PREP POWER INDEX
Kansas High School Football Power Rankings


2014 PLAYOFFS 
1969-79     1980-89     1990-99      2000-09      2010-13    

2014
Class 6A
First Round
Top bracket
SM East 35, Lawrence 7
SM West 26, Olathe South 20
Olathe North 68, SM North 20
Blue Valley 48, SM South 7

Bottom bracket
Derby 39, Wichita East 7
Hutchinson 64, Topeka High 46
Junction City 17, Wichita West 6
Free State 27, Wichita NW 16

Quarterfinals
Top bracket
SM East 41, SM West 0
Olathe North 27, Blue Valley 14

Bottom bracket
Hutchinson 35, Derby 28
Free State 37, Junction City 17

Semifinals
Friday
SM East 36, Olathe North 35 2OT
Hutchinson 42, Free State 14

Championship
Saturday, Nov. 29
At Welch Stadium, Emporia
SM East 33, Hutchinson 14

Class 5A
First Round
Top bracket
Leavenworth 35, Topeka Seaman 6
Aqunas 23, Bonner Springs 15
Shawnee Heights 45, Lansing 7
Pittsburg 42, Mill Valley 21

Bottom bracket
Bishop Carroll 67, Goddard 0
Wichita Heights 10, Salina Central 7
Salina South 19, Wichita Kapaun 14
Maize South 36, Liberal 0

Quarterfinals
Top bracket
Aquinas 27, Leavenworth 7
Shawnee Heights 34, Pittsburg 14

Bottom bracket
Bishop Carroll 48, Wichita Heights 7
Salina South 49, Maize South 28

Semifinals
Friday
Aquinas 42, Shawnee Heights 41
Bishop Carroll 49, Salina South 0

Championship
Saturday, Nov. 29
At Smith Stadium, Pittsburgh State
Bishop Carroll 39, Aquinas 7

Class 4A I
First Round
Top bracket
KC Piper 33, Spring Hill 0
Paola 27, Ottawa 21
Bishop Miege 63, Basehor-Linwood 0
Fort Scott 24, Baldwin 12

Bottom bracket
Andover Central 38, Augusta 33
Buhler 49, Ulysses 37
Topeka Hayden 40, Coffeyville 16
Mulvane 28, McPherson 25

Quarterfinals
Top bracket
KC Piper 24, Paola 14
Bishop Miege 47, Fort Scott 0

Bottom Bracket
Buhler 38, Andover Central 14
Topeka Hayden 34, Mulvane 12

Semifinals
Friday
Biship Miege 62, KC Piper 7
Topeka Hayden 49, Buhler 19

Championship
Saturday, Nov. 29
At Hummer Sports Complex, Topeka
Bishop Miege 42, Topeka Hayden 35

Class 4A II
First Round
Top bracket
Holton 54, Osawatomie 8
Columbus 35, Girard 12
Santa Fe Trail 24, Jeff West 12
Frontenac 48, Burlington 13

Bottom bracket
Andale 49, Smoky Valley 18
Concordia 28, Pratt 20
Clearwater 14, Wamego 7
Holcomb 35, Colby 6


Quarterfinals
Top bracket
Columbus 22, Holton 21
Santa Fe Trail 14, Frontenac 13

Bottom bracket
Andale 47, Concordia 14
Holcomb 49, Clearwater 14

Semifinals
Friday
Columbus 44, Santa Fe Trail 12
Andale 57, Holcomb 13

Championship
Saturday, Nov. 29
At Salina Stadium
Andale 49, Columbus 6

Class 3A
First Round
Top bracket
Sabetha 28, Nemaha Central 8
Silver Lake 60, Maur Hill 13
Wellsville 52, NE-Arma 0
Caney Valley 35, Riverton 27
Centralia 50, Horton 6
Rossville 56, Pleasant Ridge 0
Pittsburg-Colgan 46, Jayhawk-Linn 7
Galena 26, Neodesha 0

Bottom bracket
Chaparral 47, Bluestem 14
Halstead 54, SE-Saline 13
Minneapolis 59, Beloit 34
Hoisington 48, Cimarron 6
Wichita Collegiate 56, Conway Springs 34
Hesston 42, Hutch-Trinity 28
Norton 49, Riley County 14
Scott City 56, Ellsworth 0

Second Round
Top bracket
Silver Lake 28, Sabetha 7
Wellsville 11, Caney Valley 10
Rossville 35, Centralia 14
Pittsburg Colgan 35, Galena 18

Bottom bracket
Halstead 36, Chaparral 27
Minneapolis 17, Hoisington 14
Wichita Collegiate 61, Hesston 35
Scott City 55, Norton 20

Quarterfinals
Top bracket
Silver Lake 20, Wellsville 14 OT
Rossville 56, Colgan 19

Bottom bracket
Halstead 66, Minneapolis 14
Scott City 26, Wichita Collegiate 6

Semifinals
Friday
Rossville 21, Silver Lake 14
Scott City 20, Halstead 14 OT

Championship
Saturday, Nov. 29
At Gowan Stadium, Hutchinson
Rossville 21, Scott City 14

Class 2-1A
First Round
Top bracket
Troy 50, Valley Heights 6
Lyndon 61, Marion 40
Onaga 26, Doniphan West 13
Olpe 56, Mission Valley 14

Bottom bracket
Ell-Saline 28, Sedgwick 20
La Crosse 34, Meade 0
Phillipsburg 22, Sacred Heart 15 OT
Oakley 28, Elkhart 14


Quarterfinals
Top bracket
Troy 23, Lyndon 0
Olpe 33, Onaga 22

Bottom bracket
Ell-Saline 28, La Crosse 12
Phillipsburg 48, Oakley 12

Semifinals
Friday
Olpe 36, Troy 28
Ell-Saline 22, Phillipsburg 21

Championship
Saturday, Nov. 29
At Lewis Field, Fort Hays State
Olpe 26, Ell-Saline 24

8-man I
First Round
Tuesday
Top bracket
Marais des Cygnes 42, Cedar Vale-Dexter 34
Osborne 66,  Peabody 44
Udall 62, Uniontown 12
Hanover 70, Madison 22
 
Bottom bracket
Central Plains 50, South Central 14
Spearville 52, Rawlins County 14
Little River 62, Pratt-Skyline 14
Ness City 36, Oberlin 32

Quarterfinals
Top bracket
Osborne 58, Marais des Cygnes 10
Hanover 62, Udall 14

Bottom bracket
Central Plains 42, Spearville 40
Ness City 40, Little River 28

Semifinals
Hanover 74, Osborne 44
Central Plains 32, Ness City 0

Championship
Saturday, Nov. 22
At Fischer Field, Newton
Central Plains 42, Hanover 30

8-man II
First Round
Tuesday
Top bracket
Axtell 78, Sylvan 28
Chetopa 76, Caldwell 54
Pike Valley 58, Chase 34
Argonia-Attica 84, Southern Coffey 40

Bottom bracket
Minneola 44, Satanta 32
Victoria 34, Hoxie 20
Ingalls 56, Stafford 6
Wallace County 45, St. John’s-Tipton 0

Quarterfinals
Saturday
Top bracket
Axtell 42, Chetopa 34
Argonia-Attica 56, Pike Valley 32

Bottom bracket
Victoria 64, Minneola 12
Wallace County 52, Ingalls 6

Semifinals
Friday
Argonia-Attica 70, Axtell 44
Victoria 28, Wallace County 12

Championship
Saturday, Nov. 22
At Fischer Field, Newton
Victoria 52, Argonia-Attica 8