PREP POWER INDEX
Kansas High School Football Power Rankings

STATE PLAYOFFS: 1990-99

1990

CLASS 6A
Quarterfinals
SM South 7, Blue Valley North 0
Lawrence 28, Olathe North 22
Emporia 21, Topeka West 14
Garden City 27, Derby 14
Semifinals
Lawrence 35, SM South 14
Garden City 31, Emporia 7
Championship
Lawrence 9, Garden City 3

CLASS 5A
Quarterfinals
Washburn Rural 34, KC Sumner 14
Pittsburg 11, Ark City 6
Wichita Kapaun 35, Goddard 0
Buhler 17, Hays 16
Semifinals
Pittsburg 27, Washburn Rural 0
Buhler 14,  Kapaun 10
Championship
Pittsburg 28, Buhler 10


CLASS 4A

First Round
Marysville 28, Lansing 0
Topeka Hayden 40, KC Ward 16
Spring Hill 35, Aquinas 24
Chanute 44, Garnett 0
Augusta 19, Caney Valley 0
Maize 35, Nickerson 7
Chapman 26, Beloit 24
Scott City 28, Colby 6
Quarterfinals
Marysville 14, Hayden 12
Spring Hill 12, Chanute 6
Maize 14, Augusta 6
Scott City 24, Chapman 3
Semifinals
Marysville 14, Spring Hill 13 OT
Scott City 24, Maize 3
Championship
Scott City 13, Marysville 0


CLASS 3A
First Round
Immaculata 22, Nemaha Valley 7
Silver Lake 38, Rossville 20
Riverton 73, Wellsville 14
Belle Plaine 14, Yates Center 7
Chase County 30, Halstead 14
Hoisington 6, Belleville 3
Leoti 34, Plainville 6
Cimarron 24, Elkhart 8
Quarterfinals
Silver Lake 7, Immaculata 6 OT
Riverton 43, Belle Plaine 7
Chase County 7, Hoisington 6
Leoti 28, Cimarron 13
Semifinals
Riverton 16, Silver Lake 14
Chase County 13, Leoti 12
Championship
Riverton 32, Chase County 13

CLASS 2-1A
First Round
Troy 30, Frankfort 0
Atwood 39, Stockton 22
Ellis 37, Kinsley 12
Clifton-Clyde 55, Jeff Co. North 14
Sedan 42, Burlingame 8
Waverly 23, Frontenac 22
Moundridge 40, Sterling 21
Caldwell 22, Garden Plain 8
Quarterfinals
Clifton-Clyde 44, Troy 12
Sedan 14, Waverly 12
Moundridge 40, Caldwell 0
Atwood 54, Ellis 0
Semifinals
Clifton-Clyde 30, Sedan 22
Atwood 34, Moundridge 12
Championship
Atwood 66, Clifton-Clyde 34

EIGHT-MAN I
First Round
Southern Cloud 45, Elwood 14
Centre 38, Quivira Heights 36
Pleasanton 52, Altoona-Midway 25
Inman 42, Argonia 18
Greensburg 46, Attica 14
Ashland 56, Stafford 6
Northern Valley 56, Wilson 14
Jetmore 48, Montezuma 0
Quarterfinals
Centre 45, Southern Cloud 8
Pleasanton 46, Inman 0
Greensburg 30, Ashland 8
Northern Valley 34, Jetmore 26
Semifinals
Centre 22, Pleasanton 14
Northern Valley 40, Greensburg 24
Championship
Northern Valley 50, Centre 32

EIGHT-MAN II
First Round
Mdiway-Denton 54, Blue Valley 8
Dexter 47, LeRoy 8
Claflin 58, Central Christian 12
Downs 39, Hillcrest 6
Logan 28, Tipton 18
Cheylin 40, Morland 0
Hanston 56, Healy-Utica 0
Lewis 56, Rolla 6
Quarterfinals
Dexter 44, Midway 22
Claflin 56, Downs 22
Cheylin 29, Logan 14
Hanston 46, Lewis 0
Semifinals
Claflin 52, Dexter 6
Hanston 50, Cheylin 0
Championship
Hanston 60, Claflin 14


1991

CLASS 6A
Quarterfinals
SM West 24, SM South 6
Lawrence 34, Olathe North 21
Washburn Rural 15, Emporia 7
Garden City 38, Derby 28
Semifinals
Lawrence 41, SM West 14
Garden City 35, Washburn Rural 0
Championship
Lawrence 10, Garden City 8

CLASS 5A
Quarterfinals
Blue Valley 10, Pittsburg 7
Highland Park 34, Ottawa 7
Liberal 28, Ark City 20
Newton 13, Buhler 6
Semifinals
Blue Valley 28, Highland Park 26
Liberal 35, Newton 10
Championship
Blue Valley 17, Liberal 14


CLASS 4A

First Round
Sabetha 17, Tonganoxie 7
KC Ward 18, Baldwin 14
Louisburg 14, Chanute 6
Riverton 34, Parsons 14
Abilene 13, Santa Fe Trail 6
Goodland 8, Clay Center 7
Andover 26, Mulvane 13
Scott City 9, Andale 6 2OT
Quarterfinals
Sabetha 27, KC Ward 7
Riverton 7, Louisburg 0 OT
Abilene 15, Goodland 14
Scott City 30, Andover 8
Semifinals
Riverton 9, Sabetha 6
Scott City 19, Abilene 8
Championship
Scott City 48, Riverton 32


CLASS 3A
First Round
Nemaha Valley 20, Immaculata 15
Silver Lake 14, Hillsboro 13
Central Heights 33, Osage City 15
Eureka 34, Erie 20
Cheney 21, Halstead 13
Smoky Valley 26, Sterling 0
Plainville 26, Norton 14
Cimarron 27, Holcomb 8
Quarterfinals
Silver Lake 38, Nemaha Valley 6
Eureka 28, Central Heights 20
Smoky Valley 34, Cheney 14
Plainville 30, Cimarron 12
Semifinals
Silver Lake 7, Eureka 0
Smoky Valley 12, Plainville 6
Championship
Silver Lake 15, Smoky Valley 6

CLASS 2-1A
First Round
Highland 30, Valley Falls 28 OT
Riley County 30, Onaga 8
Waverly 18, Burlingame 12 OT
Pittsburg Colgan 28, Sedan 6
Caldwell 40, Kinsley 0
Moundridge 28, Victoria 26
Atwood 27, Ellis 0
Sublette 42, Dighton 0
Quarterfinals
Riley County 28, Highland 0
Colgan 20, Waverly 8
Moundridge 21, Caldwell 7
Atwood 21, Sublette 7
Semifinals
Colgan 13, Riley County 10
Atwood 14, Moundridge 7
Championship
Atwood 21, Colgan 13

EIGHT-MAN I
First Round
Pleasanton 54, Altoona-Midway 8
Attica 42, Sedgwick 16
Canton-Galva 18, Pretty Prairie 16
Hanover 42, Bennington 34 2OT
Otis-Bison 76, Pike Valley 44
Inman 50, Cunningham 0
Minneola-Fowler 61, Jetmore 14
Sharon Springs 56, Ingalls 6
Quarterfinals
Pleasanton 34, Attica 8
Canton-Galva 46, Hanover 0
Inman 34, Otis-Bison 18
Sharon Springs 30, Minneola-Fowler 28
Semifinals
Canton-Galva 42, Pleasanton 8
Sharon Springs 24, Inman 6
Championship
Sharon Springs 52, Canton-Galva 30

EIGHT-MAN II
First Round
Bern 30, LeRoy 8
St. Paul 47, Dexter 0
Tescott 58, Hope 12
Tipton 48, Hillcrest 0
Northern Valley 50, Lucas-Luray 20
Triplains 55, Morland 18
Claflin 48, Lewis 28
Rolla 42, Hanston 20
Quarterfinals
St. Paul 34, Bern 6
Tescott 34, Tipton 22
Northern Valley 42, Triplains 0
Claflin 50, Rolla 0
Semifinals
St. Paul 26, Tescott 14
Claflin 50, Northern Valley 0
Championship
Claflin 48, St. Paul 0


1992

CLASS 6A
Quarterfinals
SM North 6, SM South 0
Lawrence 12, Olathe North 6
Washburn Rural 14, Wichita North 0
Dodge City 26, Derby 20
Semifinals
Lawrence 34, SM North 6
Washburn Rural 17, Dodge City 14
Championship
Lawrence 23, Washburn Rural 19

CLASS 5A
Quarterfinals
Blue Valley 24, Pittsburg 23
Liberal 43, Augusta 0
Newton 19, Buhler 10
Salina Central 23, Aquinas 18
Semifinals
Blue Valley 24, Salina Central 3
Liberal 21, Newton 13
Championship
Liberal 34, Blue Valley 6


CLASS 4A

First Round
Maur Hill 21, Sabetha 6
Tonganoxie 14, KC Piper 8
Louisburg 35, Burlington 0
Girard 17, Labette County 7
Chapman 18, Santa Fe Trail 7
Andover 24, Council Grove 6
Smoky Valley 34, Goodland 15
Wellington 28, Scott City 21
Quarterfinals
Maur Hill 42, Tonganoxie 7
Girard 14, Louisburg 0
Chapman 21, Andover 20
Wellington 26, Smoky Valley 15
Semifinals
Maur Hill 45, Girard 13
Wellington 14, Chapman 13
Championship
Maur Hill 33, Wellington 18


CLASS 3A
First Round
Nemaha Valley 34, Wathena 12
Rossville 28, Herington 7
Osage City 27, Jayhawk-Linn 6
Erie 8, SE-Cherokee 6
Hesston 31, Douglass 7
Sterling 29, Belleville 13
Plainville 6, Oakley 0
Holcomb 20, Hoisington 14
Quarterfinals
Rossville 15, Nemaha Valley 13
Erie 34, Osage City 15
Hesston 29, Sterling 19
Plainville 15, Holcomb 6
Semifinals
Hesston 21, Plainville 0
Rossville 38, Erie 6
Championship
Hesston 3, Rossville 0

CLASS 2-1A
First Round
Onaga 42, Troy 14
Riley County 6, Centralia 2
Olpe 40, Wabaunsee 8
Frontenac 14, Sedan 7
Garden Plain 12, Caldwell 0
Kinsley 8, Sacred Heart 0
Stockton 22, Victoria 8
Ness City 28, Sublette 22
Quarterfinals
Onaga 14, Riley County 0
Frontenac 10, Olpe 9
Kinsley 14, Garden Plain 6
Stockton 24, Ness City 6
Semifinals
Stockton 26, Kinsley 6
Frontenac 31, Onaga 8
Championship
Stockton 28, Frontenac 10

EIGHT-MAN I
First Round
Altoona-Midway 38, Pleasanton 16
Norwich 45, Sedgwick 6
Pretty Prairie 42, Canton-Galva 6
Pike Valley 52, Southern Cloud 6
Otis-Bison 63, Sylvan 16
Cunningham 52, Jetmore 48
South Gray 44, Minneola-Fowler 8
Quinter 44, Cheylin 8
Quarterfinals
Altoona-Midway 25, Norwich 24
Pretty Prairie 64, Pike Valley 18
Otis-Bison 52, Cunningham 14
Quinter 44, South Gray 24
Semifinals
Pretty Prairie 72, Altoona-Midway 22
Quinter 24, Otis-Bison 20
Championship
Quinter 50, Pretty Prairie 20

EIGHT-MAN II
First Round
Midway-Denton 26, Baileyville 8
St. Paul 50, LeRoy 22
Hope 54, Cedar Vale 16
Tescott 46, Jewell 6
Kensington 46, Palco 0
Morland 26, Brewster 20
Claflin 34, Lewis 8
Rolla 18, Ransom 14
Quarterfinals
Midway 50, St. Paul 18
Tescott 16, Hope 14
Kensington 66, Morland 16
Claflin 46, Rolla 0
Semifinals
Claflin 38, Kensington 6
Midway 46, Tescott 22
Championship
Claflin 44, Midway 0


1993

CLASS 6A
Quarterfinals
SM North 16, SM South 14
Lawrence 35, Olathe East 6
Manhattan 27, Emporia 0
Derby 13, Dodge City 6
Semifinals
Lawrence 38, SM North 7
Derby 13, Manhattan 7 OT
Championship
Lawrence 27, Derby 23

CLASS 5A
Quarterfinals
Bishop Miege 28, Coffeyville 25
Salina Central 40, KC Schlagle 7
Liberal 21, Ark City 14
Hays 27, Wichita Kapaun 20
Semifinals
Salina Central 15, Miege 7
Liberal 7, Hays 0
Championship
Salina Central 24, Liberal 14


CLASS 4A

First Round
Sabetha 39, Atchison 14
Baldwin 20, KC Piper 13
Paola 52, Prairie View 6
Labette County 20, Parsons 6
Clay Center 28, Topeka Hayden 14
Andover 45, Circle 27
Goodland 41, Haven 7
Ulysses 10, Wellington 3
Quarterfinals
Sabetha 32, Baldwin 19
Paola 22, Labette County 0
Andover 24, Clay Center 14
Goodland 16, Ulysses 9
Semifinals
Sabetha 20, Paola 8
Goodland 24, Andover 20
Championship
Sabetha 26, Goodland 7



CLASS 3A
First Round
Jeff Co. West 32, Immaculata 0
Rossville 40, Herington 0
Wellsville 34, Humboldt 7
Riverton 30, Erie 20
Wichita Collegiate 41, Douglass 21
Belleville 28, Lyons 3
Smith Center 15, Norton 11
Elkhart 31, Cimarron 25 OT
Quarterfinals
Jeff West 21, Rossville 16
Riverton 31, Wellsville 8
Collegiate 22, Belleville 21
Elkhart 20, Smith Center 19 OT
Semifinals
Riverton 26, Jeff West 3
Collegiate 55, Elkhart 21
Championship
Riverton 48, Collegiate 37


CLASS 2-1A
First Round
Jackson Heights 35, Troy 0
Riley County 23, Centralia 22
Olpe 6, Wabaunsee 0
Frontenac 46, Sedan 7
Caldwell 45, Garden Plain 0
Kinsley 9, Inman 0
Stockton 39, Osborne 7
Ness City 34, Syracuse 14
Quarterfinals
Riley County 32, Jackson Heights 14
Frontenac 41, Olpe 6
Caldwell 33, Kinsley 0
Stockton 24, Ness City 20
Semifinals
Riley County 13, Frontenac 7
Stockton 6, Caldwell 3
Championship
Stockton 28, Riley County 22

EIGHT-MAN I
First Round
Chetopa 26, Crest 22
Norwich 62, Sedgwick 25
Pretty Prairie 71, Canton-Galva 26
Mankato 38, Pike Valley 26
Quivira Heights 48, Ell-Saline 45
Pratt-Skyline 40, Spearville 6
Coldwater 40, South Gray 28
Quinter 38, Cheylin 34
Quarterfinals
Norwich 63, Chetopa 14
Pretty Prairie 58, Mankato 8
Quivira Heights 39, Skyline 12
Coldwater 68, Quinter 50
Semifinals
Pretty Prairie 57, Norwich 20
Quivira Heights 24, Coldwater 18
Championship
Pretty Prairie 36, Quivira Heights 20

EIGHT-MAN II
First Round
Axtell 38, Midway-Denton 22
LeRoy 44, St. Paul 28
Cedar Vale 64, Wakefield 28
Tipton 38, Jewell 34
Kensington 48, Palco 20
Morland 26, Weskan 0
Claflin 50, Pawnee Heights 0
Rolla 44, Ransom 26
Quarterfinals
Axtell 61, LeRoy 16
Cedar Vale 34, Tipton 30
Kensington 50, Morland 14
Claflin 58, Rolla 8
Semifinals
Axtell 36, Cedar Vale 28
Kensington 34, Claflin 12
Championship
Axtell 38, Kensington 34


1994

CLASS 6A
Quarterfinals
Olathe East 20, Blue Valley NW 3
Lawrence 28, SM South 27
Dodge City 49, Junction City 14
Derby 31, Wichita NW 0
Semifinals
Lawrence 14, Olathe East 10
Derby 19, Dodge City 0
Championship
Derby 21, Lawrence 0

CLASS 5A
Quarterfinals
Bishop Miege 17, Pittsburg 3
Salina Central 35, KC Schlagle 32
Liberal 38, Ark City 13
Salina South 28, Maize 21
Semifinals
Salina Central 54, Bishop Miege 0
Liberal 49, Salina South 13
Championship
Liberal 40, Salina Central 0


CLASS 4A

First Round
Hiawatha 13, Royal Valley 7 OT
Basehor-Linwood 19, Perry-Lecompton 0
Paola 44, Spring Hill 24
Girard 21, Parsons 18
Santa Fe Trail 41, Abilene 20
Goodland 35, Smoky Valley 21
Wellington 25, Andover 7
Scott City 34, Pratt 10
Quarterfinals
Hiawatha 33, Basehor-Linwood 13
Paola 35, Girard 0
Santa Fe Trail 21, Goodland 20
Scott City 47, Wellington 8
Semifinals
Paola 51, Hiawatha 13
Scott City 35, Santa Fe Trail 15
Championshp
Paola 28, Scott City 8




CLASS 3A
First Round
Immaculata 16, Nemaha Valley 13
Marion 20, Silver Lake 6
Wellsville 21, Humboldt 15 OT
Cherryvale 27, Riverton 19
Wichita Collegiate 19, Cheney 13
Riley County 36, Sterling 7
Smith Center 25, Atwood 12
Holcomb 34, Oakley 8
Quarterfinals
Marion 35, Immaculata 0
Wellsville 7, Cherryvale 0
Collegiate 24, Riley County 22
Holcomb 31, Smith Center 12
Semifinals
Marion 41, Wellsville 6
Collegiate 24, Holcomb 0
Championship
Collegiate 28, Marion 6



CLASS 2-1A
First Round
Onaga 18, Centralia 8
Frankfort 21, Lyndon 0
Frontenac 33, Olpe 19
Garden Plain 33, Oxford 0
Stocktion 32, Victoria 6
Ell-Saline 13, Ness City 7
Inman 21, Greensburg 20 OT
Sublette 39, Syracuse 14
Quarterfinals
Frankfort 28, Onaga 14
Frontenac 26, Garden Plain 18
Stockton 28, Ell-Saline 6
Sublette 31, Inman 7
Semifinals
Frontenac 27, Frankfort 6
Stockton 38, Sublette 12
Championship
Frontenac 13, Stockton 12


EIGHT-MAN I
First Round
Crest 46, Chetopa 28
Burrton 34, Peabody 16
Mankato 70, Hanover 42
Bennington 34, Centre 6
Claflin 52, Pretty Prairie 32
Coldwater 24, South Barber 14
Greeley County 20, Quinter 18
Minneola-Fowler 63, Rolla 32
Quarterfinals
Crest 36, Burrton 7
Bennington 26, Mankato 22
Coldwater 44, Claflin 28
Minneola-Fowler 35, Greeley County 12
Semifinals
Bennington 56, Crest 18
Coldwater 24, Minneola-Fowler 14
Championship
Coldwater 26, Bennington 7


EIGHT-MAN II
First Round
Baileyville 44, Elwood 12
St. Paul 44, LeRoy 18
Attica 32, Hope 14
Sylvan 32, Hillcrest 20
Kensington 50, Morland 0
Northern Valley 44, Brewster 38 OT
Hanston 66, Ransom 46
Ashland 48, Spearville 0
Quarterfinals
Baileyville 22, St. Paul 20
Attica 46, Sylvan 28
Kensington 50, Northern Valley 0
Ashland 38, Hanston 36
Semifinals
Baileyville 24, Attica 22
Kensington 54, Ashland 6
Championship
Kensington 52, Baileyville 6



1995

CLASS 6A
Quarterfinals
Olathe North 42, Blue Valley NW 20
Lawrence 21, SM East 0
Derby 30, Garden City 17
Manhattan 29, Wichita NW 7
Semifinals
Lawrence 32, Olathe North 7
Derby 28, Manhattan 13
Championship
Lawrence 20, Derby 0

CLASS 5A
Quarterfinals
Blue Valley 17, Independence 8
Salina Central 48, KC Schlagle 7
Liberal 37, Ark City 6
Valley Center 28, Hays 7
Semifinals
Blue Valley 14, Salina Central 13
Liberal 14, Valley Center 9
Championship
Liberal 56, Blue Valley 13


CLASS 4A

First Round
Hiawatha 15, Atchison 12
Tonganoxie 14, Basehor-Linwood 6
Paola 36, Spring Hill 20
Baxter Springs 20, Girard 14
Topeka Hayden 23, Abilene 19
Smoky Valley 14, Goodland 13
Andover 28, Wellington 19
Pratt 27, Ulysses 12
Quarterfinals
Hiawatha 17, Tonganoxie 14
Paola 34, Baxter Springs 12
Hayden 32, Smoky Valley 14
Pratt 21, Andover 20
Semifinals
Hiawatha 35, Paola 6
Pratt 29, Hayden 26
Championship
Pratt 13, Hiawatha 6




CLASS 3A
First Round
Immaculata 25, Jeff West 6
Silver Lake 15, Marion 8
Wellsville 22, Eureka 0
Riverton 40, Erie 24
Wichita Collegiate 41, Medicine Lodge 13
Lyons 17, Riley County 14
Belleville 14, Atwood 0
WaKeeney 20, SW Heights 14
Quarterfinals
Silver Lake 43, Immaculata 14
Riverton 29, Wellsville 16
Collegiate 31, Lyons 28
Belleville 38, WaKeeney 0
Semifinals
Silver Lake 17, Riverton 14
Belleville 12, Collegiate 9
Championship
Belleville 42, Silver Lake 30




CLASS 2-1A
First Round
Onaga 36, Troy 8
Frankfort 28, Wabaunsee 0
Olpe 21, Frontenac 6
Garden Plain 40, Sedan 16
Stockton 32, Victoria 0
Ell-Saline 44, Ellis 12
Fairfield 30, St. John 26
Dighton 38, Syracuse 6
Quarterfinals
Frankfort 28, Onaga 19
Garden Plain 14, Olpe 7
Stockton 30, Ell-Saline 6
Dighton 56, Fairfield 0
Semifinals
Frankfort 35, Garden Plain 15
Stockton 22, Dighton 14
Championship
Stockton 26, Frankfort 6


EIGHT-MAN I
First Round
Crest 44, Chetopa 6
Little River 40, Goessel 18
Mankato 44, Blue Valley 12
Centre 50, Bennington 0
Otis-Bison 36, Macksville 0
Coldwater 52, South Barber 15
Quinter 35, Greeley County 8
Bucklin 32, Rolla 26 OT
Quarterfinals
Little River 28, Crest 0
Centre 31, Mankato 30
Coldwater 28, Otis-Bison 0
Quinter 28, Bucklin 12
Semifinals
Little River 26, Centre 18 OT
Coldwater 60, Quinter 15
Championship
Coldwater 46, Little River 14


EIGHT-MAN II
First Round
Axtell 42, Midway-Denton 16
LeRoy 58, Cedar Vale 26
South Haven 28, Hope 14
Sylvan 30, Hillcrest 20
Kensington 48, Palco 0
Northern Valley 40, Triplains 20
Hanston 60, Bazine 12
Ashland 46, Spearville 0
Quarterfinals
LeRoy 24, Axtell 12
Sylvan 32, South Haven 6
Kensington 34, Northern Valley 26
Ashland 55, Hanston 16
Semifinals
Sylvan 44, LeRoy 16
Ashland 20, Kensington 18
Championship
Sylvan 60, Ashland 20




1996

CLASS 6A
Quarterfinals
Olathe North 52, KC Harmon 14
Blue Valley NW 21, Lawrence 6
Manhattan 41, Wichita West 13
Wichita NW 27, Emporia 10
Semifinals
Olathe North 52, Blue Valley NW 14
Wichita NW 25, Manhattan 24
Championship
Olathe North 24, Wichita NW 7

CLASS 5A
Quarterfinals
Aquinas 34, Blue Valley North 11
Salina Central 42, Ark City 14
Valley Center 14, Salina South 10
Liberal 40, Winfield 0
Semifinals
Salina Central 40, Aquinas 7
Liberal 24, Valley Center 0
Championship
Salina Central 28, Liberal 21


CLASS 4A

First Round
Hiawatha 38, Lansing 22
Santa Fe Trail 22, Gardner-Edgerton 14
Lousiburg 42, Anderson County 8
Fort Scott 32, Parsons 17
Abilene 20, Wamego 14
Wellington 35, Augusta 7
Smoky Valley 29, Andale 27
Ulysses 19, Goodland 0
Quarterfinals
Santa Fe Trail 20, Hiawatha 16
Fort Scott 20, Louisburg 8
Wellington 15, Abilene 7
Ulysses 37, Smoky Valley 13
Semifinals
Fort Scott 26, Santa Fe Trail 8
Ulysses 21, Wellington 19
Championship
Fort Scott 24, Ulysses 13




CLASS 3A
First Round
Atchison County 22, McLouth 6
Riley County 21, Silver Lake 15
Wellsville 36, Central Heights 6
Riverton 41, Erie 12
Beloit 36, Marion 0
Halstead 27, Belle Plaine 14
Lyons 31, SW Heights 10
Smith Center 30, WaKeeney 21
Quarterfinals
Riley County 8, Atchison County 0
Wellsville 42, Riverton 22
Beloit 16, Halstead 7
Smith Center 44, Lyons 8
Semifinals
Wellsville 32, Riley County 0
Beloit 28, Smith Center 22
Championship
Beloit 36, Wellsville 6


CLASS 2-1A
First Round
Frankfort 42, Jackson Heights 14
Jeff Co. North 53, Waverly 14
Pittsburg Colgan 14, Chase County 6
Sedan 30, Moundridge 7
Garden Plain 26, Ell-Saline 0
Stockton 26, Claflin 6
Stanton County 21, Bucklin 14
St. Francis 24, Dighton 6
Quarterfinals
Frankfort 28, Jeff Co. North 3
Colgan 35, Sedan 18
Garden Plain 8, Stockton 6
St. Francis 22, Stanton County 12
Semifinals
Frankfort 18, Colgan 10
Garden Plain 28, St. Francis 12
Championship
Frankfort 28, Garden Plain 14




EIGHT-MAN I
First Round
Crest 56, Chetopa 28
Burrton 44, Flinthills 27
Blue Valley 35, Mankato 14
Goessel 55, Bennington 12
Little River 46, Pratt-Skyline 0
Norwich 20, Ashland 16
Spearville 42, Meade 30
Grinnell 56, Ingalls 16
Quarterfinals
Crest 74, Burrton 28
Blue Valley 38, Goessel 14
Little River 46, Norwich 0
Spearville 36, Grinnell 26
Semifinals
Blue Valley 32, Crest 6
Little River 38, Spearville 0
Championship
Little River 32, Blue Valley 28



EIGHT-MAN II
First Round
Baileyville 46, Elwood 0
LeRoy 46, Thayer 0
Central Christian 44, Hope 18
St. John’s-Beloit-74, Hillcrest 26
Sylvan 40, Kensington 24
Triplains 46, Morland 0
Hanston 48, Healy-Utica 28
Rolla 52, Haviland 6
Quarterfinals
Baileyville 50, LeRoy 20
St. John’s 44, Central Christian 30
Triplains 34, Sylvan 32
Rolla 60, Hanston 14
Semifinals
St. John’s 32, Baileyville 14
Rolla 28, Triplains 26
Championship
Rolla 48, St. John’s 26





1997

CLASS 6A
Quarterfinals
Olathe North 54, Topeka High 24
SM West 18, SM South 9
Garden City 42, Emporia 10
Wichita West 28, Manhattan 20
Semifinals
Olathe North 35, SM West 0
Wichita West 32, Garden City 13
Championship
Olathe North 27, Wichita West 26

CLASS 5A
Quarterfinals
Blue Valley 42, KC Schlagle 28
Salina Central 42, Pittsburg 0
Salina South 51, Buhler 7
Liberal 52, El Dorado 6
Semifinals
Blue Valley 31, Salina Central 30
Liberal 21, Salina South 17
Championship
Liberal 37, Blue Valley 26


CLASS 4A

First Round
Jeff Co. West 17, KC Ward 14 OT
Topeka Hayden 35, Bonner Springs 7
Louisburg 40, Prairie View 0
Fort Scott 29, Labette County 23
Sabetha 34, Concordia 27
Fredonia 7, Wellington 6
Andale 21, Smoky Valley 19
Pratt 27, Colby 20
Quarterfinals
Hayden 56, Jeff West 12
Louisburg 13, Fort Scott 6
Sabetha 47, Fredonia 4
Andale 37, Pratt 34
Semifinals
Louisburg 21, Hayden 14
Sabetha 20, Andale 13
Championship
Sabetha 14, Louisburg 13


CLASS 3A
First Round
Nemaha Valley 13, Pleasant Ridge 0
Silver Lake 43, Riley County 0
Wellsville 41, Central Heights 21
Galena 6, Erie 0
Beloit 28, Marion 7
Conway Springs 43, Wichita Collegiate 12
Holcomb 27, Lyons 20
Smith Center 50, Hoisington 14
Quarterfinals
Silver Lake 68, Nemaha Valley 14
Wellsville 35, Galena 28
Conway Springs 21, Beloit 6
Smith Center 62, Holcomb 13
Semifinals
Silver Lake 47, Wellsville 0
Smith Center 34, Conway Springs 14
Championship
Silver Lake 35, Smith Center 34



LASS 2-1A
First Round
Centralia 7, Frankfort 0
Lyndon 28, Troy 27
Lebo 29, Frontenac 24
Sedan 28, Remington 0
Ell-Saline 35, Garden Plain 19
Claflin 43, Lincoln 16
Bucklin 37, Elkhart 21
Saint Francis 43, Dighton 12
Quarterfinals
Centralia 51, Lyndon 24
Lebo 42, Sedan 20
Claflin 22, Ell-Saline 7
Saint Francis 44, Bucklin 0
Semifinals
Centralia 38, Lebo 0
Claflin 28, Saint Francis 19
Championship
Claflin 22, Centralia 12











EIGHT-MAN I
First Round
Crest 54, Chetopa 8
Burrton 30, Flinthills 28
Midway-Denton 44, Mankato 22
Centre 51, Southern Cloud 0
Little River 50, Pratt-Skyline 0
Attica 56, Ashland 54
Spearville 42, Minneola 20
Satanta 30, Tribune 8
Quarterfinals
Crest 62, Burrton 36
Centre 32, Midway 24
Little River 32, Attica 25
Spearville 54, Satanta 6
Semifinals
Centre 59, Crest 14
Little River 34, Spearville 28
Championship
Centre 44, Little River 18












IGHT-MAN II
First Round
Axtell 52, Elwood 6
LeRoy 64, Thayer 18
Hope 40, Tescott 26
Jewell 47, St. John’s-Beloit 30
Sylvan 44, Northern Valley 0
Triplains 72, Morland 12
Hanston 56, Palco 7
Haviland 51, Moscow 0
Quarterfinals
Axtell 54, LeRoy 8
Hope 67, Jewell 22
Sylvan 54, Triplains 6
Haviland 30, Hanston 14
Semifinals
Hope 39, Axtell 36
Sylvan 34, Haviland 20
Championship
Sylvan 56, Hope 32















1998

CLASS 6A
Quarterfinals
Blue Valley NW 38, SM East 0
Olathe North 33, Lawrence 14
Derby 35, Manhattan 7
Garden City 12, Wichita West 7
Semifinals
Olathe North 14, Blue Valley NW 10
Garden City 19, Derby 7
Championship
Olathe North 41, Garden City 37

CLASS 5A
Quarterfinals
Blue Valley 40, Aquinas 0
Pittsburg 14, Topeka West 7
Salina Central 24, Valley Center 14
Liberal 38, Andover 0
Semifinals
Blue Valley 31, Pittsburg 28 4OT
Salina Central 42, Liberal 21
Championship
Blue Valley 42, Salina Central 35 3OT


CLASS 4A

First Round
Holton 34, Lansing 8
KC Ward 31, Gardner-Edgerton 6
Louisburg 42, Prairie View 9
Columbus 21, Parsons 0
Topeka Hayden 25, Concordia 15
Smoky Valley 28, Kingman 21
Augusta 27, Wellington 14
Pratt 12, Scott City 6
Quarterfinals
Holton 28, KC Ward 7
Louisburg 28, Columbus 6
Hayden 37, Smoky Valley 13
Pratt 42, Augusta 41
Semifinals
Holton 26, Louisburg 14
Hayden 63, Pratt 42
Championship
Hayden 52, Holton 27




CLASS 3A
First Round
Royal Valley 40, Pleasant Ridge 0
Silver Lake 34, Chase County 0
Erie 35, Central Heights 13
Fredonia 28, Riverton 20
Conway Springs 34, Oxford 6
Beloit 14, Hillsboro 6 OT
Smith Center 74, Hoisington 0
Cimarron 21, Holcomb 6
Quarterfinals
Silver Lake 27, Royal Valley 6
Fredonia 24, Erie 6
Conway Springs 40, Beloit 12
Smith Center 45, Cimarron 7
Semifinals
Fredonia 21, Silver Lake 14
Conway Springs 9, Smith Center 7
Championship
Conway Springs 42, Fredonia 17




CLASS 2-1A
First Round
Jeff Co. North 48, Troy 0
Frankfort 21, Rossville 0
Uniontown 21, Lebo 18
Caldwell 24, Madison 13
Claflin 73, Moundridge 0
Stockton 28, Ell-Saline 0
Stanton County 68, Bucklin 0
Ness City 21, Atwood 6
Quarterfinals
Frankfort 27, Jeff Co. North 20
Uniontown 33, Caldwell 13
Claflin 20, Stockton 18 OT
Stanton County 51, Ness City 16
Semifinals
Frankfort 32, Uniontown 13
Claflin 36, Stanton County 12
Championship
Claflin 30, Frankfort 16


EIGHT-MAN I
First Round
St. Paul 46, Thayer 0
Norwich 54, Flinthills 6
Centre 28, Burrton 14
Axtell 22, Hanover 8
Wilson 26, Mankato 20
Pratt-Skyline 36, Little River 20
Ashland 48, Spearville 28
Greeley County 58, Satanta 12
Quarterfinals
St. Paul 28, Norwich 6
Axtell 36, Centre 6
Wilson 34, Skyline 22
Greeley County 52, Ashland 6
Semifinals
St. Paul 22, Axtell 6
Greeley County 42, Wilson 18
Championship
Greeley County 34, St. Paul 20



EIGHT-MAN II
First Round
Linn 32, Midway-Denton 8
Williamsburg 46, LeRoy 6
Hope 46, Argonia 0
Sylvan 56, Waconda East 0
Northern Valley 38, Jewell 6
Palco 30, Cheylin 26
Triplains 86, Rolla 68
Hanston 44, Haviland 20
Quarterfinals
Linn 20, Williamsburg 8
Sylvan 44, Hope 12
Northern Valley 50, Palco 0
Hanston 52, Triplains 6
Semifinals
Sylvan 70, Linn 24
Hanston 32, Northern Valley 14
Championship
Sylvan 36, Hanston 14




1999

CLASS 6A
Quarterfinals
Olathe South 31, Blue Valley North 15
Blue Valley NW 30, Free State 10
Garden City 20, Derby 11
Junction City 34, Wichita NW 18
Semifinals
Olathe South 34, Blue Valley NW 9
Garden City 14, Junction City 7
Championship
Garden City 14, Olathe South 7

CLASS 5A
Quarterfinals
Aquinas 31, Bishop Miege 0
Fort Scott 36, Topeka Seaman 14
Salina Central 44, Salina South 28
Liberal 21, Andover 16
Semifinals
Fort Scott 28, Aquinas 14
Salina Central 31, Liberal 12
Championship
Saliina Central 24, Fort Scott 0


CLASS 4A

First Round
Holton 28, Perry-Lecompton 14
KC Ward 49, Gardner-Edgerton 18
Osawatomie 11, Louisburg 10
Girard 28, Labette County 0
Concordia 27, Topeka Hayden 14
Kingman 36, Smoky Valley 13
Wellington 23, El Dorado 14
TMP-Marian 23, Pratt 12
Quarterfinals
Holton 41, KC Ward 7
Girard 40, Osawatomie 14
Concordia 16, Kingman 0
Wellington 16, TMP-Marian 7
Semifinals
Holton 51, Girard 7
Concordia 16, Wellington 14
Championship
Concordia 42, Holton 21




CLASS 3A
First Round
Immaculata 23, Atchison County 8
St. Marys 35, Osage City 0
Erie 20, Pomona 6
Riverton 22, Eureka 17
Wichita Collegiate 21, Medicine Lodge 13
Hillsboro 34, Riley County 7
Smith Center 51, Lyons 6
Lakin 41, Wichita County 0
Quarterfinals
St. Marys 40, Immaculata 7
Erie 23, Riverton 16
Collegiate 28, Hillsboro 20
Smith Center 63, Lakin 32
Semifinals
St. Marys 26, Erie 7
Smith Center 42, Collegiate 14
Championship
Smith Center 31, St. Marys 9




CLASS 2-1A
First Round
Centralia 34, Troy 0
Onaga 28, Frankfort 21
Pittsburg Colgan 27, Lebo 14
Sedan 28, Madison 12
Claflin 54, Garden Plain 0
Sacred Heart 20, Ellis 8
Syracuse 30, Bucklin 7
Atwood 43, Quinter 14
Quarterfinals
Centralia 28, Onaga 20
Colgan 30, Sedan 6
Claflin 34, Sacred Heart 13
Atwood 38, Syracuse 0
Semifinals
Colgan 27, Centrallia 7
Claflin 40, Atwood 14
Championship
Claflin 52, Colgan 34


EIGHT-MAN I
First Round
St. Paul 64, Thayer 14
Crest 70, South Barber 44
Burrton 56, Goessel 0
Hanover 48, Blue Valley 20
Mankato 72, Tescott 42
Little River 48, Pratt-Skyline 16
Spearville 56, South Gray 8
Greeley County 56, Satanta 6
Quarterfinals
St. Paul 54, Crest 8
Burrton 48, Hanover 22
Little River 54, Mankato 44
Greeley County 50, Spearville 12
Semifinals
St. Paul 66, Burrton 44
Little River 8, Greeley County 6
Championship
Little River 32, St. Paul 28



EIGHT-MAN II
First Round
Baileyville 60, Hillcrest 8
White City 40, LeRoy 34
Argonia 46, Hope 36
Sylvan 64, St. John’s-Beloit 16
Kensington 44, Northern Valley 38
Brewster 50, Ransom 8
Moscow 22, Healy-Utica 14
Hanston 46, Haviland 0
Quarterfinals
Baileyville 46, White City 0
Argonia 46, Sylvan 12
Brewster 66, Kensington 0
Hanston 48, Moscow 0
Semifinals
Baileyville 34, Argonia 20
Hanston 36, Brewster 26
Championship
Hanston 20, Baileyville 6