan 13, Riverton 6
Sacred Heart 28, Herington 6
Hillsboro 27, Medicine Lodge 6
Cimarron 14, Southwestern Heights 13
Smith Center 24, WaKeeney 6
Quarterfinals
Sabetha 18, St. Marys 11
Sedan 18, Burlington 13
Hillsboro 13, Sacred Heart 9
Smith Center 33, Cimarron 15
Semifinals
Smith Center 36, Hillsboro 0
Sabetha 6, Sedan 0
Championshiip
Smith Center 20, Sabetha 6



CLASS 2-1A
First Round
Marais des Cygnes Valley 27, Troy 12
Onaga 21, Riley County 9
Pomona 10, Olpe 0
St. Paul 14, Frontenac 7
Central-Burden 26, Caldwell 0
Little River 16, Centre 10
Stockton 20, Atwood 7
Ashland 16, Stanton County 13
Quarterfinals
Marais des Cygnes Valley 22, Onaga 7
St. Paul 20, Pomona 2
Central-Burden 23, Little River 6
Stockton 22, Ashland 0
Semifinals
St. Paul 6, Marais des Cygnes Valley 0
Stockton 36, Central-Burden 21
Championship
St. Paul 17, Stockton 8




EIGHT-MAN I
Quarterfinals
LeRoy 52, Hanover 24
Northern Valley 32, Wilson 12
Greensburg 28, Pretty Prairie 18
Sharon Springs 20, Jetmore 18
Semifinals
Greensburg 20, Sharon Springs 18
Northern Valley 58, LeRoy 12
Championship
Northern Valley 12, Greesnsburg 10




EIGHT-MAN II
First Round
Midway-Denton 6, St. Xavier 0
North Central 23, Glasco 6
Dexter 44, Bennington 20
Attica 64, Haviland 14
Tipton 48, Natoma 0
Lenora 34, Weskan 20
Chase 58, Utica 14
Montezuma 34, Copeland 28
Quarterfinals
Midway 38, North Central 14
Dexter 49, Attica 20
Tipton 56, Lenora 22
Chase 56, Montezuma 22
Semifinals
Midway 34, Dexter 13
Chase 30, Tipton 18
Championship
Midway 44, Chase 26





1987
CLASS 6A
Quarterfinals
KC Wyandotte 14, KC Schlagle 6
Lawrence 30, Olathe North 28
Manhattan 51, Emporia 13
Dodge City 44, Derby 22
Semifinals
Lawrence 14, Wyandotte 7
Manhattan 13, Dodge City 0
Championship
Lawrence 17, Manhattan 12

CLASS 5A
Quarterfinals
Washburn Rural 33, Bishop Miege 25
Pittsburg 16, Blue Valley 7
Wichita Kapaun 15, Ark City 6
McPherson 21, Liberal 7
Semifinals
Pittsburg 14, Washburn Rural 7
Kapaun 34, McPherson 7
Championship
Kapaun 16, Pittsburg 8
CLASS 4A
First Round
Atchison 41, Marysville 0
Topeka Hayden 14, DeSoto 0
Paola 34, Baldwin 6
Fredonia 13, Caney Valley 7
Abilene 34, Council Grove 7
Maize 27, Augusta 6
Pratt 14, Wellington 3
Scott City 33, Norton 7
Quarterfinals
Atchison 25, Hayden 0
Paola 13, Fredonia 3
Abilene 21, Maize 0
Pratt 7, Scott City 0
Semifinals
Paola 14, Atchison 12
Abilene 41, Pratt 13
Championship
Abilene 22, Paola 13





CLASS 3A
First Round
Nemaha Valley 24, Horton 6
Rossville 17, St. Marys 0
Burlington 21, Jayhawk-Linn 0
Central-Burden 26, Galena 20 OT
Ellsworth 38, Hillsboro 7
Halstead 34, Lyons 6
Plainville 40, Oakley 0
Medicine Lodge 26, Lakin 6
Quarterfinals
Rossville 22, Nemaha Valley 14 OT
Central-Burden 22, Burlington 6
Ellsworth 17, Halstead 0
Medicine Lodge 19, Plainville 14
Semifinals
Central-Burden 21, Rossville 0
Medicine Lodge 28, Ellsworth 21 OT
Championship
Central-Burden 13, Medicine Lodge 6



CLASS 2-1A
First Round
Onaga 42, Troy 12
Riley County 20, Frankfort 6
Pomona 17, Lebo 0
Frontenac 21, Hartford 0
Sacred Heart 35, Udall 6
Conway Springs 12, St. John 6
Stockton 8, Atwood 7
Cimarron 34, Victoria 8
Quarterfinals
Onaga 18, Riley County 8
Frontenac 21, Pomona 14
Sacred Heart 7, Conway Springs 6
Stockton 14, Cimarron 13
Semifinals
Frontenac 20, Onaga 15
Stockton 38, Sacred Heart 6
Championship
Stockton 54, Frontenac 28





EIGHT-MAN I
Quarterfinals
Bennington 48, Centre 20
Otis-Bison 31, Sedgwick 7
Greensburg 24, Sharon Springs 14
Midway-Denton 52, St. Paul 20
Semifinals
Midway 41, Bennington 24
Otis-Bison 26, Greensburg 18 OT
Championship
Midway 27, Otis-Bison 6





EIGHT-MAN II
First Round
Westmoreland 40, Bern 38
Wakefield 48, Jewell 0
LeRoy 30, Dexter 24
Attica 46, Burrton 0
Tipton 56, Lucas-Luray 12
Northern Valley 45, Morland 0
Weskan 44, Ransom 26
Rolla 44, Lewis 26
Quarterfinals
Wakefield 56, Westmoreland 20
Attica 42, LeRoy 14
Northern Valley 45, Tipton 0
Rolla 38, Weskan 23
Semifinals
Attica 30, Wakefield 20
Northern Valley 46, Rolla 20
Championship
Northern Valley 20, Attica 6






1988
CLASS 6A
Quarterfinals
SM East 21, SM West 7
Lawrence 19, Olathe South 7
Manhattan 27, Emporia 6
Dodge City 20, Wichita Southeast 3
Semifinals
Lawrence 8, SM East 0
Manhattan 14, Dodge City 12
Championship
Manhattan 14, Lawrence 7
 
CLASS 5A
Quarterfinals
Bishop Miege 12, Washburn Rural 2
Pittsburg 23, Ottawa 0
Ark City 27, Buhler 6
Goddard 14, McPherson 12
Semifinals
Pittsburg 23, Miege 7
Goddard 14, Ark City 12
Championship
Pittsburg 35, Goddard 14

CLASS 4A
First Round
Atchison 14, Marysville 12
Aquinas 41, Topeka Hayden 15
Baldwin 54, Osawatomie 7
Girard 40, Riverton 7
Clay Center 21, Abilene 0
Augusta 14, Andale 7
Wellington 38, Chaparral 7
Scott City 13, Norton 8
Quarterfinals
Aquinas 9, Atchison 7
Baldwin 43, Girard 20
Augusta 29, Clay Center 22
Scott City 54, Wellington 0
Semifinals
Baldwin 14, Aquinas 11
Scott City 21, Augusta 14
Championship
Scott City 31, Baldwin 14





CLASS 3A
First Round
Sabetha 28, Pleasant Ridge 7
Silver Lake 27, Northern Heights 21
Wellsville 36, Uniontown 21
Galena 25, Sedan 22
Smoky Valley 36, Herington 12
Halstead 21, Lyons 20
Smith Center 26, Oakley 20
Lakin 30, Medicine Lodge 26
Quarterfinals
Sabetha 28, Silver Lake 7
Wellsville 28, Galena 12
Smoky Valley 33, Halstead 7
Smith Center 17, Lakin 6
Semifinals
Wellsville 28, Sabetha 6
Smoky Valley 14, Smith Center 13
Championship
Smoky Valley 14, Wellsville 7





CLASS 2-1A
First Round
Jeff Co. North 35, Onaga 19
Riley County 34, Frankfort 21
Valley Falls 21, Waverly 8
Madison 20, Pittsburg Colgan 7
Moundridge 14, West Elk 8
Conway Springs 27, St. John 7
Stockton 20, Atwood 14
Victoria 44, Cimarron 24
Quarterfinals
Riley County 31, Jeff Co. North 7
Madison 19, Valley Falls 0
Moundridge 24, Conway Springs 0
Victoria 33, Stockton 0
Semifinals
Riley County 21, Madison 6
Victoria 30, Moundridge 12

Championship
Victoria 30, Riley County 6






EIGHT-MAN I
Quarterfinals
Midway-Denton 54, Marmaton Valley 6
Centre 28, Bennington 22
Otis-Bison 60, Pretty Prairie 14
Greensburg 36, Jetmore 10
Semifinals
Midway 28, Centre 26
Greensburg 24, Otis-Bison 20
Championship
Midway 50, Greensburg 18







EIGHT-MAN II
First Round
Elwood 56, Westmoreland 8
Tescott 38, Jewell 0
Hamilton 28, Dexter 6
Attica 47, Burrton 30
Tipton 42, Lucas-Luray 20
Northern Valley 45, Golden Plains 0
Brewster 22, Ransom 6
Hanston 18, Copeland 14
Quarterfinals
Tescott 52, Elwood 6
Attica 55, Hamilton 8
Northern Valley 50, Tipton 6
Hanston 52, Brewster 8
Semifinals
Attica 32, Tescott 14
Northern Valley 38, Hanston 36 OT
Championship
Attica 41, Northern Valley 18





1989
CLASS 6A
Quarterfinals
SM South 34, SM West 0
Lawrence 28, Olathe South 0
Dodge City 42, Wichita Southeast 21
Manhattan 23, Emporia 3
Semifinals
Lawrence 34, SM South 7
Manhattan 24, Dodge City 7
Championship
Lawrence 28, Manhattan 21

CLASS 5A
Quarterfinals
Washburn Rural 37, Bishop Miege 16
Pittsburg 21, Coffeyville 20
Wichita Kapaun 17, Goddard 0
Salina Central 54, Valley Center 6
Semifinals
Washburn Rural 28, Pittsburg 20
Salina Central 20, Kapaun 13
Championship
Washburn Rural 10, Salina Central 8

CLASS 4A
First Round
Atchison 35, Atchison County 7
KC Ward 10, Santa Fe Trail 6
DeSoto 20, Osawatomie 14
Chanute 23, Burlington 7
Caney Valley 21, Rose Hill 0
Chaparral 49, Haven 3
Chapman 27, Beloit 7
Norton 31, Scott City 25
Quarterfinals
Atchison 23, KC Ward 20
DeSoto 16, Chanute 13
Chaparral 27, Caney Valley 14
Norton 34, Chapman 6
Semifinals
Atchison 21, DeSoto 7
Norton 42, Chaparral 6
Championship
Atchison 40, Norton 15




CLASS 3A
First Round
Nemaha Valley 34, Immaculata 6
Silver Lake 28, Riley County 7
Wellsville 21, Riverton 12
Humboldt 17, Belle Plaine 6
Hesston 17, Chase County 13
Belleville 28, Ellinwood 9
Smith Center 20, Hoxie 2
Sublette 32, Cimarron 12
Quarterfinals
Wellsville 28, Humboldt 15
Silver Lake 42, Nemaha Valley 7
Hesston 18, Belleville 11
Smith Center 35, Sublette 6
Semifinals
Silver Lake 34, Wellsville 6
Hesston 26, Smith Center 10
Championship
Silver Lake 20, Hesston 17 OT





CLASS 2-1A
First Round
Frankfort 29, Highland 0
Linn 21, Valley Falls 16
Waverly 20, Pittsburg Colgan 14
Madison 28, Burlingame 8
Garden Plain 28, Caldwell 6
Peabody 38, Sterling 20
Atwood 26, Stockton 8
LaCrosse 14, Meade 8
Quarterfinals
Frankfort 20, Linn 9
Madison 62, Waverly 14
Garden Plain 27, Peabody 14
Atwood 42, LaCrosse 14
Semifinals
Madison 21, Frankfort 6
Atwood 49, Garden Plain 8
Championship
Atwood 26, Madison 7






EIGHT-MAN I
First Round
Pike Valley 58, Elwood 30
Ell-Saline 50, Centre 6
Chetopa 42, Pleasanton 6
Burrton 48, Flinthills 0
Attica 26, Coldwater 18
Ashland 56, Stafford 6
Northern Valley 40, Wilson 36
Jetmore 22, Spearville 14
Quarterfinals
Burrton 24, Chetopa 8
Ell-Saline 28, Pike Valley 22
Northern Valley 28, Jetmore 22
Ashland 32, Attica 28
Semifinals
Ell-Saline 58, Burrton 12
Northern Valley 48, Ashland 36
Championship
Ell-Saline 14, Northern Valley 12






EIGHT-MAN II
First Round
Blue Valley 18, Bern 0
Hamilton 22, Thayer 20
Claflin 66, Central Christian 6
Jewell 42, Hillcrest 24
Kensington 46, Tipton 40
Weskan 45, Lenora 0
Hanston 62, Ransom 12
Lewis 51, Copeland 14
Quarterfinals
Hamilton 20, Blue Valley 6
Claflin 58, Jewell 8
Kensington 44, Weskan 24
Hanston 42, Lewis 0
Semifinals
Claflin 46, Hamilton 0
Hanston 68, Kensington 22
Championship
Hanston 70, Claflin 24